Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Feb. 19, 2019

Підвищенню мінімальної зарплати раді не всі

Автор:

|

Грудень 14, 2016

|

Рубрика:

Підвищенню мінімальної зарплати раді не всі

Зарплата

Із 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата в Україні має бути не меншою, аніж 3200 грн.

Скептики сумніваються
Автори закону про підвищення мінімальної зарплати, прийнятого Верховною Радою України, конкретизували в пояснювальній записці до нього, що мінімальна тарифна ставка (посадовий оклад) для бюджетників визначатиметься відтепер урядом, а для небюджетників підприємства визначатимуть її самостійно в колективних договорах. Однак, попри запевнення Володимира Гройсмана, прем’єр-міністра України, що це поліпшить ситуацію в економіці держави й створить додаткові робочі місця, «за» підвищення «мінімалки» проголосували лише 227 депутатів із 450-ти — тільки на два більше, ніж було потрібно для того, щоб відповідний закон був прийнятий.
Юлія Тимошенко, лідер парламентської фракції «Батьківщина», назвала цей документ обманом. За її словами, «через нього тарифна сітка повністю руйнується», а «використають його лише для збільшення зарплат чиновникам, суддям, прокурорам і силовикам».
Своєю чергою, депутат Андрій Іллєнко зізнався, що він не зрозумів головного: де уряд візьме гроші підвищення мінімальної заробітної плати. Він вважає, що «варіантів є тільки три: перший — це просто друк грошей, інфляція, другий — взяти під це чергові гроші з-за кордону, кредити, третій — знайти ресурси в економіці, залучити їх до бюджету і розподілити через підвищення заробітної плати».
Але в останньому варіанті він неабияк сумнівається. Бо, за його словами, «сьогоднішня соціально-економічна політика уряду повністю суперечить тим деклараціям, які вони самі робили під час Майдану, і вона не відповідає нашим програмним баченням».
Щоправда, п. Гройсман запевнив, що «у бюджеті є ці кошти». «Шляхом детінізації за рахунок того, що люди чесно платитимуть податки до Пенсійного фонду, шляхом того, що ми оптимізуємо усі видаткові частини, збалансуємо бюджет, жодних перевищень дефіциту бюджету, «друкарських верстатів» не буде. Хочу всім повідомити, що це прораховане рішення, яке приведе до реального підвищення заробітної плати для українських громадян», — пояснив він.
Однак скептики сумніваються у цьому, вважаючи натомість, що насправді влада намагається пом’якшити подвоєнням мінімальної зарплатні негативний ефект від різкого збільшення тарифів на комірне. Вони також остерігаються, що «стрибок» мінімальної зарплати ризикує спричинити зростання інфляції, а також банкрутство малого й середнього бізнесу. Адже це на його плечі ляже потреба збільшувати фонд зарплати, а отже — і єдиний соціальний внесок, який відраховується з цього фонду.
Депутат Олена Бабак пророкує, що після підвищенням мінімальної зарплати зростуть ціни на утримання житла. Бо, як пояснила вона, «вся «комуналка», відповідно до галузевої угоди між профспілками й урядом, формує зарплату від тарифної ставки працівника першого розряду, що базується на «мінімалці». «Двірник отримує заробітну плату від мінімалки». Й якщо вона була 1400, а стане 3200, то можна очікувати збільшення плати й за утримання житла. Якщо раптом заробітна плата працівників житлового господарства буде орієнтуватися на тарифну ставку працівника першого розряду — 3200, то це зростання тарифів на все: воду, тепло, житло, вивезення сміття», — пояснила п. Бабак.

Експерти проаналізували ризики
Експерти центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна», проаналізувавши ризики від підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн, обіцяного урядом, відповіли на сім поставлених ними ж «незручних» питань:
1. Яким буде вплив нової «мінімалки» на доходи? Інформація на мікрорівні для Угорщини показала, що 1 % підвищення мінімальної зарплати призвело до збільшення загальної зарплати лише на 0.04%. Для Румунії результат узагалі був негативним.
2. Яким буде вплив підвищення «мінімалки» на безробіття? В Естонії 10 % мінімальної зарплати зменшує зайнятість на 0.4-0.66 % для робітників із низькими зарплатами, в той час, як вплив на інші групи — незначний. В Угорщині ж зростання мінімальної зарплати 2001 року на 57 % скоротило зайнятість у невеликих фірмах майже на 4 %, і особливо мало сильний негативний ефект у віддалених районах. Останнє дослідження Міжнародного валютного фонду (МВФ) для країн із центральної та східної Європи стверджує, що підвищення мінімальної зарплати на 10 % збільшує безробіття на 0,4 % із більшим ефектом для експортних галузей.
3. Яким буде ефект від підвищення «мінімалки» в експортних галузях? Підприємства, які реалізують продукцію на внутрішньому ринку, можуть перекласти додаткові затрати від підвищення «мінімалки» на внутрішнього споживача, користуючись низькою конкуренцію на внутрішньому ринку. Для експортерів ситуація гірша, бо вони не мають впливу на ціни на міжнародних ринках і будуть змушені, скоріш за все, оптимізувати свої витрати у т. ч. і через скорочення працівників.
4. Якою буде відповідь бізнесу на підвищення «мінімалки»? У відповідь на підвищення затрат викликаних зростанням «мінімалки» бізнес має безліч варіантів та їхніх комбінацій. Їхній неповний перелік передбачає: a) підвищити «мінімалку» на папері та скоротити додаткові до зарплати бонуси (соціальний пакет); б) сплачувати податки за рахунок частини зарплати, що виплачується «в конверті», тим самим скоротивши «реальний» дохід працівника; в) підвищити «мінімалку» за рахунок зменшення інвестиційних витрат; г) підвищити «мінімалку» за рахунок прибутків; д) чесно заплатити податки та перекласти додаткову вартість цих податків на ціну своєї продукції; е) підвищити «мінімалку» та звільнити працівників; є) підвищити «мінімалку» і наймати неофіційно. Яку комбінацію з цих варіантів буде обирати бізнес, не знає ніхто.
5. Якою буде інфляція? Однією з потенційних реакцій бізнесу на підвищення «мінімалки» може бути перекладання додаткових витрат на споживачів.
6. Що скаже МВФ? Він не любить несподіванок. Та й бюджет цього року вже погоджувався без стрімких змін соціальних стандартів.
7. Що наступне після «мінімалки»? Наразі уряд прив’язує мінімальну зарплату до «фактичного» розміру прожиткового мінімуму й стверджує, що підвищення мінімальної зарплати не потягне за собою ріст соціальних виплат. Однак із точки зору політика спокусливим виглядає подальше підвищення законодавчо встановленого прожиткового мінімуму до його фактичного значення. Чи стане політичної волі щоб справді сказати «ні» корекції інших соціальних показників?

Призведе до інфляції й росту цін?
Руслан Осипенко, експерт київського Економічного дискусійного клубу, також вважає, що підвищення «мінімалки» призведе до інфляції та росту цін. За його словами, сьогодні «не зменшується, а збільшується дефіцит бюджету, у нас фактично дефіцит зведеного бюджету, продовжується падіння промислового виробництва, тобто ми бачимо негативні тренди, і на цьому тлі оголошувати підняття мінімальної зарплати — це хибний шлях». «Ми будемо спостерігати зростання цін», — переконаний він. — Єдиний механізм підняття мінімальної зарплати — це запуск економіки, а цього ми зараз не бачимо. Підвищувати соціальні стандарти необхідно, але з чітким розумінням, звідки брати на це кошти».
Натомість Анатолій Максюта, президент Економічного дискусійного клубу щодо пенсійної реформи, прокоментував підняття мінімальної зарплати так: «Якщо вдвічі підвищується заробітна плата, то підвищується фонд оплати, впаде прибуток підприємства, впадуть інвестиції. Мене турбує те, звідки візьмуть гроші підприємства, які платять заробітну плату «по-білому». Якщо вони ці гроші не зароблять, продаючи свою продукцію, вони або стануть збитковими, або малоприбутковими, відповідно, не будуть інвестувати в свій розвиток. Це через якийсь час призведе до зупинки підприємств. Різке збільшення мінімальної зарплатні може також призвести до скорочення кадрів. Якщо ми кажемо, що ніхто не буде отримувати менше, питання, скільки тоді буде працюючих».
«Такі заяви уряду мають супроводжуватися даними економічних розрахунків і відповідною аргументацією. Правильно уряду було б разом зі заявою дати якусь аргументацію, показати розрахунки, зміну макроекономічних показників. При такій зміні одного компонента треба перераховувати всі макроекономічні показники, в т. ч. інфляцію. Інфляція впливає на реальне економічне зростання, показник прибутку, показник доданої вартості», — резюмував економіст.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...