Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

Мораторій на продаж землі в Україні визнали порушенням прав людини

Автор:

|

Травень 31, 2018

|

Рубрика:

Мораторій на продаж землі в Україні визнали порушенням прав людини

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) прийняв остаточне рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», в якому визнав абсолютну заборону на купівлю та продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні порушенням ст. 1 Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини (захист власності). Справа підтримав Центр стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.
Ця справа стосувалася скарги двох жителів Тернополя й Івано-Франківська. Зокрема, пенсіонер Віктор Цицюра з Тернополя, котрий колись успадкував від матері 3 га землі, досі не може її продати. «Держава повинна мені компенсувати ту вартість, яку б я отримав, якби цією землею міг володіти або продати», — розповів він телеканалу «24». Пенсіонер просив 30 тис. USD компенсації. Однак, ЄСПЛ прохання обох позивачів про грошову компенсацію відхилив.

Україна встановила світовий рекорд
Натомість суд зазначив, що після розпаду СРСР Україна в основному розподіляла сільськогосподарські угіддя людям, котрі раніше працювали в колгоспах, але при цьому влада запровадила на тимчасовій основі заборону на продаж таких земель, відому, як мораторій на продаж землі.
Українська влада стверджувала, що такий захід перешкоджає концентрації землі в одних руках. «Водночас суд дійшов висновку, що держава не визначила справедливого балансу між спільними інтересам співтовариства та правом власності заявників», — цитує прес-реліз ЄСПЛ агенція «Українські новини». ЄСПЛ ухвалив, що Кабінет Міністрів України має вжити законодавчих заходів для забезпечення належного справедливого балансу для власників сільськогосподарських земель. При цьому ЄСПЛ підкреслює, що рішення суду не означає вимогу до України негайно запровадити необмежений ринок продажу сільськогосподарських угідь. Також вимога прийняття закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» міститься в меморандумі, який Україна підписала з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Нагадаємо, що 7 грудня 2017-го Верховна Рада України вчергове продовжила мораторій на відчуження сільськогосподарських земель до 2019 року. Загалом українська земельна реформа триває 26 років, це — світовий рекорд. Мораторій на продаж землі, запроваджений 2002-го, продовжували сім разів, під його дію потрапляють 96 % сільськогосподарських угідь країни, тобто, своєю землею не мають права розпоряджатися 6,9 млн формальних власників (а це кожен шостий українець). І це при тому, що приблизно мільйон власників паїв померли, не встигнувши скористатися своєю власністю: не залишили спадкоємців або останні не оформили документи через дорогу процедуру успадкування.

Колгоспи зникли, ферми не з’явилися
Коли у 1990-х рр. розігнали колгоспи, мільйони людей у рамках приватизації отримали свої земельні паї. Але при цьому всю техніку або розікрали голови колгоспів чи діячі райкомів, або, покинули напризволяще (бо як її ділити, ніхто не знав), відтак вона заіржавіла. Ентузіасти, котрі мріяли стати фермерами, наштовхнулися на непереборну перешкоду: спроби взяти кредит на закупівлю техніки та мінеральних добрив наштовхувалися на категоричну відповідь: земля не може бути банківською заставою, бо її заборонено продавати.
У результаті реальними фермерами (а не власниками величезних агрокорпорацій) стали лише близько 40 тис. колишніх колгоспників. Левова частка власників фонду найродючішої ріллі не має з неї фактично жодних прибутків, здаючи в оренду за безцінь. За даними ресурсу agroday.com.ua власники паїв 2017 року в середньому отримали 1369 грн на га. Водночас, за оцінками Світового банку (СБ), у разі скасування мораторію ціни виростуть до 3-3,5 тис. USD.
Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення обходиться економіці України в мільярди доларів втраченої продуктивності та відрахувань до бюджету. Про це заявила в інтерв’ю агенції Bloomberg Сату Кахконен, директор СБ у справах України, Білорусі та Молдови. «Безумовні переваги української економіки не реалізовані через мораторій. Аграрний сектор, що є лідером експорту соняшникової олії, сформований за часів СРСР, зараз не може розвиватися та стримувати корупцію», — вважає п. Кахконен. Вона зазначила, що землевласники в Україні отримують найнижчу орендну плату за землю в Європі, при тому, що якість українських ґрунтів — одна з найвищих у світі.

Проти — олігархи та звичайні селяни
Водночас існує потужне лобі, яке всіляко пручається появі в Україні реального ринку землі, оскільки там, де не діють ринкові механізми, буйним цвітом розцвітають корупційні схеми. Скажімо, одним із шляхів обійти мораторій на продаж є зміна цільового призначення земельної ділянки, тобто, виведення її з кадастру сільськогосподарського фонду. На цьому роблять непогані гроші чиновники з районних та обласних управлінь Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, котрі потім передають частину хабарів «нагору» — до Києва.
Крім цього, не варто забувати, що в Україні існують ще й чималі лани земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності. Зараз ціни на оренду державних земель штучно занижені з тієї ж причини, що й на оренду приватних паїв — не існує ринку, немає прозорих критеріїв оцінки. Зазвичай для отримання ділянок в оренду від держави агрохолдинги використовують «сірі» схеми за допомогою лобістів у владі. Такий спосіб простіший і вигідніший, бо не вимагає вкладання коштів у розвиток ґрунтів і будівництво інфраструктури.
Як не дивно, проти скасування мораторію виступає й більшість простих селян, котрим належать невеличкі паї. Здавати землю в оренду простіше, ніж продавати. Якщо ринок стане вільним, окремі власники паїв на великих ділянках, які використовують потужні агрокомпанії, можуть захотіти одразу ж продати свої паї, інші ж — навпаки відмовитися. Це може викликати хаос, через що землевласники, готові продати паї, можуть опинитися в ситуації, що їхня земля окремо вже нікому не буде потрібна.
Не варто забувати, що аграрні олігархи, котрі орендують десятки тисяч гектарів у пересічних пайовиків (зараз земельний банк ста найбільших агровиробників України в сукупності становить 6,5 млн га) щедро оплачують численні публікації в українських засобах масової інформації, в яких раз по раз переповідаються «страшилки» про зняття мораторію: мовляв, олігархи все скуплять за безцінь, прийдуть іноземці та вивезуть наш чорнозем за кордон, зараз ми хоч за свої якийсь дохід маємо, а так…
Соціологічні опитування традиційно демонструють, що проти скасування мораторію виступають близько 2/3 українських селян. «Опитуючи селян, соціологічні служби ставлять їм некоректні філософсько-світоглядні запитання в інтересах замовників, і селяни, звісно, розповідають, що проти продажу землі в Україні, і що вони не готові працювати в ринкових умовах», — розповів «Німецькій хвилі» Павло Кулинич, експерт із аграрного права «АгроІнвест».

Ситуація навряд чи зміниться
Тож, навіть незважаючи на висновок ЄСПЛ, чекати на скасування земельного мораторію в Україні найближчим часом не варто. Практично всі політичні сили з наближенням виборів у цьому питанні «грають на публіку». «Політики вбачають тезу про мораторій на «захист селян» як засіб для отримання виборчих дивідендів. Водночас народ вдовольняється міфами про ризики скасування мораторію і боїться помилок, як і під час приватизації у 1990-х рр.», — сказав у інтерв’ю Bloomberg Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики України.
До того ж вимога щодо створення вільного ринку землі прописана в меморандумі МВФ дуже обтічно. Наразі головними вимогами Фонду є підняття цін на газ для населення та прийняття закону про Антикорупційний суд. Доки українська влада не виконає, принаймні, ці дві вимоги, український чорнозем й надалі або заростатиме будяками, або здаватиметься в оренду за копійки.

Ігор Берчак

До теми
Україна посідає восьме місце в рейтинґу світових експортерів замороженої курятини, повідомляє Українська аграрна конфедерація. Зазначається, що світовим лідером із експорту курятини є Бразилія. 2017 року ця країна експортувала м’яса птиці на 6,4 млрд USD. Друге місце з показником 2,6 млрд USD належить США. Третє — Нідерландам (1,1 млрд USD). Україна з показником 313,4 млн USD посідає восьме місце в рейтинґу. Замикає десятку лідерів Арґентина. Торік ця країна експортували м’яса птиці на 285,2 млн. USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply