Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 1, 2020

Обсяги українського експорту до РФ скорочуються, частка ЄС зростає

Автор:

|

Березень 20, 2019

|

Рубрика:

Обсяги українського експорту до РФ скорочуються, частка ЄС  зростає

Зруйнований ще один міф «русского міра», мовляв, без експорту до Російської Федерації (РФ) Україна приречена на кризу. У Москві не втомлювалися повторювати, що українська економіка нібито настільки тісно пов’язана з російською, що не здатна нормально розвиватися без співпраці з останньою. Однак, як свідчать останні статистичні дані, обсяги українського експорту до країн Європейського Союзу (ЄС) продовжують зростати, натомість РФ втрачає свої позиції.
Дані про торгівлю за січень-лютий ц. р. засвідчили, що найбільше українських товарів і послуг експортували до сусідньої Республіки Польща (РП), пише «Український тиждень». І хоча показники на перший погляд зовсім не вражають (йдеться про 6,5 % усього українського експорту), але показові. Наступна за лідером країна — Італія — відстала лише на кілька десятих відсотка, третім став Єгипет із 5,7 % експорту. Й лише після нього, на четвертому місці, опинилася донедавна стабільно перша РФ, куди реалізували 5,5 % усіх українських товарів, що лише трохи перевищує п’ятий за показниками ринок Туреччини. Варто зазначити, що така нібито дріб’язковість результатів свідчить не просто про втрату позицій РФ, а ще й про подальшу географічну диверсифікацію української зовнішньої торгівлі, яка дедалі виразніше орієнтується на ринки збуту багатьох країн, а не виключно на російський, як це було ще кілька років тому.

Дані Держстату за перше півріччя 2018 року

Поляки виходять у лідери
На перше місце серед експортних ринків для українських товарів РП вийшла як завдяки зростанню обсягів постачання туди українських товарів (із 254 млн USD за січень 2018-го до 266 млн USD за січень 2019-го), так і завдяки подальшому зменшенню експорту до РФ (відповідно з 264,3 млн USD до 225 млн USD). І це не випадкова тенденція одного місяця, а довготривала. Крім того, якщо збут української продукції до таких країн із топ-10, як Єгипет чи Індія, є моноспеціалізованим (в основному, пшениця та кукурудза) і дуже залежним від сезонних коливань і цін на основну продукцію, унаслідок чого дані часто істотно різняться за місяцями, то до РП і РФ український експорт достатньо різноманітний за товарним наповненням, а відтак різниця між окремими місяцями порівняно незначна.
Частка РП щороку зростала (з 4 % 2013-го до 6,9 % 2018-го), а РФ, навпаки, зменшувалася (відповідно із 23,8 % до 7,7 %). Менша частка РП у січні 2019-го порівняно з усім 2018 роком не має вводити в оману, оскільки традиційно в січні ринки держав, із якими Україна має диверсифіковану товарну структуру торгівлі, тимчасово поступаються тим, які купують в Україні переважно зерно й олію (йдеться насамперед про країни Азії й Африки).

Із прицілом на вищу додану вартість
Ще одна важлива тенденція — впродовж останніх років динамічно зростали саме ті експортні позиції, які мають вищу додану вартість, тоді як сировина та напівфабрикати стабільно втрачали обсяги, пише «Український тиждень». Погляньмо, наприклад, на продовольчу групу товарів. Із 2013 року значно зменшилися обсяги продажу до РП насіння олійних культур (із 97 млн USD до 79,7 млн USD), натомість із 60,5 млн USD до 126,5 млн USD зріс збут готової олії. Фактично з нуля до 3,8 млн USD збільшилася реалізація м’яса, до 6,3 млн USD — какаопродуктів, до 8,8 млн USD — борошна та круп. Поставки цукру та кондитерських виробів зросли з 3,8 млн USD до 12,9 млн USD, готових продуктів зі зерна — із 1,6 млн USD до 7,3 млн USD, овочів — із 3,9 млн USD до 17,8 млн USD, плодів і горіхів — із 14 млн USD до 39,8 млн USD, різних напоїв — із 2,1 млн USD до 9,6 млн USD.
Аналогічна ситуація і в інших галузях. Наприклад, упродовж 2013-2018 рр. зменшилося постачання до РП українських руд (із 392 млн USD до 383 млн USD) і необроблених чорних металів (із 610,3 млн USD до 484,8 млн USD), тоді як експорт готових виробів із чорних металів зріс із 57,7 млн USD до 126,8 млн USD, електротехнічної продукції — із 293,8 млн USD до 376,9 млн USD, машин та обладнання — із 45,2 млн USD до 73,6 млн USD. Продаж до РП українських меблів збільшився за останні п’ять років із 61,9 млн USD до 225,8 млн USD, тобто майже вчетверо, одягу — із 31,5 млн USD до 56,5 млн USD, взуття — із 28,3 млн USD до 41,6 млн USD, виробів зі шкіри — із 3,3 млн USD до 14,1 млн USD, пластмас — із 9,7 млн USD до 49,3 млн USD, мийних засобів — із 0,3 млн USD до 9,3 млн USD, керамічних виробів — із 3,4 млн USD до 28 млн USD, скловиробів — із 9,7 млн USD до 32,6 млн USD.
Причому жоден вид продукції не перевищує 10-15 % сукупних поставок, а абсолютна більшість не має навіть 1 %. Це ще раз засвідчує, що український експорт до Польщі досить диверсифікований і, відповідно, малочутливий до зміни цін чи попиту на окремі товари.
Водночас для низки українських товарів польський ринок наразі є основним напрямком експорту. Наприклад, туди надходить понад 94 % усіх призначених на експорт дитячих візочків (щороку майже на 180 млн грн), близько 80 % прокату з алюмінію (на 630 млн грн), майже 58 % сантехнічних виробів із кераміки (на 350 млн грн), 56 % кондиціонерів і 30 % пральних машин, 83 % гумового та пластмасового взуття, 38 % взуття з текстильних матеріалів, 63 % огірків, 48 % консервованих томатів, понад 33 % мийних засобів. Нарешті, Польща є великим ринком збуту української електроенергії (майже чверть усього експорту — на 2,2 млрд грн торік). Значні кошти українським компаніям забезпечує також експорт послуг до РП (загальний річний показник становить 343 млн USD). Щоправда, майже половина (160 млн USD) — це доходи від обробки на українських підприємствах польської давальницької сировини.
Проте навіть сукупні доходи від експорту товарів і послуг на польський ринок поступаються експорту української робочої сили. Тут РП також перебрала в РФ першість за працевлаштуванням українських заробітчан і грошовими переказами. Як свідчать дані Національного банку України (НБУ), за дев’ять місяців 2018 року до України надійшло 8,2 млрд USD приватних переказів з-за кордону, що на 22,6 % (або на 1,5 млрд USD) більше, ніж за січень-вересень 2017-го. Найбільше грошей українські заробітчани надіслали з РП — 2,7 млрд USD. А от кількість грошових переказів із РФ скоротилася на 136 млн USD і склала 822 млн USD.

На підході — Італія та ФРН
Водночас на польські п’яти впевнено наступають італійці. За результатами торгівлі 2018 року, український експорт до Італії перевищував сукупний експорт до США, Великої Британії, Франції, Японії, Південно-Африканської Республіки та Канади разом узятих, йдеться на сайті Посольства Італії в Україні. Порівняно з 2017-м зростання становило 6,4 % (до 2,8 млрд USD). Основними товарами українського експорту в Італію були чорні метали (55 %), зернові культури (12,8 %), олія (9 %), деревина та вироби з деревини (3 %).
Також торік на 6,3 % зріс експорт послуг (до 136,6 млн USD). 2018-го основними статтями українського експорту послуг до Італії були: транспортні послуги — 39,8 %; послуги в сфері телекомунікацій, комп’ютерні й інформаційні послуги — 22,3 %; послуги з переробки матеріальних ресурсів — 21,7 %; ділові послуги — 12,8 %; послуги, пов’язані з подорожами — 1,3 %.
Й, нарешті, не варто забувати про Федеративну Республіку Німеччина, яка вже незабаром може обігнати і РП, й Італію. Від 2013 року український експорт до РП був на 60 % більшим, ніж до ФРН, однак уже 2018-го різниця становила 47 %. Якщо торік збут українських товарів до РП зріс на 19,6 %, то до ФРН — на 25,9 %. У січні 2019-го порівняно з січнем 2018-го український експорт до ФРН зростав майже удвічі швидше, ніж до РП.
Потенційно німецький ринок є все ж набагато місткішим, а тамтешній бізнес значно потужнішим торговельним партнером для українських виробників, ніж польський. Тим більше що експорт до ФРН також є доволі диверсифікованим за товарами та послугами. Важливо, що останнім часом на цьому ринку зростає продаж українських продуктів харчування, які донедавна на нього або взагалі не постачалися, або постачалися у вельми незначних обсягах.

Ігор Берчак

До теми
Україна й ЄС домовилися закрити схему експорту курятини, яка дозволяла компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП), що належить позаштатному раднику Президента України Юрію Косюку, експортувати курятину до ЄС в обхід квот і мит. Зазначимо, що незважаючи на назву, головний профіль підприємства — розведення птиці, виробництво та реалізація курятини під торговою маркою «Наша ряба», МХП є найбільшим виробником цього продукту в Україні.
Нагадаємо, що відповідно до Угоди про вільну торгівлю, ЄС встановлює квоти, в межах яких дозволяє ввозити ті чи інші товари, зокрема, куряче філе, без мит. У разі вичерпання квоти всі подальші товари будуть оподатковувати. Компанія МХП обійшла ці обмеження, продаючи до ЄС філе з кісткою. Такий товар не підлягає квотуванню та може ввозитися без мит. Однак, після потрапляння на територію ЄС такі філе обробляли, а кістку видаляли. Для цього МХП придбав одну з найбільших птахофабрик у Словенії. Джерела італійського видання Politico стверджують, що українські й європейські дипломати дійшли згоди припинити цю схему. Водночас вони погодилися збільшити розмір квоти на експорт курячого філе з України із 20 тис. т на рік до 70 тис.
За даними журналістів програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект «Радіо Свобода» та телеканалу «UA:Перший»), 2018 року МХП Юрія Косюка отримала 25 % всіх аграрних дотацій із державного бюджету (близько 970 млн грн). За підсумками 2017-го, Юрій Косюк посів 1678-му позицію в рейтинґу найбагатших людей світу журналу Forbes. Його статки оцінили у 1,2 млрд USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply