Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Гривню масово переводять у долари

Автор:

|

Лютий 06, 2014

|

Рубрика:

Гривню масово переводять у долари

В українських банках зафіксовано скорочення гривневої ліквідності, зумовлене масовим попитом на іноземну валюту. Від початку 2014-го залишки на кореспондентських рахунках фінустанов скоротилися на 8,5 млрд грн, а вартість добових ресурсів сягнула максимуму з початку року — 8,3 % річних. Ситуація на фінансовому ринку залишиться нестабільною аж до розв’язання політичної кризи.

Ціна гривневих кредитів овернайт різко зросла на більш ніж два процентних пункти й склала 8,3 % річних. Останнього разу вартість кредитів була дорожча ще 31 грудня 2013 року — 22,7 %. Підвищується ціна не тільки на короткі, а й на довготриваліші позики. Якщо ще півтора тижня тому, згідно з даними індексу KievPrime, банки готові були позичати гроші на місяць під 7,63 %, то тепер — уже під 12,1 %.
Причиною скорочення гривневої ліквідності став високий попит на іноземну валюту через нестабільну політичну ситуацію в Україні. У підсумку курс долара на міжбанку кілька днів поспіль встановлював нові чотирирічні рекорди й перевищив рівень 8,6 грн. Після цього Національний банк України (НБУ) припинив політику невтручання й почав проводити інтервенції, продаючи американську валюту по 8,4 грн/USD. Таким чином йому вдалося стабілізувати ситуацію.
«НБУ чітко означив, що не допустить глибокої девальвації гривні. Щойно ситуація на міжбанківському ринку загострилася, регулятор утрутився», — зауважив Володимир Фенюк, головний економіст відділу з операцій на міжбанківському ринку казначейства банку «Національний кредит».
Однак ринок набирає обертів. 28 січня обсяг продажу доларів на міжбанку склав 4,73 млрд USD, а загальний обсяг продажу іноземної валюти, узагалі, перевищив 5 млрд USD. Такого на ринку не було жодного разу ще з 2000 року, коли НБУ почав оприлюднювати щоденні показники.
«У поточній напруженій ситуації попит на валюту є дуже високий, однак це не можна назвати панікою. Курс на міжбанку вже досягав 8,7 грн/USD. Унаслідок проведення інтервенції НБУ гривнева ліквідність у банківській системі помітно знизилася, що призвело до зростання ставок овернайт. Повторні інтервенції посилюють цей ефект, і ставки за гривнею далі зростають, причому не тільки на нічні кредити, а й на один-два місяці», — сказав Максим Давлад, начальник відділу операцій на валютному та грошовому ринках ОТП-банку.
Водночас, Україна потрапила до п’ятірки країн світу з найбільш недооціненою національною валютою, про що свідчать дані The Big Mac index за січень ц. р. Національна валюта України недооцінена на 51 % щодо долара США й на 54,3 % — по відношенню до євро. Передбачувана вартість долара щодо гривні, згідно з даними дослідження, має становити 4,11 грн/USD, а до євро — 5,19 грн/EUR.
За результатами дослідження, до п’ятірки країн, національні валюти яких недооцінено на 50 % і вище, потрапили Індія, Південна Африка, Малайзія, Україна й Індонезія.
The Big Mac index ґрунтується на теорії паритету купівельної спроможності та використовує як еталонну величину вартість гамбургера в ресторанах мережі швидкого харчування McDonald’s у різних країнах світу. За основу береться ціна «Біг-Мака» в США, і якщо в якійсь країні він є дешевшим, то її валюта вважається недооціненою. Відповідно, курс долара в цій країні має бути нижчим. Недооціненість національних валют є найхарактерніша для експортно-орієнтованих країн, до яких належить і Україна.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply