Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 2, 2020

Міґранти залишаються найлояльнішими інвесторами в економіку країни

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Міґранти залишаються найлояльнішими інвесторами в економіку країни
Країни-лідери за співвідношенням обсягу переказів до ВВП, 2013 рік

Країни-лідери за співвідношенням обсягу переказів до ВВП, 2013 рік

Грошові перекази давно стали рятівним колом для багатьох сімей. Водночас, для низки країн перекази відіграють важливу роль у доступі до іноземної валюти й розвитку економіки. Особливе значення надходження валютних коштів із-за кордону має у нинішній кризовий період в Україні. Навіть зараз, коли з держави втікає капітал, трудові міґранти залишаються найлояльнішими інвесторами. У важкі часи вони можуть не тільки не зменшувати, а й збільшувати обсяг переказів на Батьківщину. Стимулювання цього процесу має стати державним пріоритетом.

Країни, що розвиваються
За оцінками Організації Об’єднаних Націй (ООН), кількість міґрантів, котрі живуть за межами рідних країн, із 1990-го по 2013 рік зросла на 50 %, сягнувши 231,5 млн осіб. За прогнозами експертів, це число ще буде збільшуватися, а тому зростатимуть й обсяги та роль грошових переказів.
Річний обсяг глобальних грошових переказів за останнє десятиліття зріс більш ніж удвічі: з 192 млрд USD 2003-го до 551 млрд USD 2013 року. За даними зі звіту Світового банку (СБ), присвяченого темі міґрації та переказів, 2017-го сума грошових переказів сягне рекордного рівня — 667 млрд USD, причому близько 75 % коштів надійде у країни, що розвиваються.
Варто зазначити, що гроші міґрантів давно стали стабільним джерелом фінансування для таких економік, адже їхні перекази удвічі перевищують обсяг прямих іноземних інвестицій у цих країнах та втричі — офіційну фінансову допомогу, спрямовану на розвиток.
За словами Каушика Басу, головного економіста СБ, 2014 року грошові перекази у країни, що розвиваються, збільшаться на 5 %. 2013-го цей показник становив 3,4 %. Прискорення відбувається, в основному, завдяки переказам у країни Азії та Латинської Америки, зазначають у банку. Очікується, що перекази в країни, що розвиваються, складуть 435 млрд. USD 2014-го й 454 млрд. USD 2015 року. «Приплив переказів забезпечував покриття значної частини витрат на імпорт у Єгипті, Пакистані, Гаїті, Гондурасі та Непалі», — наголосив п. Басу.
Лідерами за обсягом переказів у країну стали Індія та Китай — 71 млрд. USD і 64 млрд. USD, відповідно. Чимало коштів від міґрантів отримали Філіппіни — 28 млрд. USD, Мексика — 24 млрд. USD і Ніґерія — 21 млрд. USD.
Попри значні суми, що надходять із-за кордону у великі країни, перекази не мають суттєвого значення для цих держав. Натомість, у Таджикистані сума переказів 2013-го становила 42 % валового внутрішнього продукту (ВВП), Киргизстані — 32 % ВВП, а в Непалі — 29 % ВВП.

Реґіональний аспект
Грошові перекази у країни, що розвиваються, у Європі та Центральній Азії 2013-го, порівняно з 2012 роком, зросли на 7,5 % – до 48 млрд. USD. Однак 2014-го очікується скорочення темпів зростання. Це пов’язано зі слабким відновленням економіки у реґіоні, невизначеністю внаслідок конфлікту в Україні та санкцій західних країн проти Російської Федерації (РФ).
На зниження обсягів допомоги з боку міґрантів також вплине девальвація рубля та російське ембарго, запроваджене РФ у відповідь на санкції західних держав. Різке падіння рубля щодо американської валюти істотно зменшить суму переказів у доларах. Логічним же наслідком введення ембарго стало зростання цін на товари за відсутності конкуренції з імпортною продукцією.
Таджикистан, Киргизстан та Узбекистан, які є залежні від зовнішніх надходжень, уже відзначили скорочення обсягів переказів від мільйонів людей, котрі працюють у РФ. У заробітчан зросли витрати на життя через підняття цін. До того ж через девальвацію російської валюти вони тепер можуть купити значно менше доларів.
За оцінками Рахмона Ульмаса, професора Російсько-таджицького університету, перекази міґрантів з РФ у Таджикистан 2014-го впадуть на 30 %. 2013 року таджики переказали на батьківщину 4,2 млрд. USD, або 417 USD на одного жителя країни.

Динаміка обсягів приватних грошових переказів в Україну, млн дол

Динаміка обсягів приватних грошових переказів в Україну, млн дол

Сховатися в тінь
Перекази вже не перший рік є головним джерелом притоку валюти й в Україну. Якщо 2012-го обсяг іноземних інвестицій становив 6,13 млрд USD, то українці з-за кордону відправили своїм родичам 7,5 млрд. USD.
2013 року, за даними Національного банку України (ЕБУ), обсяг грошових переказів збільшився на 13,4 % – до 8,5 млрд. USD, і знову перевершив рівень іноземних інвестицій (5,7 млрд. USD).
Утім, цьогоріч суми переказів заробітчан можуть різко скоротитися. За даними НБУ, приватні грошові перекази в Україну у І півріччі 2014-го становили 3,33 млрд. USD, на 13 % менше, ніж за цей же період 2013 року.

Основні канали надходження переказів в Україну (перше півріччя 2014 року)

Країна Млн. USD
Росія 1026,3
США 267,1
Німеччина 167,5
Греція 135,2
Італія 133,2
Велика Британія 131,1
Кіпр 129,8
Об’єднані Арабські Емірати 50,4
Ізраїль 49,7
Сінаґапур 46

Зменшення валютних надходжень може свідчити про зростання частки тіньових переказів. За оцінками фахівців, 2012-го українці нелегально переслали на Батьківщину приблизно 1 млрд USD. За даними НБУ, за І півріччя 2014-го неформальними каналами надійшло 453 млн. USD. Однак це – лише умовні числа.
«Складно оцінити реальні обсяги коштів, що надходять в Україну неофіційно. Представництво Міжнародної організації з міґрації за фінансування уряду Канади (МОМ) опитує українських громадян і трудових міґрантів, аби отримати реальні дані про обсяги трудової міґрації та переказів в Україну», — розповіли в організації.
Даних за ІІІ квартал щодо переказів іще немає, але цілком імовірно, що обсяги валютних надходжень від міґрантів продовжили падати. Причина цього — запровадження у вересні ц. р. НБУ обов’язкової конвертації у гривню валютних переказів з-за кордону на користь фізичних осіб без відкриття рахунку. «Протягом дії цього обмеження обсяг виплат грошових переказів через банки суттєво знизився — удвічі-втричі, залежно від системи переказів, валюти переказу та країни-донора», — зазначає Андрій Гайдуцький, заступник начальника Управління організації та супроводження роздрібного бізнесу «Укрексімбанку».
Водночас, НБУ наприкінці вересня ц. р. скасував пункт постанови стосовно переказів і відновив режим виплати коштів без відкриття рахунку в іноземній валюті. «Вже у жовтні обсяг переказів суттєво зріс. В «Укрексімбанку» він досяг рівня серпня 2014-го. Якщо ж порівняти із жовтнем 2013 року, то перекази у доларовому еквіваленті зросли майже у 1,4 разу», — зауважив п. Гайдуцький.
Як зазначила Марія Семенець, старший експерт «ОТП банку», обмеження, яке діяло протягом нетривалого часу, суттєво не змінило обсягу переказів. «Клієнти, котрі хотіли отримати перекази у валюті, у цей період відкривали поточні рахунки, тому активізувалося їх відкриття», — пояснила вона.
Загалом, експерти відзначають негативний вплив таких заходів НБУ. Після введення цієї постанови у банків виникли проблеми з видачею грошових переказів за всіма системами. Ці проблеми були пов’язані з тим, що банки не встигли налаштувати власні інформаційні системи.

Страховка для держави
За прогнозами СБ, обсяги переказів в Україну 2014-го складуть 9 млрд. USD, що на 500 млн. USD більше, ніж 2013 року. Втім, з огляду на падіння надходжень у І півріччі, можна очікувати скорочення обсягів наприкінці року. Хоча, можливо, тільки офіційними каналами.
2014-го перекази через банківську систему становитимуть 7 млрд. USD або 7 % ВВП, прогнозує Андрій Гайдуцький. 2013 року цей показник склав 4,7 % ВВП. Безперечно, перекази — ефективний механізм боротьби з бідністю. Жителі західних областей України мають більше можливостей купувати товари та послуги саме завдяки заробіткам за кордоном і переказам від родичів. «У Західному реґіоні будується утричі більше житла, ніж на сході чи у центрі, окрім Київської області. Сім’ї, які отримують перекази, мають уп’ятеро більше заощаджень, ніж у середньому в Україні», — розповідає експерт.
Завдяки переказам, додає він, у західних областях частка інвестицій в основний капітал за рахунок коштів населення є значно більша, ніж в інших реґіонах. В активних міґраційних областях також значно вищий рівень підприємницької діяльності, зокрема найбільша частка малих підприємств в обсягах виробленої продукції — 8-12 %. В середньому по Україні цей показник становить 5 %.
Крім того, рівень прибутків малих підприємств і самозайнятого населення також є вищий у тих реґіонах, де вищий рівень надходження грошових переказів. Гроші заробітчан можуть врятувати не лише окремих українців та їхні сім’ї, а й підтримати економічну стабільність і кредитоспроможність країни. Важливою ознакою потоків грошових переказів є їх стійкість і нециклічність. Дослідження свідчать, що перекази зростають у міру зростання економічних потреб.
«Обсяг переказів перевищить сукупні надходження прямих і портфельних інвестицій та технічної допомоги. Обсяги переказів можуть навіть перевищити фінансову допомогу Міжнародного валютного фонду (МВФ). За шість місяців 2014-го Україна отримала 3,3 млрд. USD переказів і 3,2 млрд. USD допомоги МВФ», — підкреслює п. Гайдуцький.
Саме перекази є стабільним джерелом валюти, що дає змогу запобігти різким змінам поточного рахунку в період нестабільності, поліпшити кредитний рейтинґ країни та сприяти припливу інвестицій. Визнаючи цей потенціал, низка країн розробила політику, яка допомагає залучати кошти міґрантів у розвиток економіки. Перейняти цей досвід варто й Україні.

Єва Гетьман, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply