Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 26, 2020

Кінець гегемонії «Газпрому»

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Кінець гегемонії «Газпрому»

В історії «Газпрому» можливі зміни. У найближчими місяцями російський концерн може втратити монополію на експорт зрідженого газу. Експерти кажуть, що це – лише початок. У Російській Федерації (РФ) на повну потужність розробляються нормативні документи, які частково позбавлять «Газпром» експортної монополії. Йдеться про лібералізацію експорту зрідженого природного газу (ЗПГ) на зовнішні ринки. Серед прихильників цього рішення — незалежний виробник газу компанія «Новатек» і державна компанія «Роснафта», котру очолює наближений до Володимира Путіна Ігор Сечін. Експерти вважають, що в кращому разі «Газпром» позбавлять експортної монополії лише на ринку країн Азіатсько-Тихоокеанського реґіону (АТР), а в гіршому — концерну ще й доведеться всерйоз корегувати свою політику в європейському напрямку.

Розмови про скасування експортної монополії «Газпрому» ведуться давно. Компанія «Новатек», яка реалізує проект «Ямал-ЗПГ» вартістю 20 млрд USD, 2010 року уклала з «Газпромом» угоду на експорт газу зі свого ямальського майданчика. Однак комісійні, які попросив «Газпром», становили, за різними оцінками, від 2 до 5 % виручки. Після цього «Новатек» заявив про своє бажання самостійно експортувати газ.
Несподівано кілька місяців тому компанія здобула підтримку з боку найпотужнішого лобіста Ігоря Сечіна, голови «Роснафти», колишнього куратора паливно-енергетичного комплексу в уряді. У «Роснафті» проектів зі ЗПГ іще немає, однак недавно компанія отримала 40 ліцензій на шельфові ділянки, де є запаси обсягом 21 трлн куб. м газу. Якщо незалежні виробники газу отримають нагоду експортувати його хоча б у країни АТР, великих втрат «Газпром» не зазнає, переконаний п. Сечін.
Тож уже з 2013-го профільні відомства, зокрема міністерство енергетики Росії, почали роботу над нормативною базою, яка позбавить «Газпром» експортної монополії. За неофіційними даними, перші підсумки цієї діяльності можуть бути представлені вже протягом найближчих місяців. У самому міненерґо говорять про те, що будуть готові коментувати це питання не раніше за червень.
У «Газпромі» ж визнають, що беруть участь у обговоренні питання, хоча самої ініціативи й не підтримують. «В умовах кризових явищ у світовій економіці можлива конкуренція між виробниками російського газу на цільових ринках. Це призведе до зниження цін і зменшення обсягу грошових надходжень до бюджету країни», — заявили в управлінні інформації концерну.
За словами експертів, «нагорі», напевно, усвідомлюють ризики, а тому скасування монополії на експорт блакитного палива будуть упроваджувати поетапно. «Спочатку вона торкнеться тільки поставок до країн АТР, а Європа, як і раніше, залишиться «вотчиною «Газпрому», — пояснив Дмитро Чернядєв, нафтогазовий аналітик компанії «Альфа-Капітал». — Влада побоюється, що дозвіл експорту ЗПГ до Європи створить зайвий конкурентний тиск на європейському ринку та призведе до подальшого зниження цін».
Навіть якщо «Газпром» утратить монополію на експорт зрідженого газу тільки на азійському напрямку, це не означає, що в перспективі концерну не доведеться корегувати свою політику глобально. Лібералізація експорту ЗПГ — тільки початок, упевнений незалежний аналітик Дмитро Лютягін. «За підрахунками мінекономрозвитку, у 2015-2016 рр. ціни на газ на російському внутрішньому ринку зрівняються з європейськими. У цьому випадку сенс у експортній монополії зникне й перед незалежними виробниками відкриються нові повноцінні можливості продажу за кордон газу, у тому числі трубопровідного», — зазначив п. Лютягин. За словами експерта, це призведе до конкуренції, а отже, «Газпрому» варто готуватися до роботи в реальних ринкових умовах.
Сергій Пікін, директор Інституту енергетичного розвитку, вважає, що скасування монополії на експорт ЗПГ не похитне позиції «Газпрому», адже це — не основний вид діяльності підприємства. Натомість, варто було би замислитися про реальні проблеми з ринками збуту, додає він. «Необхідно гнучко реагувати, інакше є шанс втратити значну частку ринку, достатньо подивитися на приклад України», — застерігає експерт. За його словами, корегування контрактів із європейськими покупцями — неминуче.
«Газпром» іще має політичний захист, упевнений Костянтин Симонов, голова Фонду національної енергетичної безпеки. Але, за його словами, цілком очевидно, що почалася неабияка боротьба концерну з «Роснафтою», яка виступає не лише за скасування експортної монополії «Газпрому», але й навіть за його поділ. Однак, резюмує п. Симонов, усе залежить від рішення російського президента. «А Путін санкції не дає», — стверджує аналітик.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply