Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 29, 2020

Модернізація газогонів

Автор:

|

Листопад 01, 2012

|

Рубрика:

Модернізація газогонів

Україна модернізує частину своєї газотранспортної системи (ГТС) зі залученням німецьких технологій і кредитних коштів. Deutsche Bank надає компанії «Укртрансгаз» кредит на 50 млн EUR. Так і не дочекавшись грошей від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і інших міжнародних структур для модернізації ГТС, українська держава почала шукати інших шляхів, щоби здійснити хоча би точковий ремонт своєї мережі.

У липні ц. р. Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» та німецька компанія Ferrostaal Industrieanlagen GmbH підписали меморандум про взаєморозуміння, а вже в жовтні ц. р. Верховна Рада України (ВРУ) схвалила збільшення державних гарантій на 560 млн грн для залучення кредиту під цей проект.
Кредит на відповідну суму в євро надасть Україні Deutsche Bank. Освоюватиме гроші компанія «Укртрансгаз» — «донька» «Нафтогазу». Німці кредитуватимуть 80 % вартості проекту. Суму, якої бракує, українська сторона має знайти самотужки. Раніше в Кабінеті Міністрів цей проект називали «першою ластівкою» співпраці України з європейськими партнерами щодо модернізації української ГТС. На німецькі кредитні кошти Україна хоче модернізувати газоперекачувальне обладнання на компресорній станції Бар, що на Вінниччині. Це – одна з 12 таких станцій на магістральному газгоні «Союз».

Вичерпаний ресурс
Які саме роботи виконуватимуть на станції, в «Укртрансгазі» не повідомили. За інформацією компанії, метою проекту є продовження терміну експлуатації газових турбін і газових компресорів станції на 15 років, а також зниження обсягів споживання паливного газу на 28 %. «Сам магістральний трубогін – у гарному технічному стані, але 40 % компресорних станцій, які перекачують по ньому газ, вичерпали свій ресурс експлуатації. Тож їх потрібно замінити на нові, більш економні», — розповідає Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень.
Економнішими експерти називають удосконалені газоперекачувальні агрегати компресорних станцій, які працюють на електроенергії, не використовуючи при цьому технологічного газу. «Такі агрегати в Європі ставили ще 20 років тому. Тому ми зараз доганяємо потяг, але все ж це краще, аніж енергоємне застаріле обладнання», — упевнений п. Корольчук.
На думку Володимира Омельченка, виконувача обов’язків директора енергетичних програм центру Разумкова, нові системи, які знижуватимуть споживання газу компресорними станціями, можуть окупитися для України лише за 10-12 років.

Краще – синиця в руках
Водночас, експерти впевнені, що «точковий» ремонт компресорних станцій є виправданим, адже міжнародні організації навряд чи погодяться надати Україні 4,8 млрд EUR на повномасштабну модернізацію української ГТС. Це нещодавно підтвердив і Пол Шапіро, старший банкір Європейського банку реконструкції та розвитку з природних ресурсів. За його словами, ЄБРР сумнівається в перспективності фінансування української ГТС. «Чи є сенс витрачатися на систему, якою неможливо користуватися?» — зауважив п. Шапіро.
У ЄБРР наголошують, що фінансуватимуть проекти з реконструкції ГТС тільки після реформування НАК «Нафтогаз». Натомість, про реформи в компанії лише говорять. «Насправді на компресорній станції Бар ситуація не є критичною. Вона критична в управлінні компанією «Нафтогаз». Проблеми полягають не в тому, що щось зносилося на ГТС, а в тому, що все це погано управляється», — вважає Володимир Омельченко.

Одна із 74 компресорних станцій
Експерти впевнені, що Україна використовуватиме німецький кредит для часткової модернізації ГТС, аби «тиснути» на «Газпром» у газових перемовинах. Однак це мало допоможе українській стороні, переконані оглядачі. «Україна використає будь-який привід і будь-який свій успіх у ГТС, аби вести адекватну інформаційну війну з «Газпромом», але навряд чи цим можна налякати слона», — переконаний п. Корольчук.
Експерт указує на те, що магістральний газогін «Союз», побудований у 1975-1978 рр., — це лише маленька частина української ГТС. Його проектна потужність складає 26 млрд куб. м на рік, протяжність територією України — близько 1,5 тис. км. На газогоні розташовано 12 компресорних станцій. А загальна довжина газогонів на території України становить майже 40 тис. км. На них налічується 74 компресорних станції.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply