Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

Підвищення мінімальних цін на алкоголь сприятиме розквіту тіньового ринку

Автор:

|

Вересень 14, 2017

|

Рубрика:

Підвищення мінімальних цін на алкоголь сприятиме розквіту тіньового ринку

В Україні набула чинності прийнята 9 серпня урядом постанова про підвищення мінімальних роздрібних цін на алкогольну продукцію.

«Щоб захистити»?
Зокрема, мінімальні роздрібні ціни на горілку та лікеро-горілчані вироби зросли в Україні з 9 серпня на 14-19,41 % (до 397,76 грн за 1 л), а на віскі, ром і джин — на 6,5-6,6 % (до 799 грн). Натомість мінімальна вартість коньяку (бренді) відтепер — 597,3–692,6 грн за 1 л (залежно від кількості зірок), що на 12,3-29,1 % вище за попередній рівень цін. Найдешевша ж пляшка виноградного сухого вина об’ємом 0,7 л тепер коштує 37 грн, а кріпленого — 45 грн.
У постанові уряду про підвищення мінімальних роздрібних цін на алкогольну продукцію запевнили, що вони запроваджені, «щоб захистити споживачів від контрафактної та сурогатної продукції і зменшити частку тіньової економіки». Однак Володимир Кучеренко, генеральний директор Української корпорації по виноградарству і виноробній промисловості «Укрвинпром», визнав: «Зростання індексу продовольчих цін та зниження купівельної спроможності може посприяти тінізації ринку алкоголю».
Ольга Івушкіна, генеральний директор компанії Eastern Beverage Trading, також дійшла висновку, що підвищення мінімальних роздрібних цін на горілчані вироби є наслідком податкового навантаження, і від цього не виграє ні споживач, ні виробник». Але у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України назвали зовсім іншу мету підвищення мінімальних роздрібних цін на алкогольну продукцію, пояснили її «численними зверненнями учасників ринку, які зазначали, що діючі мінімальні ціни не покривають їхні операційні витрати».
У результаті, як стверджують в асоціації виробників алкогольної продукції, послаблюється конкуренція з боку легальних виробників і збільшується частка недобросовісних. Відбувається це тому, що, мовляв, такі компанії можуть зменшувати свої операційні витрати шляхом придбання необлікованого спирту, використання сурогатних речовин, ухилення від сплати податків, виробництва контрафактної продукції тощо.
Володимир Кучеренко же запевнив, що збільшення реальних витрат на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв без фактичної можливості підняття конкурентної кінцевої ціни товару, означає для виробників зниження прибутку і, як результат, товарообігу. А Аліна Шолохман, виконуючий директор асоціації «Укргорілка», також стверджує, що «дешевше за умови сплати всіх податків виготовити пляшку горілки чи вина неможливо».

Заганяють у «тінь»
Однак експерти зауважують, що більш ніж половина вартості півлітрової пляшки горілки — акцизи та податки. І тільки дещицю становлять витрати на виробництво. А сам напій вартує мізер — 5,25 грн. Аналітики нагадують також, що впродовж останніх трьох років урядовці сподівалися від зростання акцизів, вслід за яким неминуче подорожчання алкоголю, 12 млрд грн надходжень для державної скарбнички, однак отримати змогли лише менше 6 млрд. Експерти пояснили це тим, що уряд домігся дорожчанням алкоголю переорієнтації багатьох незаможних споживачів на «чорний ринок» — у ті торгівельні заклади, де алкогольні напої коштують дешевше, бо він там — вельми сумнівної якості. А вживання таких напоїв може призвести навіть до масових летальних випадків.
Крім цього, експерти пояснили також, що подорожчанням алкоголю Україна ще й виконує директиви Європейського Союзу (ЄС) — крокує до ставок акцизів, які панують там (хоч до тамтешніх зарплат українцям далеко, як до неба). Адже в ЄС вони становили 5,5 EUR, а в Україні — 5,11 EUR. Наприклад, у Польщі найдешевша півлітрова пляшка горілки коштувала 20 PLN (140 грн). А віскі було дорожче, ніж в Україні, — 100 грн. Тож відомий економіст Олександр Охріменко пророкує: «Нові «європейські» акцизи на алкоголь збільшать частку контрафакту і контрабанди на ринку до 35 %».
Своєю чергою, Олексій Дорошенко, голова Асоціації постачальників торгівельних мереж, попередив, що «збільшення акцизів на алкогольні напої на 11 %, крім сухих вин, призведе до збільшення торгівлі «з-під поли» на кілька відсотків, залежно від категорії напою». «Безумовно, в рамках євроінтеграції Україна має брати європейські показники споживання та доступності алкоголю, але при цьому потрібно враховувати поточну економічну ситуацію в країні, — зауважив експерт. — Не потрібно доводити ситуацію до абсурду, щоб збагнути, що люди, котрі не можуть дозволити собі офіційний алкоголь, будуть його виробляти самі, а також купувати та труїтися».
А Юрій Гаврилечко, експерт «Фонду суспільної безпеки», на запитання «Чи можна сподіватися на те, що з підвищенням мінімальних цін на спиртне, чого домоглись виробники, контрафактної продукції поменшає?» відповів так: «Навпаки — що вищими будуть ціни, то більше буде нелегального алкоголю. Переконаний, якщо в Україні горілка чи коньяк коштуватиме так само, як у Польщі чи Німеччині, споживання алкоголю знизиться не істотно. Просто буде переорієнтація на тіньових виробників — промислових і кустарних».

Чиновники — причетні
А от журналіст Олександр Дубінський за підсумками журналістського розслідування повідомив: «Робота тіньового алкогольного ринку в Україні приносить трьом топ-чиновникам у країні по 3 млн USD щомісяця. При цьому кожна друга пляшка горілки, яку купують українці — «ліва». «Із 15 пляшок небрендового «лівака» десять пляшок випускають учасники так званої держпрограми, — зокрема встановив він. — У рамках цієї «програми» є виробники контрафактного алкоголю, які можуть виробляти «ліву» горілку і не платити акциз. Робити це можна, лише маючи прикриття з боку силовиків, і відраховуючи з кожного декалітра, — так званий абонемент. У рамках програми області поділені, і ніхто один до одного не лізе. За моїми даними, зараз прибуток становить 1 USD із 1 л спирту. Щоб не ускладнювати вас перерахунком, — це близько 9 млн USD щомісяця для тих, хто курують «держпрограми».
«Як стверджують виробники горілки, у так званої програми є три основних бенефіціари, серед котрих «топові чини державної фіскальної служби, уряду і силовиків, — також розповів журналіст. При цьому, в країні на тлі безвладдя та пов’заних корупцією правоохоронців, працюють так звані партизани, які роблять «лівий» спирт, але не перечислюють до «держпрограми». Саме на них були спрямовані сили бравої Державної фіскальної служби (ДФС), із метою побороти «щурів» на ринку сірого алкоголю (тих, хто не платить)».
Експерт також запевнив: «Так звана програма підтримки нелегального алкогольного ринку з боку влади існувала і при Януковичі. Лише з однією відмінністю — уряд Азарова не допускав частку нелегального ринку понад 20 %, шляхом утримання на високому рівні мінімальних роздрібних цін. Це була їхня частка ринку. Зараз — це не менше 50 %».
Відтак, Михайло Кобцев, член парламентського комітету з питань податкової політики, вважає, що «високими акцизами, і підняттям цін фальсифікат не побороти». Він також дійшов висновку, що «тіньовий ринок — це свідчення того, що ні поліція, ні ДФС не працюють, що вони всі причетні, й якщо ми не поборемо корупцію, то жодні акцизи нам не допоможуть».
А от Віталій Шапран, член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків, пророкує: «Несвідоме зростання акцизів на алкоголь призведе до того, що населення збільшить споживання нелегальних міцних напоїв, що вдарить по рівню смертності і, звісно, не принесе суспільству нічого доброго».
Тому аналітик попередив: «Ідеї, які волочаться зараз по кулуарах Верховної Ради, — зробити ціни на алкоголь в Україні й ЄС приблизно однаковими, можуть призвести до соціального вибуху в Україні.

Ігор Голод

До теми
Експерти Українського центру з контролю над тютюном та Світового банку змоделювали майбутнє зростання податків на тютюн, яке традиційно відбувається в січні кожного року. Так, згідно з даними дослідження, податкове навантаження на пачку цигарок може зрости на 6-8 грн, відповідно, середня ціна збільшиться в середньому на 10 грн. Нагадаємо, що із 1 січня ц. р. ставки акцизу на тютюнові вироби збільшилися на 40 %. Із урахуванням того, що в середньому курці в Україні витрачають на цигарки близько 500 грн на місяць, не дивно, що лише за перше півріччя цього року український державний бюджет отримав від тютюнових акцизів 18,6 млрд грн, що на 86 % більше, ніж два роки тому. Щоправда, є й позитив. Підвищення цін має змусити покинути шкідливу звичку кожного десятого курця. Принаймні, такі оптимістичні прогнози озвучують антитютюнові громадські організації. Тим більше, що в найближчі роки цигарки в Україні мають здорожчати ще в три-чотири рази — це зобов’язання, яке країна взяла перед ЄС.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply