Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Експерти зі скепсисом зустріли план активізації економіки України

Автор:

|

Березень 07, 2013

|

Рубрика:

Експерти зі скепсисом зустріли план активізації економіки України

Український уряд хоче за два роки активізувати економіку, аби завершити посткризове відновлення країни. Опозиція називає урядові плани неконкретними, а експерти — нереальними. На реалізацію програми активізації економіки українському уряду потрібно 380 млрд EUR. Микола Азаров сподівається, що такі інвестиції допоможуть реанімувати окремі галузі, які, так би мовити, «просіли» після кризи. За його словами, передусім ідеться про машинобудування, сільгоспвиробництво, металургійну та нафтохімічну галузі, а також сферу ІТ. Український прем’єр також сподівається, що таким чином удасться отримати щорічний приріст ВВП на 3 %. «Ключовий принцип, закладений у програмі, — максимальне ефективне управління фінансовими ресурсами та прозорість ухвалення рішень», — сказав п. Азаров.

Потрібна революція, а не еволюція
Експерти, однак, не приховують свого скепсису щодо урядових планів. Олександр Кендюхов, президент Всеукраїнської спілки вчених-економістів, наголосив, що запропонована Кабінетом Міністрів програма – це еволюційний шлях реформування української економіки, тоді як країна потребує революційних змін. «Еволюційний шлях реформ веде Україну в глухий кут. Мета – грандіозна, але для України – недосяжна. Знову робиться акцент на галузі, які на світових ринках не демонструють великих показників зростання», — сказав п. Кендюхов.
На думку експерта, уряду не варто «розпорошуватися на все», а краще зосередитися на двох-трьох пріоритетних високотехнологічних напрямках, наприклад, на розвитку фармацевтичних біотехнологій, телекомунікацій та виробництві програмного забезпечення. «Це – продукція, орієнтована на експорт, яка має рентабельність не 1,5 чи 10 %, як мріє уряд, а 1 000 %. А ставка на хімічну промисловість або машинобудування приведе Україну до дефолту», — упевнений посадовець.
Петро Дорошенко, екс-міністр економічного розвитку й торгівлі, вважає, що запропонована урядом програма вб’є в Україні конкуренцію. «Ця програма — старого радянського зразка, і нічого спільного в неї зі сучасністю немає. У ній — пріоритети з певних індустрій і окремих підприємств. Це вбиває конкуренцію», — заявив п. Порошенко.

Хто платитиме?
Презентуючи програму, Микола Азаров зауважив, що активізувати економіку уряд має намір за рахунок держбюджету, державних гарантій, коштів міжнародних фінансових організацій і приватних інвестицій. Валерій Гладкий, директор Бюро економічних і соціальних технологій, не впевнений, що уряд знайде на реалізацію своєї програми 380 млрд грн. «Це — захмарні кошти. Де їх узяти за два роки?» — дивується п. Гладкий.
На його думку, те, наскільки ця програма – реалістична, можна буде точно сказати вже у квітні, коли уряд подасть у парламент проект змін до бюджету на цей рік. «Саме там має бути відображено видатки на те, що заплановано в цій програмі активізації реформ», — зазначив посадовець.

Поговорили й забули
Ігор Лавриненко, керівник аналітичного департаменту Реформаторського клубу, також песимістично налаштований щодо реалізації нової програми уряду. Він указує на те, що 50 % подібних урядових програм не виконується або ж виконується формально, «для галочки».
«Чиновники не виконували їх раніше, не виконуватимуть і зараз. Єдине, що їм загрожує, — звільнення з посади, але через політику цього не відбувається», — наголосив п. Лавриненко. За його словами, ця програма мала би більше шансів на реалізацію, коли б документ представили як план дій уряду й затвердили у Верховній Раді. «Але урядовці обрали іншу форму подачі своїх планів. Вони не хочуть спілкуватися з депутатами, оскільки, напевне, у парламенті немає підтримки урядових ініціатив», — припустив аналітик.
Слова експерта підтверджують дії опозиційних депутатів. Під час оприлюднення урядової програми активізації економіки опозиціонери покинули зал засідання з вигуками: «Ганьба!» Пізніше Арсеній Яценюк, голова парламентської фракції «Батьківщина», заявив, що в розробленій Кабміном програмі відсутня конкретика.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...