Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 21, 2020

Хто ще зі закордонних інвесторів планує прийти на Львівщину?

Автор:

|

Жовтень 20, 2016

|

Рубрика:

Хто ще зі закордонних інвесторів планує прийти на Львівщину?
Роман Матис

Роман Матис

Львівський реґіон зараз є лідером зі залучення іноземних інвестицій. Областю зацікавилися такі бізнес-гіганти, як Fujikura, Green Factory, Nexans, Leoni… Роман Матис, керівник управління залучення інвестицій Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА), розповів, чи прийде на Львівщину IKEA й як Львівщина змінила підхід до залучення інвесторів.

Які галузі приваблюють інвесторів?
Серед галузей, найпривабливішими для іноземних і внутрішніх інвесторів зараз є альтернативна енергетика, сільське господарство й аграрна промисловість. Також активно розвивається легка промисловість, виробництво кабельно-дротової продукції для автомобільної галузі та побутової техніки. Щодо альтернативної енергетики (сонячні та вітрові електростанції), то ця сфера особливо приваблива не лише для зовнішніх, але й внутрішніх інвестицій. До прикладу, «Еко-оптіма» — українська компанія, що збудувала вже другу серію вітряків поблизу Старого Самбора.

Перспективність деревообробної сфери
«Під час економічного форуму в Польщі відбулася зустріч із представниками польського підрозділу IKEA. Ми запропонували їм розглянути пропозицію відкриття на Львівщині свого підприємства, яке займалося б переробкою деревини. Вони обіцяли обміркувати пропозицію та дати відповідь найближчим часом», — розповідає п. Матис.
«Власники компанії IKEA нещодавно відвідували Україну, спілкувалися з керівництвом держави. «Вочевидь, мова йшла про відкриття магазину IKEA, але, найімовірніше, у такому форматі компанія не вийде на український ринок через низьку купівельну спроможність громадян, — зауважує чиновник. — А от щодо виробництва, то тут є всі шанси».

Основний інвестор — Fujikura
Основним інвестором за цей рік, за словами п. Матиса, є японська компанія Fujikura, яка відкрила два заводи на Львівщині та планує відкриття третього. Спершу зарплата на заводах сягала близько 2-3 тис грн, але тепер працівники компанії отримують 5,5-6 тис. грн на місяць. Крім ставки також діють мотиваційні програми, бонуси за якість роботи чи продуктивність і закладено триразове підняття зарплати упродовж року.

Чому другий завод Leoni відкрили не на Львівщині
Переконати Leoni будувати свій другий завод на Львівщині не вдалось і компанія перейшла на ринок Івано-Франківщини. «Компанія вирішила диверсифікувати ризики, пов’язані з вартістю доставки робочої сили, питаннями логістики та конкуренцією за працівників у реґіоні та вирішила будувати бізнес там, де такої конкуренції не існує», — пояснює Роман Матис.

Залізничний шлях із Польщі до Львова
«Вже існує залізничний шлях, який бере початок з Перемишля (Польща) і йде на територію України в районі переходу на кордоні у Смільниці, проходить через Хирів, Нижанковичі та повертає назад у Польщу. Цей маршрут можливо відновити для вантажних перевезень, — наголошує чиновник. — У реанімації шляху, який наразі працює для туристичних маршрутів, зацікавлена як українська, так і польська сторони».
Обласну владу цікавлять два проекти, які планують обговорювати з керівництвом «Укралізниці» та Львівської залізниці: створення логістичного хабу для вантажних перевезень, у напрямку, де колія вже існує (Перемишль-Хирів-Нижанковичі), і продовження маршруту до Львова. «Це був би не просто черговий маршрут, а великий логістичний хаб, важливий пункт перевантаження вантажів з/або до Європи та загалом дуже цікава пропозиція для логістичного бізнесу, — розповідає п. Матис. — Після цього можна очікувати ще більший приплив інвестицій в інфраструктуру Львівщини».

Важлива не кількість грошей, а якість їхнього використання
«Не можна сказати, що ми орієнтуємося більше на внутрішніх чи на зовнішніх інвесторів, адже насправді дуже важливим є кожен. Але коли мене питають, скільки плануємо залучити інвестицій у грошовому еквіваленті, то я питаю у відповідь, чому ми все міряємо грошима, — дивується керівник управління. — Важливими є два показники, що свідчать про якість залучених інвестицій: кількість створених робочих місць і рівень оплати праці. Якщо ці два показники виростуть хоч на відсоток, то це вже свідчить про якісну роботу і хороший результат».
«Через девальвацію гривні ми можемо запропонувати потенційному іноземному інвестору доступну робочу силу, але, натомість, серйозна компанія обов’язково повинна закласти формулу росту заробітної плати, яка, врешті-решт, і мотивує працівників не залишати підприємство».

Кредитні ставки для закордонних компаній 2-3 %, для українських — 12-13 %
В іноземного інвестора — ширша географія ведення бізнесу: прибутки в одній частині, а витрати в іншій, що зумовлено переміщенням капіталів. Наприклад, відкриття заводів в Україні відбувається за рахунок кредитування європейського банку.
Натомість, фінансування в іноземній валюті та девальвація гривні призвели до того, що вартість будівництва в Україні — низька. І ця проста математика дозволяє іноземному інвестору вийти на український ринок, тоді як український підприємець обмежений високими відсотковими ставками на отримання кредиту. «Якщо закордонна компанія в себе вдома може отримати кредит під 2-3 %, то українська — під 12-13 %», — наголошує Роман Матис.

Формула переконання європейських інвесторів
«Коли ми спілкуємося, наприклад, з польськими бізнесменами, котрі хочуть розширити підприємство й отримати нових клієнтів, то, передусім, продаємо їм можливості Львівської області, — каже чиновник. — Мовляв, «для того, щоб відкрити новий контракт із клієнтами, вам треба збільшити виробництво. Це — затратний процес і ви маєте інвестувати, умовно кажучи, 5 млн EUR. Водночас на території Львівської області можете розмістити таке ж підприємство, яке дасть вам можливість підписати нові контракти і при цьому отримати позитивну різницю в оплаті праці та вартості сировини. Відтак, маржинальність вашого бізнесу буде в рази вища, а, отже, і дохідність також зросте, порівняно з тією, що є у Польщі».
Співпрацюючи таким чином, відкриваються нові контракти і великі компанії виявляють інтерес до українського ринку. Наприклад, компанія Green Factory, яка має два заводи у Польщі та тисячі гектарів власних земель, зареєструвала компанію в Україні. Й обслуговування українського ринку українською-польською компанією вже відбувається. Паралельно здійснюється пошук землі для вирощування продукції вже в Україні.

200 EUR — зарплата за роботу, що не потребує високої кваліфікації
Через високий рівень безробіття на Львівщині існує значний потенціал робочої сили. Офіційно — 8,5-9 %, а насправді — 22-25 %. «Потенціал робочої сили є, але люди працюватимуть тільки за умови гідної оплати праці, — переконаний п. Матис. — Інвестори завжди цікавляться рівнем зарплати на Львівщині (в середньому 3-4 тис. грн), але треба розуміти, що це — не нормально. Працівник, котрий виконує «механічну роботу» і для його навчання затрачено всього тиждень, має отримувати 200 EUR».
На думку представника ЛОДА динаміка у Львівському реґіоні є позитивною і з таким підходом до інвестування через десять років буде рівень оплати праці на рівні Польщі, а для цього важливо запропонувати інвесторам вигідний клімат і пам’ятати, що іноземний бізнес розпочне будівництво підприємства на Львівщині лише тоді, коли буде можливість продавати продукт і на українському ринку.

Львівська область — найзручніша для комунікації з Європою
Львівська область є найзручнішою для комунікації з Європою, тому для іноземних інвесторів і внутрішніх експортерів існує серйозний потенціал переміщення вантажів чи розміщення нових виробництв. Тому Львівщина не має потреби конкурувати з жодною з сусідніх областей й є лідером зі залучення інвестицій.
«Єдине, з чим нам потрібно конкурувати, це з системою, яка ще не до кінця змінилася і в цьому контексті не має кращих «адвокатів» для підприємств Львівщини, як той бізнес, що вже успішно працює, — наголошує п. Матис. — Також сподіваємося, що, створивши умови бізнесу, який вже працює на Львівщині, про наш реґіон дізнаються інші іноземні інвестори, які згодом захочуть відкрити тут підприємства».

Які підприємства запрацюють незабаром?
«Зараз є 15-20 компаній, із якими ведуться постійні перемовини, відтак, на ринку Львівщини незабаром виростуть нові потужні підприємства. Наприклад, завод Nexans у Бродах, який планують запустити на початку 2017-го. В листопаді ц. р. заплановано відкриття нового підприємства Galicia Greenery, яке має на меті збудувати теплиці загальною площею 5 тис. кв м. А також бельгійський виробник меблів, компанія HIMA, яка має на меті відкрити підприємство у Бориславі та створити близько 500 робочих місць», — запевняє Роман Матис.

Оксана Лісна, «Твоє місто»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply