Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

Європейський лідер тіньової економіки

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Європейський лідер тіньової економіки

Україна стала європейським лідером за обсягом тіньової економіки, випередивши весь Європейський Союз і навіть Росію. Такими є наслідки масової корупції, всесилля фіскальних органів і поганої історії. Згідно з розрахунками Фрідріха Шнайдера, професора Лінцзького університету, якими користуються у своїй роботі впливові та всесильні Світовий банк (СБ) і Міжнародний валютний фонд (МВФ), частка тіньової економіки в Україні побила європейські рекорди, склавши 2011 року 44,1 % від офіційного валового внутрішнього продукту (ВВП).

Водночас, Міністерство економічного розвитку й торгівлі України дає свою оцінку: – 34 % від ВВП за 2011 рік. Навіть приблизні підрахунки дають змогу зробити висновок: через найвищий у Європі рівень тінізації ринку український бюджет недоотримує мільярди гривень, так потрібні в розпал економічних негараздів.
Проф. Шнайдер бачить кілька причин українського тіньового «дива». «Основні причини — відсутність справжньої ринкової економіки. Культура хабарництва та кумівство, а не вільна конкуренція, диктують свої умови. Тіньова економіка — це спосіб бізнесу звільнитися від корупції й тиску влади», — переконаний він.
Нагадаємо, що торік, за оцінками Transparency International, Україна за цим показником опустилася на 152-ге місце – між Уґандою й Таджикистаном, і тому, хто вирішить сумлінно віддати державі всі належні податки, доведеться серйозно попітніти.
Згідно з даними СБ, українці витрачають на сплату податків у середньому близько 491 години на рік. Навіть у сусідній Молдові на це йде більш ніж удвічі менше часу — 220 годин, не кажучи вже про те, що швейцарцям достатньо 63 годин, аби виконати всі необхідні формальності. Крім того, аналітики називають іще одну причину, яка змушує бізнес уникати сплати податків, — використання високопоставленими чиновниками бюджетних грошей на купівлю дорогих автомобілів, меблів, готелів, оплату розкішних ремонтів і багато чого іншого.
Спостерігаючи за тим, як зібрані податки стають жертвою нецільового використання, бізнесмени можуть вважати, що отримали моральне виправдання для того, щоби піти в тінь, вважає чех Томаш Фіала, засновник і генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital. «Залежно від політичної кон’юнктури частині підприємців повертають податок на додану вартість, тоді як частині — ні», — додає ще один помітний штрих до картини української дійсності п. Фіала.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply