Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

На Україну накладають зашморг заради тимчасових поступок

Автор:

|

Травень 09, 2013

|

Рубрика:

На Україну накладають зашморг заради тимчасових поступок

Український уряд вніс до парламенту законопроект про дозвіл приватизації Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» й оренди газотранспортної системи (ГТС) і підземних сховищ газу, яку забороняє Закон «Про внесення змін до Закону України «Про трубопровідний транспорт», прийнятий 6 лютого 2007 року Верховною Радою.

На вимогу росіян
У пояснювальній записці до цього законопроекту уряд запевнив, що потребу в ньому диктують зобов’язання України про приєднання до європейського Енерґоспівтовариства. Однак неназване московською газетою «Коммерсантъ» джерело, близьке до «Нафтогазу», зізналося, що згаданий документ «є наслідком перемовин голови «Газпрому» Олексія Міллера й віце-прем’єра України Юрія Бойка».
Інформатор московського видання пояснив, що «Україна сподівається, що досягнення домовленості з Росією призведе до перегляду ціни на газ заднім числом, із січня (якщо буде ухвалено відповідний законопроект і створено консорціум до 1 червня)». Джерело «Коммерсанта» уточнило також, що уряд України хоче обміняти українську ГТС на зниження ціни на російський газ, який купує в середньому за 352 USD за 1 тис. куб. м, до 260-280 USD. Хоча після передачі керівництвом Білорусі її трубогонів «Газпром» через якийсь час знову почав піднімати для цієї країни ціну на блакитне паливо.
Однак потреба хоча б у тимчасовій знижці на газ засвідчує той факт, що державна скарбниця України надто обміліла, аби нинішні ціни на російський вуглеводень були прийнятними. А київське інтернет-видання «Реальна економіка» вважає, що Україна віддає ГТС в оренду «Газпрому» ще й тому, що не має чим сплатити штраф на суму 7 млрд USD за недобір російського блакитного палива 2012 року.
Київське видання цілком слушно нагадує, що «від магістральних газогонів залежить постачання газу не лише з Росії в Європу, а й від родовища до конфорок побутових плит, котлів опалення та підприємств в Україні», «інакше кажучи, той, кому належить ГТС, тримає у своїх руках не тільки енергетичну безпеку чималого шматка Європи, а й безпеку 45-мільйонної України».
Український письменник, сценарист, епідеміолог, публіцист, політик, діяч екологічного руху та дипломат Юрій Щербак попереджає щодо цього: «Якщо українська ГТС перебуватиме в іноземних руках, ця сторона може в будь-який день ввести війська під приводом охорони цієї «труби».
Своєю чергою, Михайло Гончар, директор енергетичних програм українського центру «Номос», застерігає: «Передача української ГТС в оренду «Газпрому» означає, що Москва отримає повний контроль над українською економікою, і Київ буде автоматично втягнуто в Митний Союз, а відтак, і в Євразійський Союз».

Опозиція блокуватиме
Та хоч, за даними інформатора московської газети «Коммерсантъ», «Газпром» очікує цієї реформи, наразі він далекий від оптимізму щодо перемовин з Україною». Бо, як пояснило видання, «інтерпретувати внесення законопроекту як поступку Росії – передчасно, адже такі ж вимоги висуває і Європейський Союз» (ЄС).
Але, відмовившись обговорювати з представниками ЄС і України долю її ГТС, керівництво «Газпрому» недвозначно дало зрозуміти, що хоче володіти нею ексклюзивно. Та все ж інформатор московського часопису радить не поспішати з висновками щодо законопроекту про дозвіл на оренду ГТС ще й тому, що процес ухвалення я цього документа «може затягнутися, ставши лише черговою розмінною картою в перемовинах». Бо законопроект про дозвіл на оренду української ГТС, як нагадало джерело, «розкритикувала опозиція, пообіцявши зробити все можливе, щоби його ніколи не прийняв український парламент». А Володимир Купчак, народний депутат з фракції «Батьківщина», справді заявив від імені своєї політичної сили, що його соратники по фракції «робитимуть усе, аж до блокування парламентської трибуни, аби не допустити проходження цього законопроекту».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Михайло Гончар, директор енергетичних програм центру «Номос»:
— Є чотири ймовірних варіанти розвитку ситуації. Перший і найвірогідніший — відчуження «Укртрансгазу» в інтересах «Газпрому» (через механізм оренди або консорціуму). Російська сторона вже натякала на необхідність законодавчих змін, якщо Україна хоче бачити «Газпром» партнером в управлінні ГТС. Саме для цього треба ухвалити відповідний закон. Другий варіант передбачає реальне реформування НАК і виконання умов приєднання до Енерґетичної співдружності. Хоча це теж може бути лакмусовим папірцем для прикриття інших планів: приватизації видобувних активів «Нафтогаз України» основними олігархічними групами України та передача ГТС в оренду «Газпрому». Третій варіант — законопроект «провалять» у парламенті, щоб іще раз показати сусідці, що, мовляв, уряд – не проти, але парламент із цим не згоден. Тож питання оренди ГТС — неактуальне, і «труба» збереже статус-кво. Важливо, що голосування із цього питання стане індикатором реальних намірів влади.
Четвертий варіант — відкривається шлях до реформування нафтогазового сектора, його реорганізації з виділенням ГТС у окреме підприємство (за прикладом європейської практики) і створення на його базі міжнародного консорціуму за участю групи іноземних компаній, котрі прийдуть до нафтогазового сектору з метою видобутку традиційного та нетрадиційного газу. У цьому контексті до консорціуму може залучатися й «Газпром». На мій погляд, найменш вірогідний — четвертий варіант, а найбільше — другий.

Юрій Корольчук, член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій:
— Україна намагається викликати в Росії та ЄС активніший інтерес до перемовин щодо ГТС. Із цією метою з’явився документ, якого, будьмо відвертими, усі вже давно очкують як у Москві, так і у Брюсселі. Чекає й влада України, яка втомилася пропонувати потенційним учасникам консорціуму кота в мішку, тобто участь у консорціумі на незрозуміло яких умовах власності. Тепер нарешті Україна визначилися, що ГТС буде приватизована й продана частинами.
Звичайно, краще, щоби ГТС залишалася у власності України та надалі приносила дохід до бюджету. Але економічні проблеми нашої країни, падіння транзиту газу, неможливість домовитися з Росією та ЄС на вигідних для України умовах — це все спонукає до того, щоби вирішити ці проблеми за рахунок продажу ГТС. Фактично законопроект про приватизацію ГТС — це аргумент України в перемовному процесі. Раніше, як відомо, свої аргументи надавали «Газпром» і ЄС. Із боку Росії це – претензії на суму 7 млрд USD за недобір газу, скорочення транзиту газу через Україну й активність у питанні будівництва обхідних газогонів «Південний потік» і «Ямал-Європа-2». Із боку ЄС — закиди щодо невиконання зобов’язань стосовно реформи НАК і її поділу.
До фінішного прямого продажу ГТС іще далеко, але тепер і Росії, і ЄС потрібно буде реагувати на конкретний крок України.
Зрозуміло, що найбільше цей документ розрахований на Євросоюз. Адже Едуард Ставицький, міністр енергетики, ініціював появу цього законопроекту напередодні проведення 3 травня «круглого столу» щодо ГТС у Брюсселі. Чітко проявляється бажання змусити Єврокомісію ухвалити позитивні рішення про співпрацю України та ЄС у питанні ГТС. Для української держави позитивним наслідком буде офіційна заява Єврокомісії про початок процесу перемовин щодо створення консорціуму та готовність виділити 2,5 млрд USD на модернізацію ГТС.
Проблема полягає в тому, щоб у ЄС і Росії подібні кроки ініціаторів законопроекту №2937 не було сприйнято як шантаж або шахову «вилку», яку розставляють перед «Газпромом» і ЄС. Та й переговорний процес із «Газпромом» це може ще погіршити. І головне — щоби не сталося, як у приказці: «Поспішиш — людей насмішиш». Адже можна розпочати процес приватизації ГТС, а з покупцями так і не домовитися. Ані з Росією, ані з ЄС.

Валерій Боровик, голова правління альянсу «Нова енергія України»:
— На мій погляд, законопроект виписано під інтереси «Газпрому». Але я дуже здивуюся, якщо влада зробить такий крок, адже це – фактично здача ГТС і енергетичної політики країни. Однак ніхто не скасовував співпраці з Енергетичною співдружністю. І щоби віддати ГТС Росії, Україні доведеться вийти із цієї організації.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply