Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Митний Союз розпочинає торгівельну війну проти України

Автор:

|

Липень 18, 2013

|

Рубрика:

Митний Союз розпочинає торгівельну війну проти України

Заради захисту своєї автомобільної промисловості Російська Федерація (РФ) готова застосувати до України економічні санкції. Підвищені мита, які має намір ввести Митний Союз (МС), торкнуться українського шоколаду, цукру, флоат-скла, а також кам’яного вугілля. Москва вже попередила про свої наміри Світову організацію торгівлі (СОТ), пояснивши ці дії прагненням компенсувати збитки розміром 36,1 млн USD від запровадження Україною спеціального мита на імпорт автомобілів. І хоча для української держави це — невелика сума, санкції завдадуть істотного удару по низці галузей економіки.

Справляння Україною спеціального мита на весь імпорт автомобілів змусило МС приступити до введення відповідних економічних санкцій. Відповідне повідомлення РФ зареєструвала в Раді з торгівлі товарами СОТ. У заяві сказано, що збитки РФ, виходячи з даних зовнішньої торгівлі за 2012 рік, оцінено сумою 36,1 млн USD на рік. Із метою їх компенсації запропоновано підвищити або запровадити мита на певну українську продукцію, що ввозиться у РФ.
Із 12 липня Туреччина отримає право ввести додаткове мито на 23 % на імпорт з України волоських горіхів. Цей крок, який Анкара пояснила прагненням компенсувати свої збитки в обсязі 6,11 млн USD, викликаний погіршенням можливостей для турецького імпорту.
РФ вирахувала свої збитик аналогічним чином — шляхом множення ставок митної суми експорту автомобілів в Україну 2012-го (327,6 USD). Москва розраховує компенсувати ці втрати методом зупинення поступок на деякі товарні позиції. Ставки мит на ввезення з України шоколаду й інших продуктів зі вмістом какао-бобів, а також на цукор пропонується підвищити на 0,1 EUR/кг. Стосовно поставок термополірованного скла вводиться додаткове мито розміром 15 %, а щодо кам’яного вугілля — 54 %.
Рішення російської влади ще потребує підтвердження Євразійської економічної комісії (ЄЕК) — виконавчого органу МС. «Не відмовляючись від свого права припинити дію еквівалентних митних привілеїв чи інших зобов’язань, РФ залишає за собою право призупинити дію привілеїв з дня схвалення рішення МС», — наголошується в документі. Виходячи з принципу єдиних ставок для всіх країн-членів МС після прийняття такого рішення виконавчого органу підвищені ставки на імпорт з України будуть також стягуватися Білоруссю та Казахстаном. Крім того, у повідомленні наголошується, що російська сторона залишає за собою право додатково оскаржити запроваджені Україною захисні заходи згідно з угодою про зону вільної торгівлі (ЗВТ) у межах Співдружності Незалежних Держав (СНД).
Дії Росії стали несподіванкою для українських чиновників. «Я зараз перебуваю на перемовинах у Москві, однак щодо цього рішення з нами ніхто не радився. Будемо розбиратися», — заявив Валерій Мунтіян, український уповноважений із питань співпраці з РФ і країнами СНД. Разом із тим, стурбованість РФ – усе ж логічна. «Після введення цього мита вартість нашої продукції в Україні підвищилася в середньому на 12 %, що призвело до спаду продажів у 2-2,5 разу», — розповів Ігор Вознюк, генеральний директор «УкравтоВАЗ» (імпортер Lada).
І хоча ставки мит у Росії розрахували з огляду на втрати своїх виробників, для України ускладниться доступ і на ринки Білорусі та Казахстану, які ще не є членами СОТ. За оцінкою експертів, це призведе до скорочення експорту продукції деяких галузей економіки України. «Запровадження додаткового мита — серйозний удар по нашому експорту. Поки що важко прогнозувати, але наші поставки до РФ однозначно суттєво скоротяться», — сказав Олександр Балдинюк, президент асоціації «Укркондпром». Обсяг додаткових платежів складе 13,5 млн USD.
Найбільших втрат зазнають копальні. «У нас дуже багато сортового антрациту експортується до РФ. Тому введення мита означає проблеми для вугільної галузі України», — зауважив Олександр Мірошник, колишній комерційний директор Sadovaya Group. Зі загального обсягу санкцій 36,2 млн USD половину повинні заплатити виробники вугілля — 19,5 млн USD. Втрати відчують і виробники флоат-скла (3 млн USD). Слід зазначити, що торік Україна застосувала антидемпінгові заходи щодо поставок такої продукції з Росії.
За словами Наталії Микольської, радника юридичної фірми «Саєнко-Харенко», припинення поступок в односторонньому порядку без відповідного рішення органу з урегулювання суперечок СОТ, що підтверджує факт порушення з боку України, залишає багато запитань. «Позиція Туреччини стала прецедентом, яким скористалася Росія. Однак від цього проблема відповідності такого рішення духу угод СОТ і практиці врегулювання спорів не зникає. Прикметно, що ЄС і Японія, які також висловили свою стурбованість щодо введених Україною заходів, поки що утримуються від подібних дій», — сказала юрист.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply