Новини для українців всього свту

Wednesday, Feb. 19, 2020

Долар може обвалитися!

Автор:

|

Червень 14, 2012

|

Рубрика:

Долар може обвалитися!

Уперше за доволі тривалий час Національний банк України (НБУ) стабільно поповнює свої валютні резерви. Золотовалютні резерви НБУ у квітні ц. р. зросли на 600 млн USD, сягнувши майже 32 млрд USD. Водночас, Нацбанк менше продавав валюту, а більше купував: за минулий місяць він поповнив резерви на 304 млн

USD. Особливу увагу у НБУ звертають на те, що українці припинили скуповувати долари в очікуванні неминучого знецінення гривні. Чисте скуповування валюти населенням склало лише 209 млн USD — це найнижчий показник за два останніх роки.

Пік валютного ажіотажу припав на вересень минулого року. Тоді населення тільки за один місяць скупило понад 2 млрд USD, а загалом за 2011 рік із фінансової системи країни перекочувало під матраци українців майже 13,4 млрд USD. Економічні експерти всерйоз визнавали, що таке скуповування валюти населенням може не тільки розорити резерви НБУ, а й підірве стабільність національної валюти.

Олександр Петрик, директор департаменту економічного аналізу та прогнозування НБУ, вважає, що дефіциту валюти наразі не буде: «Зокрема, ціни на нафту знизилися, порівняно з піками в березні, на 5—7 %. Ціни на сталь помірно зростають, і це зростання від початку року склало 5,4 %». Економічне зростання в єврозоні та Росії, на думку п. Петрика, буде не тільки сприяти збільшенню експорту, але й надходженню валюти.

Крім того, експерти радять не забувати ще про два важливих чинники. По-перше, це — майбутні парламентські вибори. На агітаційну кампанію партії й кандидати-мажоритарники повернуть у країну із-за кордону, за найскромнішими підрахунками, 1,8—2,5 млрд USD. По-друге, очікується значний приплив туристів на час проведення єврочемпіонату з футболу. За різними оцінками, в Україну надійде близько 1,5 млрд USD.

Володимир Лановий, екс-міністр економіки, президент Центру ринкових реформ, стверджує, що такий вал іноземних грошей може призвести навіть до зниження курсу долара. «Якщо за місяць буде притік, скажімо, 1 млрд USD готівкової іноземної валюти, яку привезуть туристи й команди, то вони створять надлишок пропозиції долара на внутрішньому ринку й він знеціниться. Долар може спуститися до позначки 6—7 грн», — прогнозує експерт.

Своєю чергою, Олег Іванець, аналітик інвесткомпанії «АРТ Капітал», переконаний, що валютний ринок не відчує якихось радикальних перекосів, а до кінця року ситуація може й погіршитися. «Курс долара втримається на рівні 8 грн, — упевнений фахівець. — Але, незважаючи на стабільну ситуацію в цей момент, у третьому та четвертому кварталах ми прогнозуємо істотне зниження резервів НБУ, особливо якщо Україна не відновить програми підтримки Міжнародного валютного фонду (МВФ). Крім того, очікується зростання імпорту на 3 %, що спричинить падіння резервів до критичної позначки вже в четвертому кварталі цього року». Таким чином, дефіцит валюти знову може створити ризики для стабільності гривні.

Подібні очікування експертів підтверджують і в самому НБУ. В аналітичній записці про стан резервів і прогнози щодо їх зростання допускають, що наступного року їх обсяг може знизитися до півтора місяця фінансування імпорту — це без підживлення кредитами МВФ. Якщо ж фонд надасть гроші, стан резервів буде менш плачевним і вони збережуться приблизно на нинішньому рівні, що дасть змогу надалі підтримувати стабільний курс національної валюти.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply