Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Feb. 19, 2019

Російське ядерне паливо витісняє американське з українських атомних станцій

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Російське ядерне паливо витісняє американське з українських атомних станцій

Російське ядерне паливо поступово витісняє з українських атомних станцій американське. За дев’ять минулих місяців частка останнього в грошовому еквіваленті знизилася з 30 до 10 %. А самі російські тепловиділяючі елементи подорожчали на 10 %.

Згідно з даними Держстату, у січні-вересні ц. р. український «Енерґоатом» імпортував ядерне паливо на суму 466,2 млн USD. Частка тепловиділяючих елементів російської паливної компанії ТВЕЛ становила 421,2 млн USD, або 90 % усієї суми. Обсяг закупівель у американської Westinghouse Electric Sweden AB — 44,9 млн USD (10 %). За підсумками дев’яти місяців минулого року, на російські елементи припадало 234,5 млн USD (70 %), на американські — 100,8 млн USD (30 %). Україна підписала контракт із цією компанією 2008-го. В «Енерґоатомі» зазначають, що це – наймасштабніше зниження частки Westinghouse з 2009 року.
Джерело в департаменті закупівель ядерного палива «Енерґоатому» повідомило, що зниження закупівель у Westinghouse пов’язане з ремонтними роботами на Південно-Українській АЕС у липні-серпні. Високопоставлене джерело в Кабміні пояснило, що зниження обсягів закупівель пояснюється реакцією російської сторони на роботу з американськими постачальниками. «У ТВЕЛ нам неодноразово заявляли, що не зацікавлені у створенні спільного підприємства з виробництва в Україні тепловиділяючих елементів, якщо воно не зможе повністю завантажити діючі реактори. Щоби не загострювати взаємин у період підписання договору про створення спільного підприємства з ТВЕЛ, поставки з боку Westinghouse зменшилися», — пояснив інформатор.
На початку жовтня ц. р. український концерн «Ядерне паливо» розпочав будівництво заводу з фабрикації ядерного палива в місті Смоліному Кіровоградської області. Розвитком підприємства буде займатися ЗАТ «Завод із виробництва ядерного палива», засновниками якого є концерн «Ядерне паливо» та російська корпорація ТВЕЛ.
Тим часом, збільшення залежності України від поставок палива з Росії вже спричинило негативні наслідки. За даними Міністерства енергетики, від початку року вартість палива ТВЕЛ зросла на 9,6 %. Джерело в уряді пояснює це світовими тенденціями: «Ціна на уран і його збагачення підвищилася повсюдно».
Утім, Олександр Гудима, член комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, зауважує, що уран, який використовується для виробництва російських тепловиділяючих елементів, в основному, постачається з України, і ціни на нього не піднімали.
А Дмитро Марунич, директор Інституту енергетичних Щойно Україна втратила альтернативне джерело постачання, як паливо стало дорожчати», — підкреслив експерт.
«Ядерне паливо розглядається Міненерґо як реальна альтернатива до природного газу. У зв’язку із цим вкрай важливо домогтися справжньої диверсифікації постачань палива в сегменті, якщо ми, звісно, не хочемо, зіскочивши з газової залежності від Росії, опинитися в новій», — пояснив п. Гудима.
Нагадаємо, у вересні 2011 року концерн «Ядерне паливо» та компанія ТВЕЛ підписали установчий договір про створення приватного акціонерного товариства «Завод із виробництва ядерного палива». Аналогічне підприємство пропонувала збудувати американська компанія Westinghouse, однак Україна обрала партнерами росіян, оскільки вони обіцяли передати Україні всі необхідні технології. 2011-го «Ядерне паливо» та ТВЕЛ підписали установчий договір про створення приватного акціонерного товариства «Завод із виробництва ядерного палива» із часткою учасників 50 %+1 акція й 50 %-1 акція, відповідно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...