Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 18, 2018

Хто отримає шалену вигоду від підвищення тарифів в Україні

Автор:

|

Червень 23, 2016

|

Рубрика:

Хто отримає шалену вигоду від підвищення тарифів в Україні

34_1372235919

В Україні стартували тарифні війни. Не встигли народні депутати підготувати законопроект про зниження ціни на газ, як у Національній комісії з регулювання підсунули нову «свиню». Нові тарифи на електрику, прив’язані до ціни на вугілля. Аналогічно з газовою формулою, у вугільну закладена середньоєвропейська ціна з доставкою в Україну. Але якщо газ справді більше купують за кордоном, то вугілля цілком вистачає і свого. Попри це, чиновники змушують українців платити за фантастичною формулою, за якою дороге вугілля нібито привезене з-за океану і кілька разів перевантажене. Завдяки таким рішенням українці отримали не тільки найдорожче в світі вугілля з українських шахт, але й найдорожчу електрику.
На Сході України з так званих копанок гірники, щоб вижити, добувають вугілля нелегально і з ризиком для здоров’я. Вони продають «чорне золото» зовсім дешево — трохи більше 600 грн за 1 т. У собівартість цієї сировини входить мізерна зарплата шахтаря — максимум 4 тис. грн на місяць, просте обладнання і, звісно, хабарі чиновникам, а тепер — ще й «польовим командирам» терористів. Добуте таким чином вугілля згоряє на українських теплоелектростанціях (ТЕС), а його частка становить, за різними підрахунками, аж до 40 %.
Раніше про це пошепки говорили експерти вугільної галузі. А минулого тижня заговорили і на круглому столі в комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу. Тут презентував нову тарифну формулу Дмитро Вовк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Він розповів, що горезвісний тариф «Роттердам+» підвищує комунальні платежі українцям майже вдвічі. «Із нашої точки зору, розгляд нової методики був прозорим. Був тривалим і сама методика має на меті врегулювати граничну ціну для генерації», — запевнив 26-річний чиновник.
Отже, тепер українці купуватимуть електроенергію, вироблену з вугілля, купленого на українських шахтах, за ціною буцімто купленого вугілля в порту міста Роттердам (Нідерланди) з урахуванням умовної доставки потім в Україну кораблем і нібито ще одного перевантаження вже в українському порту. І всі ці фантастичні добавки стосуються продукції з українських шахт! Тобто, до введення цієї формули ціна вугілля залежно від якості коливалась від 1,1 тис. грн до 1,3 тис. грн. Тепер мінімальна ціна — прив’язана до долара і вже становить майже 1,6 тис. грн.
«Це — найвища ціна на вугілля у світі», — переконані експерти. «Якщо подивитися на саму ціну вугілля, яку закладають нам у тариф, то в тариф електроенергії ціна вугілля закладена на 30 % більше «Роттердаму». А в Польщі, наприклад, платять на 10 % менше, ніж ціна вугілля в Роттердамі. При цьому шахтар у Польщі отримує суттєво більше, ніж шахтар в Україні», — розповідає Андрій Герус, фахівець ринку енергетики.
«Середня гуртова ціна на електроенергію в Україні буде в середньому на 20 % вища, ніж в Угорщині, Румунії, Польщі, чи Словачині. «Роттердам+» додатково витягне зі споживачів 10-12 млрд грн», — прогнозує Олексій Кучеренко, колишній міністр житлово-комунального господарства України. «У цьому випадку ми віддаємо ці загальні гроші приватному бізнесу державним рішенням. Ніхто не проти, щоб приватний бізнес заробляв прибутки, але це не має бути надприбуток», — переконаний Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.
Адвокатами рішень молодого чиновника Вовка з Нацкомісії та нових тарифів прогнозовано виступили представники компанії ДТЕК. Цей енергетичний холдинг належить олігарху Рінату Ахметову та виробляє майже 80 % української електроенергії. Власне, шахти також йому належать. «Вважаю, що це — позитивний крок. Якщо говорити про деталі формули, то дискусія була конструктивна та професійна», — заявив Максим Тимченко, генеральний директор енергетичної компанії ДТЕК.
В усій цій катавасії з тарифами вражає ставлення чиновників і бізнесменів до гірників. Вони розповідають українцям про європейські ціни на вугілля та зовсім забувають, із чого складається його собівартість. У порту Роттердама зараз продають вугілля із Північної Америки по 45 USD за 1 т. У його вартість закладена заробітна платня гірників — мінімум 3 тис. USD на місяць. В Україні зарплата — максимум 300 USD. В американців є медична страховка та страхування життя на випадок нещасних випадків, нове сучасне обладнання й його амортизація. А український шахтар про такі умови може лише мріяти.
На офіційних копальнях справи — не набагато кращі за копанки. «Шахти добивали те, що залишалося. Латали, варили, клепали. Обмінювалися одна з одною. Купували щось на невідомих аукціонах. У нас на шахті є комбайн КЦТГ. Він ще — з 1956 року. Розумієте в чому справа?», — обурюється Анатолій Мухомеджанов, лідер профспілки шахтарів Нововолинської шахти № 1. Він приїхав до Києва, щоб потрапити на прийом до міністра та просити для гірників гроші. На державній шахті, де працює, вже багато місяців не платять зарплат. Вугілля марки «Г», яке вони видобувають, після приватизації ТЕС, у його місті стало непотрібним. А можливості продавати його вроздріб приватним споживачам шахта не має — закон забороняє. Так, він чув про «Роттердам+» і вважає, що шахтарів тепер обкрадають двічі — спочатку низькою зарплатнею, а потім вони ще й заплатять «драконівські» комунальні тарифи.
«Із цим «Роттердамом» нічого не зміниться. Чиїсь кишені стануть ще глибшими. Чиїсь статки в офшорах стануть ще більшими. Люди стануть ще біднішими, будуть більше вмирати, бо будуть економити на всьому», — переконаний п. Мухомеджанов.
Нові, європейські тарифи на електроенергію українці вже сплачують із травня ц. р. Тепер піднялися тарифи на гаряче та холодне водопостачання. Та поки що це — «квіточки». «Ягідки» будуть у жовтні, коли почнеться опалювальний сезон. Адже опалення здорожчало удвічі. Та депутати радять не опускати рук і бачать вихід у судах, адже нові тарифи — економічно необґрунтовані.

Дмитро Святненко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...