Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Про перспективи українського бізнесу на відходах

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

Про перспективи українського бізнесу на відходах

Проаналізувавши ринок сировини, ретельно вивчивши закон про «зелений тариф», Олексій Бутенко, власник і голова ради директорів компанії EIG Engineering, вирішив збудувати в Україні першу мережу повноцінних електростанцій потужністю 100 МВт. За планами, вони працюватимуть на відходах деревини та сільського господарства в Чернігівській, Рівненській, Львівській і Івано-Франківській областях. 

«Ми маємо намір використовувати дерев’яні гілки, пеньки, усе, що йде на відходи або спалюється як сміття, бо його ніде зберігати. Ми закуповуватимемо цю сировину по 20 USD за 1 т. А тут — 10 млн кв. км лісу — найбільший показник у Європі», — каже п. Бутенко.
Свою першу зі запланованих п’яти біоелектростанцій бізнесмен планує запустити в листопаді ц. р. у селищі Іванкові Київської області. Зараз тривають завершальні будівельні роботи. Її потужність становитиме 18 МВт. На її спорудження компанія EIG Engineering витратила власних 16 млн USD. Ще 15,5 млн EUR на завершення будівництва електростанції виділив Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).
«Відходи деревини, що просто гниють, тепер можна ефективно використовувати для зменшення енергозалежності», — розповів Антон Усов, провідний радник ЄБРР.

Контроль на 101 %
Оскільки північна частина Іванківського району входить до Чорнобильської зони відчуження, затверджуючи фінансування проекту, головною вимогою ЄБРР було дотримання всіх екологічних показників. Крім того, як каже п. Усов, зважали й на радіологічний контроль відходів деревини, що використовуватиметься для спалювання на біоелектростанції.
«Наш природоохоронний відділ ретельно все перевіряв перед тим, як ми погодилися фінансувати цей проект. Відходи, які використовуватимуть на біостанції, — це залишки комерційної деревини, законтрактованої для поставок у країни ЄС, відповідно, там є пильний радіологічний контроль за цією деревиною та є на це підтверджуючі сертифікати», — зазначив радник ЄБРР.
На електростанції, за планами, постане й власна радіологічна лабораторія, що перевірятиме кожну партію сировини, а сучасний екологічний фільтр, який компанія купила у Фінляндії, дасть змогу після спалювання відфільтрувати найменші частинки викидів у атмосферу.
«Ми контролюємо ситуацію на 101 %», — наголошує Олексій Бутенко. Він зізнається, що забезпечення екологічності коштувало чималої суми, однак «воно того варте», упевнений бізнесмен.

Прості розрахунки
Усю вироблену електроенергію компанія EIG Engineering продаватиме за «зеленим тарифом». «Ми повернемо свої інвестиції за чотири роки. Держава в нас купуватиме електроенергію в 2,6 разу дорожче, ніж у іншого виробника, бо це — «зелений тариф». Також нас звільнено від великого числа податків», — підкреслив п. Бутенко, уточнивши, що все обладнання ввозилося без мита й податку на додану вартість (ПДВ). Підрядник матиме й пільги в сплаті податку на землю.
Однак попри комфортні, на перший погляд, умови ведення «зеленого» енергетичного бізнесу в Україні лише три, не враховуючи біоелектростанції компанії EIG Engineering, виробляє електроенергію з біомаси, продаючи її за «зеленим» тарифом. Олексій Бутенко пояснює це тим, що для початку біоенерґобізнесу в Україні потрібні чималі інвестиції. Однак комерційні банки неохоче кредитують цей сегмент. Окрім цього, наголошує бізнесмен, нещодавно в законі про «зелений тариф» з’явилися зміни про «національну складову» для спорудження об’єктів альтернативної енергетики. Це означає, що половина обладнання для установок на біомасі має бути українською вже з літа наступного року.
Натомість, більшість національних підприємств не випускає достатньої кількості необхідного для альтернативної енергетики обладнання, тож у таких умовах мало хто готовий на інвестиції у біоенергобізнес, констатує підприємець. Його компанія вирішила цю проблему, домовившись з індійським виробником великогабаритних турбін, який погодився виготовляти дещо зі запчастин в Україні.

Лілія Гришко, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...