Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Перехід на незалежну схему постачань газу

Автор:

|

Квітень 23, 2015

|

Рубрика:

Перехід на незалежну схему постачань газу
Володимир Демчишин

Володимир Демчишин

Україна 2014 року зекономила близько 3,4 млрд USD завдяки відмові від дорогого російського газу, диверсифікації постачань палива та відмови від посередників у постачанні газу. Про це повідомив Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України.

«Війна проти України коштувала загалом «Газпрому» 6 млрд USD, — сказав урядовець. — А ту схему поставок газу, яку ми збудували за останній рік, можна назвати енергетично незалежною».
Голова уряду зазначив, що якщо раніше на українському ринку працювали «компанії-посередники імені Фірташа-Льовочкіна», то зараз це — компанії зі світовим ім’ям. «Зараз це — Statoil, Royal Dutch Shell, RWE, EON, Gas de France. Ми відмовилися від посередників. Це було непросто, але цю боротьбу за прозорість газового ринку ми виграли. Зокрема, завдяки ухваленню закону про ринок газу», — сказав п. Яценюк, додавши, що в Україні вже сформовано прозорий і конкурентний ринок.

І це є додатковим аргументом на користь України в межах судових розглядів у суді Стокгольма за контрактом на постачання і транзит газу. «Ми зараз будемо затверджувати баланс газу на 2015 рік, — додав прем’єр-міністр. — За два роки ми фактично скорочуємо споживання газу на 10 млрд куб. м. Загальний обсяг споживання буде 40 млрд куб. м».
Арсеній Яценюк також зазначив, що зменшення споживання газу пояснюється скороченням використання з боку підприємств, що постраждали від військової агресії Російської Федерації (РФ) на сході України. «Ще одна частина — безпосередньо скорочення споживання населенням. Енергоефективність і зменшення споживання енергоресурсів — це завдання загалом для країни», — пояснив Арсеній Яценюк.
Нагадаємо, 1 квітня ц. р. Україна підписала нову угоду на постачання газу з РФ на ІІ квартал 2015-го за ціною 247,18 USD за 1 тис. куб. м. Це — на кілька доларів нижче за ціну, за якою Україна могла би купувати газ по реверсу. У І кварталі ц. р. Україна, згідно зі «зимовим пакетом», купувала російський газ по 329 USD.
Від 1 квітня припинив дію так званий зимовий пакет домовленостей про постачання газу між «Нафтогазом» і «Газпромом», яких було досягнуто минулої осені у тристоронньому форматі за участю Європейської комісії (ЄК).
Зазначимо, що доходи російської компанії «Газпром» протягом двох місяців 2015 року впали на 40 %. При цьому Росія відмовилася висувати штрафи Україні за недобір газу. «9,6 тис. грн (за тис. кубів) — це реальна вартість природного газу, яка встановлена та яку платить промисловість. Громадяни, котрі споживають газ для опалення, платять 3,6 тис. грн. Якщо обсяг споживання (за місяць. — Ред.) становить до 200 куб. м. Це — фактично 80 % населення», — заявив голова уряду.
«Байки про те, що якщо ви спожили 201 куб. м, то платите не 3,6 тис., а 7,2 тис., суперечить дійсності. За 200 куб. м людина платить ціну, втричі меншу за ринкову. Якщо ви спожили більше, то тільки на той обсяг, який перевищує 200 куб. м, нараховується ринкова ціна», — додав прем’єр-міністр, пообіцявши, що не «ховатиметься від реформи в енергетичній сфері». Арсеній Яценюк вимагає від «Нафтогазу» та Міністерства енергетики розтлумачити населенню, як формується тариф.
Нагадаємо, що Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, у рамках виконання Меморандуму з ключовим кредитором України Міжнародним валютним фондом (МВФ) підвищила з 1 квітня ц. р. мінімальний тариф на газ для населення в 3,3 разу — до 3,6 тис. грн за 1 тис. куб. м палива. Підвищення тарифів на газ для всіх категорій споживачів у середньому становило 285 %.
Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості, заявляє, що курсові коливання поки що не дозволяють слідом за здешевленням імпортного палива знизити тарифи на природний газ для населення та промисловості.

Євген Клен

До слова
Одна з найбільших у світі нафтогазових компанія, британсько-нідерландська Royal Dutch Shell, з квітня ц. р. почала поставки природного газу в Україну в реверсному напрямку. Безпосередньо поставки здійснює зареєстрована в Лондоні трейдингова компанія концерну — Shell Energy Europe. Весь газ надходить до України через Словаччину. У квітні ц. р. Shell поставить мінімум 120-130 млн куб. м. Вартість газу складає близько 253 USD за 1 тис. куб. м.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply