Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 26, 2021

Обсяг інвестицій в Україну суттєво знизився

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Обсяг інвестицій в Україну суттєво знизився

Другий рік поспіль Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) знижує обсяги підтримки українських проектів. Спад фінансування 2013 року був спричинений різким погіршенням бізнес-клімату та політичною кризою в країні. Ці проблеми залишаються актуальними й цьогоріч, коли ЄБРР і Україна мають затвердити нову стратегію співпраці. Вона, швидше за все, буде менш амбіційною, ніж нинішня, очікують експерти.

У банку заявили, що 2013 року вклали в Україну 820 млн EUR. Оскільки 2012-го банк інвестував 934 млн EUR, то за рік обсяг фінансування скоротився на 12,2 %. Прикметно, що 2012-го ЄБРР також знизив обсяги вкладень (-8,4 %), хоча може виділяти Україні інвестиції та кредити на 1 млрд EUR на рік.
Незважаючи на зниження активності банк отримав нові можливості. ЄБРР дозволено випускати облігації в національній валюті України з метою подальшої видачі гривневих позик. «Це дасть ЄБРР змогу вирішити критичні проблеми кредитування малого та середнього підприємництва, муніципального сектору разом зі зниженням валютних ризиків для позичальників», — заявили в банку.
Основною інвестицією ЄБРР 2013 року став кредит на 300 млн EUR для національної компанії «Енерґоатом» на реалізацію програми підвищення рівня безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій. Ще 163 млн EUR було спрямовано на кредитування аграрного бізнесу — від зернотрейдерів до роздрібної торгівлі; 56 млн EUR — на підтримку муніципальних проектів; 54 млн EUR — на різні проекти відновлюваної енергетики й енергоефективності, у тому числі з будівництва вітряного парку «Новоазовський» у Одеській області. Загалом банк профінансував в Україні 32 проекти.
Про можливе зниження обсягу виділених інвестицій ЄБРР попереджав на початку минулого року. Тоді в керівництві банку пояснювали, що «різке погіршення інвестиційного клімату в Україні» суттєво ускладнює кредитування приватних компаній, а це, своєю чергою, зменшить кредитування державного сектору. Вирішити цю проблему планувалося за допомогою реалізації пакету антикорупційних заходів, зокрема створення інституту бізнес-омбудсмена. Отримавши згоду президента Януковича, у ЄБРР готували пакет своїх рекомендацій. Оприлюднення та прийняття відповідних законопроектів мало відбутися до Вільнюського саміту «Східного партнерства», чого так і не сталося. Саме тому в ЄБРР навіть 820 млн EUR вважають серйозним досягненням на тлі «складних ділових, політичних і макроекономічних умов». Від часу, коли український уряд призупинив євроінтеграцію, країна перебуває в стані постійної політичної кризи.
Джерело, котре брало участь у перемовинах ЄБРР з урядом України, каже, що політична криза в країні стала причиною відкладення підписання кількох угод. «Якби рада директорів ЄБРР не перенесла на невизначений час низку підписань, обсяг кредитування перевищив би 1 млрд EUR», — пояснив інформатор. Частину цих проектів може бути підписано, якщо політична криза закінчиться.
Ідеться про два кредити для «Райффайзен Банку Аваль» на підтримку енергозберігаючих проектів (20 млн USD) і малого підприємництва (55 млн USD), а також про кредит для свинарської компанії «Даноша» (55 млн EUR). Крім того, у найближчій перспективі готується підписання кредитного договору з компаніями «Бруклін- Київ» і «Луї Дрейфус» на 60 млн USD.
Співрозмовник звернув увагу на те, що 2013 року ЄБРР профінансував лише один державний проект, хоча протягом року українська влада висували чимало ідей, у першу чергу таких, що стосуються енергетики та дорожньої інфраструктури. «Можливість нових позик держкомпаніям залежить від того, як рада директорів ЄБРР оцінить ситуацію в країні. Є проблеми й із комерційними кредитами, пов’язані зі загальним станом бізнес-клімату в країні та небажанням компаній здійснювати зараз капітальні інвестиції», — констатував він.
При цьому восени цього року ЄБРР і український уряд повинні підписати нову стратегію співпраці на чотири наступних роки. «Українська влада не демонструє зацікавленості в співпраці з ЄБРР. У ситуації низького рівня вибірки коштів за затвердженими кредитними лініями банк зазвичай не готує нових великих проектів. Тому стратегія співробітництва ЄБРР з Україною може стати менш амбіційною, ніж досі», — прогнозує Ігор Уманський, колишній міністр фінансів України.
«Кредитування ЄБРР спрямоване на розвиток економічних зв’язків із Європейським Союзом (ЄС). Невипадково основна надія на початку минулого року покладалася саме на підтримку ЄС. Тепер, коли питання європейської інтеграції України закрите, політика банку стане ще стриманішою», — погоджується з колегами Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру імені Разумкова.
Зазначимо, що міжнародні валютні резерви Національного банку України в серпні 2013 року знизилися ще на 1 млрд USD, сягнувши найнижчого з осені 2006-го рівня. За січень-серпень минулого року міжнародні резерви скоротилися на 11,8 %, або 2,89 млрд USD. Водночас, обсяг капітальних інвестицій в українську економіку в I півріччі 2013-го зменшився на 14,6 %. Після двох років зростання обсяг капітальних інвестицій в економіку знову почав знижуватися.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply