Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 18, 2018

Донбас завоюють не танки, а рубль

Автор:

|

Травень 14, 2015

|

Рубрика:

Донбас завоюють не танки, а рубль

Рубль чи гривна?

Перемир’я в Донбасі призвело до припинення бойових дій, але подальше врегулювання конфлікту зайшло в глухий кут. Тим часом зайняті сепаратистами райони все більше переорієнтуються на Російську Федерацію (РФ), особливо в економічному плані. Журналісти дослідили, як російський рубль завойовує Донбас.

Російська валюта — всюди
У найбільшому в зоні конфлікту місті Донецьку, у супермаркетах, відкрилися каси, що приймають тільки російські рублі. Касири там обслуговують бійців у камуфляжі, котрі стоять в одній черзі з пенсіонерами. Квитки на автобус і трамвай продаються з «перекладом» з української гривні на російські рублі. Зарплату працівникам на автозаправках виплачують у рублях, позаяк саме російською валютою розплачуються їхні клієнти із числа повстанців, котрі приїжджають заправляти свої броньовані позашляховики.
«У крамницях проблем немає, вони всі приймають рублі, — розповідає 36-річна перукар Наталія, котра прийшла купити продукти для батьків (вона відмовилася назвати своє прізвище зі страху перед репресіями). У них не завжди є дрібні на решту, але натомість тобі можуть запропонувати жувальну гумку або запальничку».
Поступовий наступ рубля свідчить, що ці неспокійні реґіони все більше виходять із-під контролю української держави, хоча мирна угода, досягнута за посередництва Німеччини, Франції та РФ, передбачає збереження цілісності України.
Керівництво сепаратистів поки що не розкриває своїх планів щодо майбутньої валюти. Прецеденти в колишніх радянських республіках від Грузії до Молдавії вказують на те, що подібні зрушення можуть посилити позиції проросійських заколотників. «Частіше використання рубля є ще однією ознакою того, що Росія має намір зберегти де-факто незалежність тієї території, яку вона контролює разом із сепаратистами, — вважає Кліффорд Купчан, голова компанії Eurasia Group із Нью-Йорка. — Якщо сторони будуть виконувати умови останнього перемир’я, що малоймовірно, то напевно в ходу буде і гривня, і рубль. Якщо ні, буде тільки рубль».

Рублева експансія
Вийшовши зі складу Грузії, сепаратистські Абхазія та Південна Осетія, які довгі роки користувалися російською підтримкою, використовують рубль як основну валюту. Повстале молдавське Придністров’я створило власний рубль, коли під час розпаду СРСР підняло заколот проти національного уряду за допомогою радянських військ. У березні минулого року, невдовзі після анексії відібраного у України Криму, Росія ввела на півострові свій рубль.
Україна — це єдине місце у світі, де 46-відсоткове падіння рубля щодо долара 2014-го не зменшило привабливості російської валюти, оскільки українська гривня опустилася на 48 %, ставши за своїми показниками найгіршою за два останніх роки валютою. 2015-го рубль частково відновив свої позиції, і квітень став для нього найкращим місяцем.
У Донецьку рубль усіляко вітають. Там його приймають у більшості крамниць і компаній. На захопленій сепаратистами території гривень у банкоматах вже немає, через що місцеве населення змушене їздити в інші райони України, щоби зняти гроші.
Брак української валюти вкупі з обмеженнями на поїздки для жителів сходу, запровадженими київською владою, — одна з причин того, чому необхідний новий валютний режим, вважає Андрій Пургін, один із лідерів самопроголошеної «Донецької народної республіки» (ДНР). За його словами, рубль виявився дуже доречним у зв’язку зі зростанням попиту на російські товари. «Ми бачимо, як у крамницях Донецька російські продукти приходять на зміну українським, — сказав п. Пургін. — Але гривня не зникне повністю через реґіональні зв’язки. Люди, як і раніше, їздять туди-сюди».
Із ним не погоджується Олександр Кофман, «міністр» закордонних справ ДНР. За його словами, рубль замінює гривню і створює умови для повного переходу, як це було в Криму. Посприявши такому переходу, Центральний банк РФ відмовився дати відповіді на вислані електронною поштою запитання про зміцнення рубля на сході України.
Ще одним показником зростання довіри до російської валюти стала та обставина, що повстанці почали виплачувати деяким донецьким пенсіонерам пенсії в рублях, коли через війну український уряд припинив фінансування сходу. Прес-служба ДНР заявила, що російська валюта надходить від «зовнішніх траншів», однак відмовилась назвати її походження.

Головне — гроші
«Та мені все одно, що все на рублі, — каже 67-річний Федір, який п’ять годин прочекав у черзі, щоб отримати свої гроші й відмовився назвати своє прізвище. — Ми вже десять місяців не отримуємо ніяких грошей, і раді отримати їх у будь-якій валюті».
В іншому повсталому реґіоні — «Луганській народній республіці» — 85 % всіх виплат здійснюється в російських рублях. На гривню припадає лише 12 %, а решта — на долар. Національний банк України заявляє, що гривня є єдиною законною валютою в країні. Але рублі в Донецьку приймають повсюди, натомість, американські долари стали засобом заощадження, оскільки економіка валиться.
«Коли я купила щось на рублі в маленькому магазині, подивитися на них збіглося три касирки, тому що ніколи їх раніше не бачили, — розповідає 31-річна Діна Копсова, чий чоловік працює в Росії. — Коли приходжу в супермаркет, інші покупці дивляться на мене зі заздрістю або з люттю, бо в рублевій черзі я — одна».
Власник фотоательє Олександр Ільїн вважає, що в Донецьку рублями користується лише кожен десятий житель, і в основному це — пенсіонери. Тим не менш, популярність рубля зростає, хоча таким людям, як перукар Наталя, важко до нього пристосуватися. «Щоби звикнути до цих грошей, мені потрібен якийсь час. Мені ці гроші здаються якимись фантиками, — сказала вона. — Але літні люди — дуже задоволені».

Bloomberg

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...