Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

Міжнародний валютний фонд нарешті розщедрився

Автор:

|

Вересень 22, 2016

|

Рубрика:

Міжнародний валютний фонд нарешті розщедрився

MICT_n__16-05-07__05_МВФ-умови_G

Міжнародний валютний фонд (МВФ), ключовий кредитор України, нарешті завершив другий перегляд програми співпраці з Україною з використанням механізму розширеного фінансування і схвалив виділення третього кредитного траншу обсягом 1 млрд USD. Таким чином, загальний обсяг фінансування, наданого Україні за програмою, вже становить 7,62 млрд USD. Принагідно додамо, що представники Російської Федерації (РФ), голосували проти цього.
Петро Порошенко привітав надання третього траншу кредиту. За його словами, рішення Фонду відкриває шлях до надання фінансової допомоги з боку США в обсязі 1 млрд USD, а також від Європейського Союзу — макрофінансової допомоги в рамках додаткових ще 600 млн EUR, інших міжнародних фінансових організацій. «Також, що ще важливіше, воно відчиняє вікно можливостей для залучення іноземних інвестицій в українську економіку», — наголосив Президент.
Він переконаний, що позитивне рішення МВФ свідчить про те, «що світ визнає — в Україні відбуваються реформи, в Україні відбуваються якісні і позитивні зміни і країна рухається в правильному напрямку». «Це висока оцінка як економічних реформ, так і перших наших результатів і кроків у боротьбі з корупцією. Антикорупційна стратегія і практика теж є вагомим критерієм, за яким МВФ приймає рішення про кредитування», — написав глава держави у Facebook.
Він також зазначив, що резолюція Фонду — це також сигнал аґресору, який намагався вставляти палиці в колеса. «Спроби РФ підірвати солідарність МВФ із Україною і зірвати рішення про транш провалилися. Кремль програв у цій операції», — наголосив п. Порошенко.
Своєю чергою, Крістін Лагард, директор-розпорядник МВФ, звернула увагу, що для досягнення цілей програми МВФ для України, уряду потрібно повністю імплементувати визначену раніше політику, враховуючи «значні виклики в майбутньому». Вона наголосила, що для забезпечення середньотермінової стійкості Україні потрібен подальший прогрес у фінансових реформах. «Владі потрібно уникати змін у податковій політиці, які призводять до зростання дефіциту. Акцент має бути зроблений на поліпшенні податкового та митного адміністрування», — додала директор-розпорядник.
Крім цього, вона звернула увагу на пенсійну реформу, яка має зменшити великий дефіцит Пенсійного фонду та довести пенсії до «стійкого рівня» впродовж часу. Згадала й про грошово-кредитну політику та реформи фінансового сектора в Україні, які «почали приносити результати». За її словами, пріоритетом тут має стати скорочення інфляції, відновлення міжнародних резервів і поступова відмова від адміністративних заходів, що досі мають місце.
«Важливо також здійснити перебудову та роздержавлення держпідприємств і запровадити карне переслідування випадків корупції на високому рівні», — вважає п. Лагард. Окремо глава МВФ підкреслила необхідність завершення реструктуризації суверенного боргу України, що належать приватним власникам облігацій.
Однією з проблем затримки третього траншу були непорозуміння стосовно боргу в 3 млрд USD за євробондами, випущеними режимом Януковича для Путіна. Але Джеррі Райс, директор із комунікацій МВФ, запевнив, що тактика України в перемовинах із РФ, відповідає політиці МВФ. «Рада директорів МВФ розглянула це питання як частину загального рішення щодо другого перегляду програми, і в контексті вимог політики «доброї волі» дії України відповідали політиці», — сказав він. При цьому п. Райс зазначив, що Фонд виступає за врегулювання питання боргу та закликає сторони досягти консенсусу в рамках конструктивного діалогу.
Однак фахівці рейтинґової агенції Fitch Ratings вважають, що рішення МВФ надати Україні кредитний транш на 1 млрд USD не знімає стурбованості щодо здатності країни реалізовувати реформи. Агенція зазначає, що розвиток подій в Україні з моменту підтвердження її суверенного рейтинґу в травні ц. р. на рівні CCC іде згідно з прогнозами Fitch. Зокрема, як і очікувалося, Володимир Гройсман, прем’єр-міністр країни, робив певні кроки, щоб гарантувати виділення МВФ чергового траншу Україні. Але прогрес в реформах був фрагментарним. «Однак здатність адміністрації п. Гройсмана реалізувати подальші структурні реформи залишається незрозумілою», — вважають експерти.
А київське видання «Апостроф» повідомило умови надання Україні ще одного кредитного траншу. Найбільша частина вимог пов’язана з пенсійною реформою. У МВФ вважають, що потрібно об’єднати пенсійне законодавство, яке зараз складається з 20 окремих документів. Україні доведеться в грудні ц. р. прийняти закон, який би передбачав поступову зміну настання пенсійного віку. При цьому новий вік для виходу на пенсію не зазначений. У цьому законі також слід скоротити підстави для дочасного виходу на пенсію та посилити підстави для отримання мінімальної пенсії. Проте Володимир Гройсман переконує, що у Меморандумі по співпраці між Україною та МВФ, немає положень про підвищення пенсійного віку.
Серед інших вимог до пенсійної реформи: встановлення єдиного принципу пенсійного забезпечення без надання пільг для будь-яких професій (крім військових), розширення бази для внесків у систему соціального забезпечення, встановлення справедливого податкового режиму для пенсій, забезпечення тісніших зв’язків між пенсійними внесками та розміром пенсії, що має, своєю чергою, стимулювати громадян декларувати свої реальні доходи.
Крім цього, передбачається, що фінансування різних категоріальних надбавок до трудових пенсій буде передане від Пенсійного фонду до державного бюджету. Плануються скасування спецпенсій і створення умов для запровадження накопичувальної системи пенсій (на додаток до існуючої, солідарної системи).
Ще однією вимогою є введення до кінця жовтня ц. р. тимчасового механізму коригування тарифів на газ та опалення на щоквартальній основі на випадок, коли тарифи відхиляться від рівня повного покриття імпортної вартості газу на 10 % і більше.
А от Джеффрі Пайєтт, попередній посол США в Києві, вважає, що Україна не потребує отримання чергового траншу від МВФ, оскільки у неї вистачає резервів. Дипломат зазначив, що МВФ дуже обережно підходив до прийняття рішення про затримку виділення наступного траншу Україні таким чином, щоб це не підірвало упевненість в Україні. Віталій Шапран, член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків, також вважає, що гроші МВФ Україні не потрібні.
Своєю чергою, Дмитро Кучер, фінансовий експерт FIBO Group, вважає, що гроші МВФ не рятують Україну від дефолту. Адже 1 млрд USD по суті не вирішує ніяких завдань, бо ці гроші підуть на поповнення золотовалютних резервів держави. Сумний висновок робить Олександр Вовченко, президент Інституту реформ і розвитку Києва: «Українська влада замість того, щоб запустити дієвий механізм реформ і програму порятунку економіки, підсадила країну на кредитну голку, фактично переклавши свою відповідальність на плечі населення».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply