Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Газовий консорціум — на трьох чи на двох?

Автор:

|

Березень 07, 2013

|

Рубрика:

Газовий консорціум — на трьох чи на двох?

Заяви представників Європейського Союзу та керівництва України про доцільність створення тристороннього газотранспортного консорціуму, що пролунали на саміті Україна-ЄС у Брюсселі, уже наступного дня були поставлені під сумнів експертами як у Києві, так і в Москві, а також представниками українського уряду. Про необхідність створення тристороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС) у Брюсселі та в Києві заговорили тепер, тоді як уже кілька місяців поспіль тривають перемовини про створення двостороннього консорціуму — між Україною та Росією.

Схема від уряду
Про те, яким майбутнє ГТС бачать в українському уряді, розповів віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко. За словами урядовця, Київ готує умови для передачі ГТС у оренду потенційним партнерам. «Ми бачимо, що найприйнятніша із точки зору завантаження ГТС модель — це та, коли сама система залишається в державній власності, а ми запрошуємо до участі партнерів на умовах, які передбачають поділ видів діяльності «Нафтогазу», — сказав п. Бойко.
Як стверджує віце-прем’єр, підготовка відповідного механізму перебуває на фінальному етапі. Хто стане партнером України в схемі, означеній Юрієм Бойком, не відомо. Він лише сказав про «східні та західні компанії», але самого слова «консорціум» не вживав.
Більше можна було почути від Віктора Януковича. Під час «Діалогу з країною» президент сказав, що в першій половині цього року слід чекати рішення стосовно того, як у подальшому експлуатуватиметься ГТС. За словами п. Януковича, «швидше за все», ГТС залишиться у власності держави. Глава держави, як і віце-прем’єр-міністр, називає оренду газогонів дуже ймовірною — за умови, якщо орендної плати вистачатиме на утримання ГТС, а також у разі одержання гарантій транспортування трубопроводом відповідних обсягів газу.
За словами Віктора Януковича, такі гарантії може надати лише Російська Федерація (РФ). «Нам треба думати, як експлуатувати нашу ГТС. І крім РФ, нам ніхто не дасть гарантії прокачки реальних обсягів газу», — підкреслив очільник держави. Заяви президента й віце-прем’єра з питань енергетики непрямо демонструють, на думку експертів, те, до якого сценарію схиляється Київ. Тоді до чого тут заяви у Брюсселі про тристоронній консорціум і ініціативи уряду з проведення міжнародного «круглого столу» з метою обговорити його створення, запитують аналітик?

Тристоронній не виходить
«На мій погляд, ці заяви є певною спробою завуалювати справжні наміри тих лобістських груп, які представляють інтереси «Газпрому». В енергетичному блоці уряду переважають інтереси дуже сильних прогазпромівських сил», — переконаний Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова. «Що би не казала українська влада, але «Газпром» може піти на створення міжнародного консорціуму в одному випадку: коли він повністю контролюватиме ГТС України. В іншому разі йому це нецікаво й непотрібно. Інвестувати в систему ГТС і її не контролювати — це не гра «Газпрому». Їхня гра полягає в тому, щоби мати повний контроль над ГТС, включаючи газові сховища», — сказав п. Омельченко.
Валерій Язєв, президент Російського газового товариства, також вважає, що РФ не влаштує тристоронній консорціум. «Гадаю, що «Газпром» не погодиться на тристоронній консорціум. Не в інтересах Росії така мішанина в управлінні ГТС, і з цього нічого доброго не буде. Нас цікавить пряма участь «Газпрому» в управлінні українською трубою або передача її «Газпрому», — наголосив п. Язєв.
Він запевняє, що РФ цікавить не так транзит газу — оскільки будуються обхідні газогони «Південний потік» і «Північний потік», — як підземні сховища. «Уже зараз ми не маємо транзитних ризиків. Ми їх уже зняли. Цінність української ГТС — у підземних сховищах газу, а не в самих трубах», — уточнив голова Російського газового товариства.
«Ідеться не стільки про ГТС, як про те, що українська ГТС поєднує і внутрішнє постачання газу, і транзит. Росію не цікавить транзит. Вона це питання вирішує, їй цікаво отримати контроль над внутрішнім споживачем в Україні», — сказав Богдан Соколовський, колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки. Він упевнений, що РФ не погодиться на тристоронній консорціум із Європою ще й тому, що вимоги законодавства ЄС передбачають, що власник газу, яким є «Газпром», не може контролювати газотранспортні мережі. Експерт каже, що домовлятися з ЄС Україна також зможе лише після того, як відбудеться реструктуризація «Нафтогазу».

Оренда — сумнівна?
Заяви президента України й куратора енергетичного блоку в уряді про те, що здавання в оренду української ГТС може виявитися найприйнятнішим сценарієм, підтримують і фахівці у РФ. Валерій Язєв запевняє, що в разі передачі ГТС російській стороні Україна отримуватиме відповідну орендну плату, а російська компанія модернізуватиме ГТС і підтримуватиме її в працездатному стані.
Проте українські експерти кажуть, що якщо Україна здасть ГТС в оренду «Газпрому», це суперечитиме заявам Києва про бажання інтегруватися в ЄС. «Це абсолютно не задовольнятиме умов, які висуває Європейське енергетичне співтовариство (ЄЕС). Газпром є монополістом, а згідно із законодавством країн ЄС, компанії-монополісти в постачанні газу не можуть інвестувати й контролювати енергетичні, інфраструктурні об’єкти країн, які є членами ЄЕС», — каже Володимир Омельченко.

ЄС має пропозиції
Тим часом, Гюнтер Еттінгер, комісар із питань енергетики, повідомив, що Євросоюз має дослідження щодо того, які інвестиції потрібні для модернізації української ГТС, а представники ЄС перебувають у постійному контакті з експертами Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції й розвитку. «Вони близькі до схвалення інвестиційних рішень, рішень зі спільного фінансування та покрокових інвестицій», — сказав комісар.
Чиновник каже, що у Брюсселі уважно стежать за перемовинами між Україною та РФ. «Газпром» і український уряд мають прийти до рішення наступного місяця щодо того, яким буде консорціум – двостороннім чи тристороннім. Тож це — дуже цікавий процес. Ми можемо зробити певні пропозиції й сподіваємося, що рішення будуть до кінця цього року», — наголосив п. Еттінгер.
Експерти погоджуються на тому, що остаточні домовленості щодо долі ГТС напряму пов’язані з тим, як розвиватимуться відносини України та ЄС найближчим часом. Як сказав п. Соколовський, «існує лише два варіанти: або Україна піде під Росію, або до ЄС, і тут дедлайном буде травень, коли Україна має прозвітувати про виконання політичних зобов’язань перед ЄС».
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...