Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Іноземні інвестори скаржаться на протиправні дії щодо них

Автор:

|

Квітень 18, 2013

|

Рубрика:

Іноземні інвестори скаржаться на протиправні дії щодо них

Швейцарська Swissport International — найбільша у світі компанія, що надає наземні послуги авіаперевізникам — заявляє, що зазнала збитків на кілька десятків мільйонів доларів унаслідок «розбійного нападу» в Україні. Річ у тім, що рішенням Господарського суду міста Києва швейцарці втратили право власності на свою дочірню компанію в Україні — Swissport Ukraine. Постановою від 27 березня суд передав 70 % акцій цієї компанії міноритарному акціонеру — «Міжнародним авіалініям України» (МАУ), призначивши компенсацію розміром 433 тис. USD. «Це — смішно. Починаючи з 2006 року ми інвестували більш ніж 20 млн USD у розвиток компанії. А якщо говорити про ринкову вартість Swissport Ukraine, то ми оцінюємо її сумою 25-30 млн USD», — повідомив Марк Скіннер, віце-президент Swissport International.

Компанія є лідером гендлінгових послуг в Україні, її штат налічує близько 800 співробітників. Swissport Ukraine надає наземні послуги авіакомпаніям у київських летовищах Бориспіль і Жуляни, а також у аеропорту Харкова. Серед трьох десятків її клієнтів в Україні – такі авіакомпанії, як Air France, Al Italia, «Аерофлот», Wizzair і Transaero.

Суть конфлікту
Швейцарські інвестори, врахувавши швидкий розвиток українського ринку авіаперевезень, мали намір розширювати присутність в Україні, повідомив п. Скіннер. Утім, за його словами, власниця 30-відсоткового пакету акцій — авіакомпанія МАУ — не захотіла пропорційно брати участь у нових інвестиціях. Тоді швейцарська сторона запропонувала вкласти кошти самостійно, збільшивши відсоток своєї участі в статутному капіталі. Це були ще тільки плани, але у відповідь на таку пропозицію швейцарців МАУ несподівано подала позов до суду, звинувативши Swissport International у «відверто ворожих діях».
Авіакомпанія заявляє, що 6 березня 2012 року Swissport International скликала збори учасників, на яких проголосували за «розмивання» частки МАУ. «Swissport International фактично позбавила МАУ прав на участь в управлінні спільним бізнесом і зробила спробу в односторонньому порядку «розмити» частку МАУ», — повідомили в прес-службі Міжнародних авіаліній України. Про те, де саме відбулося засідання й хто брав у ньому участь, в авіакомпанії, однак, не повідомили.
Swissport International стверджує, що жодних зборів не було й формальних рішень про зміну частки МАУ не існує в природі. Тим не менше, саме у «постанові про розмиття частки МАУ» суд побачив грубе порушення прав українського партнера й ухвалив, як зазначають правники, безпрецедентний вердикт: передати МАУ всі акції Swissport Ukraine.

Загадкове рішення суду
Чим саме суд мотивував таке рішення? Достеменної відповіді на це запитання немає: у Єдиному державному реєстрі судових рішень, усупереч вимогам законодавства, відсутні тексти рішень щодо позовів МАУ проти Swissport: немає ані рішення суду першої інстанції, ухваленого восени минулого року, ані рішення апеляційного суду, датованого 27 березня. «Це — грубе порушення. Такі постанови мають публікуватися в обов’язковому порядку. Ця непрозорість комусь навіщось потрібна», — зазначив Богдан Боровик, партнер міжнародної юридичної фірми Beiten Burkhardt у Києві.
За результатами аналізу наявної інформації, яка міститься в доступних проміжних постановах, юристи Beiten Burkhardt дійшли висновку: суд не мав законних підстав ухвалювати рішення про позбавлення Swissport усього майна в Україні. «Суд не міг визнати право власності за МАУ. Авіакомпанія мала звернутись до Swissport із вимогою укласти угоду (про продаж. — Ред.), а потім – зобов’язати їх виконати договір. Суд нічого цього не робив, а просто визнав право власності за МАУ», — обурюється п. Боровик. Крім того, додає правник, у наявних рішеннях суд не посилається на документи, які засвідчили би, принаймні, сам факт проведення зборів акціонерів 6 березня, на який посилається у своєму позові МАУ.

Під впливом «серйозних людей»?
Марк Скіннер зауважує, що надані його компанією матеріали взагалі не були розглянуті судом. «Нам так і не пояснили, за яке саме порушення на нас було подано до суду. На наше переконання, рішення ухвалювалося не судом, а за межами суду. Swissport International і я особисто втратили будь-яку довіру до українського судочинства», — каже віце-президент компанії.
Пан Скіннер заявляє, що ще до розгляду справи в суді компанія стала жертвою шантажу з боку Арона Майберга, нового власника «Міжнародних авіаліній України». У Swissport припускають, що за діями власника МАУ стоять «серйозні люди», які мають вплив на суди в Україні. «До того, як держава кілька років тому продала п. Майбергу й тим, хто за ним стоїть, свою частку в МАУ, співпраця з авіакомпанією складалася нормально», — зауважують у Swissport International.
На переконання Марка Скіннера, повний контроль над Swissport Ukraine потрібен «Міжнародним авіалініям України», аби отримати перевагу над конкурентами. «Раніше Swissport Ukraine був незалежним і надавав всім авіакомпаніям послуги на однакових умовах. А тепер МАУ може створювати проблеми конкурентам, спричиняючи, приміром, запізнення їхніх рейсів або надаючи поганий сервіс», — пояснює п. Скіннер.

Мільйонні збитки через корупцію
Скандал навколо Swissport Ukraine — непоодинокий випадок. Фахівці міжнародних юридичних фірм зазначають, що їм регулярно доводиться мати справу з рішеннями судів в Україні, щодо яких є підстави говорити про корупцію. «Ми з таким зіштовхуємося часто, навіть частіше, ніж три-чотири роки тому. Лише за півтора останніх року в нас було три випадки, коли наші клієнти, німецькі інвестори, зазнали або могли зазнати мільйонних збитків унаслідок корпоративних конфліктів і суперечливих судових рішень щодо них», — підкреслює Богдан Боровик.
Про випадки, коли західні інвестори втратили власність через сумнівні рішення судів, розказує й Александер Вайґельт, партнер юридичної фірми Noerr у Києві. «Є інвестори, які внаслідок махінацій партнерів по бізнесу або зацікавлених третіх осіб утрачали за рішеннями судів нерухоме майно або свою частку в бізнесі», — уточнює п. Вайґельт. За його словами, інвестори з великим досвідом роботи в Україні намагаються уникати в угодах будь-яких формальних зачіпок, через які потім можна «несподівано» втратити бізнес.
У Європейській бізнесасоціації (ЄБА) також говорять про погіршення інвестиційного клімату. «Згідно з показниками Індексу інвестиційної привабливості України, за результатами І кварталу 2013 року, топ-менеджери, що взяли участь у опитуванні, відзначають посилення тиску на бізнес, пов’язаний із політичною ситуацією, а саме – корупцію, неможливість отримати гідний захист у суді, перерозподіл бізнесу на користь політичної верхівки», — повідомила Ганна Дерев’янко, виконавчий директор ЄБА. Вона зазначає, що бізнес очікує від влади більших зусиль у боротьбі з корупцією.

Попереду – міжнародний скандал?
Тим часом, стурбованість ситуацією, що склалася навколо Swissport Ukraine, в офіційному листі на адресу українських органів влади вже висловило посольство Швейцарії в Україні. У швейцарському департаменті економіки, освіти й досліджень повідомили, що уряд країни уважно стежить за розвитком подій у цій справі та попереджає, що вона шкодить інвестиційному клімату в Україні.
«Рішення суду важко збагнути. І в першій, і в другій інстанції постанови ухвалювалися без повноцінного розгляду справи по суті», — повідомили в урядовому департаменті. Уряд Швейцарії закликає Україну дотримуватися двосторонніх угод: Угоди про захист інвестицій і Угоди про вільну торгівлю, які захищають інвесторів від «некомерційних ризиків».

Повернення без ризиків
Swissport не продовжуватиме судової тяганини в Україні. «Ми лише витратимо марно наш час і гроші», — каже п. Скіннер. За його словами, уже за рік-два компанія планує повернутися на український ринок, який приваблює своїм швидким зростанням. Утім, наступного разу швейцарці не ризикнуть зв’язуватися з українськими партнерами й інвестувати значні суми в розвиток бізнесу. Swissport планує продати за франчайзинговою моделлю своє нов-хав і бренд. «А інвестиції нехай будуть українські», — переконаний Марк Скіннер.
«Україна — фантастична країна, тут живуть фантастичні люди. Але, на превеликий жаль, мушу застерегти іноземних інвесторів: будьте вкрай обережні з інвестиціями в цю країну та добре подумайте, чи взагалі треба сюди вкладати, доки 1 % українського населення наживається за рахунок решти українців і іноземних фірм», — зазначив віце-президент Swissport International.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply