Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Інвестиційна привабливість змістилася на захід України

Автор:

|

Травень 08, 2014

|

Рубрика:

Інвестиційна привабливість змістилася на захід України

Збільшення/зменшення обсягів виробництва в окремих галузях промисловості України у січні 2014-го порівняно зі січнем 2013 року (%)

Згідно з дослідженням, проведеним на замовлення Державної агенції з інвестицій, найкращі умови для бізнесу мають Львівська, Івано-Франківська й Одеська області. Найгірші для інвесторів реґіони — Херсонська та Чернівецька області, а також Крим. До п’ятірки лідерів також потрапили Вінницька область і місто Київ.

Такий рейтинг представляють уже вдруге. Торік лідером у ньому була Харківська область, яка в цьогорічному дослідженні посіла лише восьме місце. Друга позиція за інвестиційною привабливістю 2013-го дісталася Львівщині, а третя — Донеччині. Проте цього року Донецька область — лише на 22-му рядку.
При складанні рейтинґу дослідники розрізняють так звані жорсткі та м’які чинники. До «жорстких» належать ті, які складно або взагалі неможливо швидко змінити. Це — природні ресурси, географічне розташування, рівень робочої сили й інфраструктури. Натомість, м’які умови — діловий клімат, відкритість місцевої влади, рівень корупції, тиску на бізнес із боку влади, наявність «історій успіху» в реґіоні — можна змінити досить швидко.
«Саме завдяки цим «м’яким» факторам західні реґіони України стали привабливішими для інвесторів упродовж досить короткого часу», — розповів Ігор Бураковський, керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. Водночас, експерт наголосив на тому, що за «жорсткими» чинниками, які визначають потенціал реґіонів, лідерами інвестиційної привабливості залишаються Харківська, Дніпропетровська й Одеська області.
За словами п. Бураковського, основні проблеми, на які вказують інвестори, не залежно від реґіону, де вони працюють, це — незадовільний стан інфраструктури, проблеми з купівлею земельних ділянок, корупційна система державних закупівель, низька ефективність судової системи й труднощі з отримання всіляких ліцензій і дозволів. «Що менш поширеними є ці проблеми в тому чи іншому реґіоні, то вищим є його загальна позиція в рейтинґу інвестиційної привабливості», — переконаний експерт.
Ігор Бураковський також зазначив, що Крим ще в торішньому рейтинґу, до виникнення політичних проблем, був серед найгірших за інвестиційною привабливістю реґіонів України, а це свідчить про те, що й до останніх подій у цьому реґіоні були й проблеми з інвестиціями, і проблеми з владою — як місцевою, так і центральною.
Звернути увагу на таку залежність закликає й Ганна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації (ЄБА), особливо з огляду на те, як упродовж року втратили свої позиції в інвестиційному рейтинґу східні області. «Хтось із бізнесменів розповів мені, що компанія може розвиватися так швидко, як розвивається найслабший департамент. Як на мене, не можна не звертати уваги на ті реґіони, що опинилися наприкінці рейтинґу», — каже п. Дерев’янко.
Вона звертає увагу на те, що, попри надзвичайні події в Україні, опитування ЄБА продемонструвало, що від початку цього року вперше за тривалий час настрої інвесторів, котрі працюють в Україні, покращилися. Причому настрої покращуються як у тих реґіонах, що виявилися лідерами цьогорічного рейтинґу інвестиційної привабливості, так і в східних реґіонах.
Утім, позитивні настрої у Львові, переконана Ганна Дерев’янко, справді вирізняються своєю оптимістичністю й у дослідженнях, що їх проводить ЄБА. Якщо в ІV кварталі 2013-го Індекс інвестиційної привабливості ЄБА впав до історичного мінімуму — 1,87 бала, то в І кварталі 2014 року він підскочив до 2,72 бала, а очікування від трьох наступних місяців підскочили до 3,6 бала — майже рекордного рівня за всю історію підрахунку індексу від 2008 року.
Бі-бі-сі-Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply