Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 22, 2021

Російські банки в Україні опинилися на межі банкрутства

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

Російські банки в Україні опинилися на межі банкрутства

У березні 2017 року активісти паралізували роботу української філії «Сбербанку»

Упродовж січня-червня ц. р. в Україну надійшло 1,26 млрд USD прямих іноземних інвестицій. З цієї суми 436 млн USD — від інвесторів із Російської Федерації (РФ), що становить 34,6 % від загального обсягу. Про це свідчать дані Державної служби статистики (Держстат). На другому місці перебуває Кіпр, який вклав 219 млн USD, на третьому — Нідерланди (207,7 млн USD). Інвестиції з Австрії склали 58,7 млн USD, з Польщі — 54,1 млн USD, Франції — 46,9 млн USD і 43,4 млн USD із Великої Британії. За даними Держстату, майже 60 % інвестиційних коштів спрямували у фінансову та страхову діяльність, трохи менше 10 % — у гуртову та роздрібну торгівлю, 8,2 % — у промисловість, інформацію та телекомунікації.

Зрада чи перемога?
Новина про те, що лідером із обсягу інвестицій стала країна-аґресор, спричинила хвилю обурення частини українського суспільства. Водночас фінансові експерти пояснюють, що насправді ситуація зовсім не така однозначна. «Нова зрада намалювалася. Вийшла статистика інвестицій в Україну. Її прочитали по діагоналі. І кажуть, що РФ — найбільший інвестор в Україні. Здавалося б, натуральна зрада. Якщо тільки не спробувати збагнути, що ж це за інвестиції. І тоді вийде швидше найнатуральніша «перемога», — заявив Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.
Як пояснив Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU, насправді за великими російськими інвестиціями в Україну «ховаються» кошти, витрачені на докапіталізацію російських банків їхніми материнськими структурами. Причому, зазвичай, ідеться не про надходження «живих» грошей, а про «переоформлення» коштів, зароблених в Україні: «Це — бухгалтерські операції, а не реальні інвестиції. Банки перебувають під дією санкцій, тому не можуть погашати борги перед своїми материнськими банками в РФ. Тож і змушені конвертувати його в капітал та сподіватися на покупця або здачу банківської ліцензії».
«Аналіз даних Держстату неможливий без урахування співвідношення між припливом і зміною обсягів інвестицій, — пояснив у коментарі Укрінформу Ярослав Жаліло, президент Центру антикризових досліджень. — У графі «приплив інвестицій» РФ справді на першому місці. Але через паралельний процес відтоку капіталу обсяги інвестування фактично не змінилися».
Як розповів у інтерв’ю «Німецькій хвилі» Віталій Шапран, заступник директора рейтинґової аґенції «Експерт-Рейтинґ», левову частку нібито інвестованих РФ коштів складає докапіталізація українських доньок російських «Сбербанку» та «ВТБ Банку» за рахунок кредитів, котрі їм видали материнські структури в РФ ще задовго до початку аґресії проти України. «Віддати кредити вони не можуть, бо перебувають під українськими санкціями, які забороняють виведення грошей до РФ. Єдиний вихід для банків із російським капіталом — конвертувати завислі кредити у свій статутний капітал», — пояснив він.
У відкритій звітності обох банків можна прочитати, що в першому півріччі 2018-го «Сбербанк» докапіталізували на 8,3 млрд грн, а ВТБ — на 2,2 млрд грн. І хоча цих грошей в реальності не існує, за документами російські банки виявились найбільшими інвесторами в економіку України. До речі, тут варто визначитися з термінами, адже в Україні немає філій «Сбербанку Росії», а є «донька» останнього — публічного акціонерного товариства «Сбербанк».
«Котрий рік поспіль маємо ситуацію, що з формальної точки зору частка інвестицій РФ в Україні залишається незмінно високою, — розповідає п. Шапран. — Держстат усього цього не пояснює, хоча міг би простим прес-релізом вказати, звідки взялися дані та чому відбувається дисбаланс у бік РФ, аби це не викликало такого обурення».
Те ж саме стверджує і п. Демків: «Така ситуація повторюється щонайменше четвертий рік поспіль, і щоразу через високі показники російських інвестицій у таблиці Держстату починається скандал у засобах масової інформації. Водночас, станом на середину 2018 року на небанківський російський капітал припадає лише 26,7 млн USD, тобто 2,6 % від загального обсягу інвестицій. Дані Дежстату містять усю цю інформацію, але, зауважують із усієї цієї картини лише одне число, яке цілком викривлює інформацію».

Півтора року під санкціями
У березні 2017 року сотні українських активістів заблокували роботу десятків банкоматів російських банків. #RUSBANKOVER — такий тег був зображений на наклейках, якими були заліплені вітрини та двері банків, а також банкомати. Значно більше враження справило те, що ці банкомати кваліфіковано залили монтажною піною. А вхід до центрального відділення «Сбербанку» в Києві навіть замурували цеглою.
Результатом стало запровадження Національним банком України (НБУ) комплексних санкцій проти російських фінустанов. Їм було заборонено здійснювати низку операцій на користь материнських установ: надання кредитів, позик, у т. ч. на умовах субординованого боргу, розміщення депозитів, придбання цінних паперів, розміщення коштів на кореспондентських рахунках. Також були заборонені виплата дивідендів, відсотків, повернення міжбанківських кредитів або депозитів, коштів із кореспондентських рахунків, субординованого боргу, а також розподіл прибутку та розподіл капіталу. Але при цьому можливості розрахунків через ці банки для громадян України не обмежені. Як і операції з докапіталізіції та продажу фінустанов.
Щоправда, стосуються санкції (у березні ц. р. їхню чинність продовжили ще на рік) лише установ із державним російським капіталом — «Сбербанку», «Промінвестбанку», «ВТБ Банку», «ВіЕс Банку» і «БМ Банку». Водночас, за даними НБУ, в Україні продовжують працювати банківські структури з недержавним російським капіталом. Громадяни РФ є співвласниками великих «Альфа Банку» і «Укрсоцбанку», котрі входять до «Альфа Груп», а також невеликих банків — «Форвард» і «Перший інвестиційний».
Санкції та тиск активістів виявилися ефективними. Частка банків із державним російським капіталом у чистих активах банківської системи України зменшилася майже вдвічі — з 10,6 % до 5,5 %. Станом на березень 2017-го, коли було вперше впроваджено санкції, українці тримали на депозитах у цих установах понад 21 млрд грн. За рік обсяги розміщених там коштів фізичних і юридичних осіб зменшилися приблизно на третину. Три найбільші банки з російським державним капіталом стали лідерами ринку за відтоком грошей. Зі «Сбербанку» українці забрали понад 5,3 млрд грн, з «ВТБ Банку» — 1,3 млрд, з «Промінвестбанку» — 1,2 млрд. Суттєво зменшилися суми вкладів і у невеликих «БМ Банку» та «ВіЕс Банку».
Налякані такими «успіхами» російські власники спробували позбутися токсичних українських активів. Але найшла коса на камінь. Залучити нового інвестора вдалося лише невеликому «ВіЕс Банку» — його придбав Сергій Тигипко, колишній віце-прем’єр України, власник «Таскомбанку». Найменший із тих, що працювали в Україні російських банків, «БМ Банк», вирішив закритися самостійно, пообіцявши виконати всі зобов’язання перед клієнтами.
«Що відбувається з російськими банками? Україна фактично взяла їх у заручники. Банки під санкціями. Виводити гроші з України вони не можуть. Продати свої фінансові установи також не виходить. Закрити їх просто так не можна. Банкрутство — погана ідея, коли ти великий системний банк, представлений у різних країнах світу. В результаті, російські банки змушені підтримувати свої дочірні банки в Україні, вибравши стратегію їхнього поступового вмирання. Іншого виходу їм не залишили», — підсумував п. Фурса.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Міжнародні резерви України за серпень зменшилися на 2,9 % — до 17,2 млрд USD станом на 1 вересня ц. р. Як повідомляється на сайті НБУ, з початку року резерви скоротилися на 8,4 %. За інформацією НБУ, скорочення резервів зумовлено платежами за валютним державним боргом у розмірі 1,05 млрд USD та інтервенціями на міжбанківському валютному ринку, в ході яких регулятор продав на 651,3 млн USD більше, ніж купив. Основним джерелом поповнення резервів були надходження на користь уряду від розміщення валютних облігацій зовнішньої та внутрішньої держпозики, які в серпні склали 1,1 млрд USD і 69 млн EUR. Крім цього, на обсяг резервів вплинула переоцінка фінансових інструментів на суму 19,9 млн USD. Також повідомляється, що станом на 1 вересня обсяг міжнародних резервів покриває 2,9 місяця майбутнього імпорту. До слова, торік міжнародні резерви України зросли на 21 % — до 18,8 млрд USD.

Довідка
2017 року заробітчани перерахували в Україну 9,3 млрд USD. Про це свідчать дані НБУ. Водночас у першому кварталі 2018-го ця сума склала 2,6 млрд USD. Найбільше коштів надходить із Польщі: 3,1 млрд USD за 2017 рік, і 865 млн USD — за січень-березень 2018-го. Друге місце за обсягом переказів заробітчан зайняла РФ: 1,4 млрд USD (2017 рік) і 300 млн USD (1-й квартал 2018-го). На третьому місці — грошові вливання зі США: 2017 року звідти в Україну переказали 679 млн USD, а в січні-березні 2018-го — 192 млн USD. Крім цього, згідно зі звітами НБУ, з країн Європейського Союзу українці переказують майже в 4-5 рази більше коштів, ніж із країн Співдружності Незалежних Держав: 5,7 млрд USD проти 1,5 млрд USD 2017 року та 1,6 млрд USD проти 340 млн USD у 1-му кварталі 2018-го відповідно. За неофіційною статистикою, за кордоном працюють приблизно 7 млн українців.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply