Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Працювати — довше, контролю — більше

Автор:

|

Травень 23, 2013

|

Рубрика:

Працювати — довше, контролю — більше

Українці досі працюють за Трудовим кодексом 1970-х рр. А зміни назріли давно. Однак чи будуть захищені інтереси працівників? На адресу законопроекту, який перебуває на розгляді в парламенті, критики не бракує.

Це – уже не перша спроба ухвалити новий Трудовий кодекс України. Недавно у Верховній Раді депутати від Партії реґіонів (ПР) Ярослав Сухий і Олександр Стоян зареєстрували черговий законопроект. Документ вийшов досить об’ємним, і навколо нього, як і навколо попередніх законопроектів, відразу розгорілася суперечка. Критики вже заявляють, що в разі ухвалення запропонованого законопроекту працівники програють, оскільки доведеться, наприклад, довше працювати, а позиції профспілок послабляться. У документі є й позитивні моменти, зокрема, передбачено пільги для працевлаштування вагітних і судимих, а також більший захист для пенсіонерів, які працюють.

Неоднозначний перекіс
Разом із тим, представники опозиційних партій розкритикували ініціативу «реґіоналів». Вони стверджують, що законопроект має «перекоси» не на користь найманих працівників. «Нас не влаштовує ідеологія цього кодексу, – зауважив Павло Розенко, депутат від партії УДАР і заступник голови парламентського комітету з питань соціальної політики й праці. – Він порушує баланс прав найманих працівників на всіх етапах – від прийому на роботу до звільнення».
Так, критики зауважують, що, наприклад, законопроект дає роботодавцю змогу замість укладання колективного договору самостійно шляхом ухвалення локальних нормативних актів регулювати всі внутрішні питання. Таким чином, працедавець може визначати умови праці, права й обов’язки працівників і профспілок у односторонньому порядку, повністю ігноруючи права трудового колективу.
Натомість, кодексом не передбачена відповідальність роботодавця за порушення власних нормативних актів, наголошують представники української опозиції. Розкритиковано також ті пункти, які дозволяють роботодавцям улаштовувати на робочому місці відеоспостереження за працівниками. «Цей закон є вигідний для працедавців. А найбільше нинішніх роботодавців входить до ПР, тому вони й зацікавлені його ухвалити», – поділився своїми думками п. Розенко.

Профспілки – проти
Про недосконалість запропонованого Трудового кодексу кажуть і профспілки. Одні називають його рабським, інші – совковим. «Цей Трудовий кодекс скорочує функції профспілок. У них фактично немає змоги захищати найманих працівників», – стверджує Мирослав Якібчук, голова Національного форуму профспілок України. За його словами, поняття профспілки, за новим Трудовим кодексом, підмінятиметься поняттям представника трудового колективу, а керівника профспілки призначатиме роботодавець.
«Буде масове закриття профспілок на підприємствах або залишатимуться лише лояльні до працедавців профспілки, – зазначив голова Національного форуму профспілок у розмові з журналістами. На його думку, це призведе до ослаблення профспілкового руху та зменшення захисту найманих працівників.
Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, визнає, що автори проекту нового Трудового кодексу не надто переймалися функціями профспілок, і радить профспілковим лідерам відстоювати свої права. Водночас він вважає, що запропонований Трудовий кодекс – не такий уже й поганий, він може узаконити реалії трудових відносин, які є зараз в Україні. «Критикують те, що буде збільшено робочий день. А хіба зараз люди не переробляють на годину-дві, бо роботодавець хоч і неофіційно, але вимагає цього, причому безплатно?! А так буде все узаконене й люди отримуватимуть додаткові гроші», – пояснює п. Охріменко.
Також він дивується, чому опозиціонерів бентежить ініціатива відеоспостереження за працівниками в робочий час, адже це вже й зараз практикує багато компаній у себе на виробництві та в офісах задля уникнення трудових конфліктів. Олександр Охріменко переконаний, що цей кодекс узаконює все те, що й так є зараз у стосунках між працедавцем і працівником.
Опозицію ж дивує поспіх, із яким ПР намагається протягнути новий Трудовий кодекс через парламент. «Документ – складний. Наслідки його ухвалення зачіпають усі 45 млн українців», – наголошує Павло Розенко. Автори законопроекту, своєю чергою, погоджуються, що документ потребує суспільного обговорення. Однак чи є ще час для широкої дискусії? У ПР сподіваються, що ще до літа впораються й ухвалять у цілому всі 436 статей документа, а з січня наступного року законопроект уже набуде чинності.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply