Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 29, 2020

Дефолт — кредиту не загроза

Автор:

|

Грудень 17, 2015

|

Рубрика:

Дефолт — кредиту не загроза
Наталія Яресько

Наталія Яресько

Наталія Яресько, міністр фінансів України, заявила, що ухвалення нової редакції Податкового кодексу та збалансованого державного бюджету на 2016 рік дозволить Україні швидко отримати третій транш кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) за програмою розширеного фінансування EFF. Відкрита в березні ц. р. чотирирічна програма EFF загальним обсягом SDR12,348 млрд (близько 17,1 млрд USD за поточним курсом) із першим траншем на 5 млрд USD спочатку припускала щоквартальний перегляд програми, виділення 2015-го ще трьох траншів по SDR1,18 млрд (близько 1,63 млрд USD) і зменшення квартальних траншів у 2016-2018 рр. до SDR0,44 млрд (0,61 млрд USD). Уряд розраховує, що Верховна Рада України (ВРУ) ухвалить державний бюджет-2016 на базі нового податкового кодексу до кінця 2015-го. 11 грудня проект державного бюджету на 2016 рік уряд вніс до парламенту. «Проект закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» був поданий до парламенту з правками», — уточнили в прес-службі Кабінету міністрів.
Також п. Яресько повідомила, що в компромісному варіанті Податкового кодексу передбачено зменшення податкових ставок. Зокрема, єдиний соціальний внесок із 40 % зменшиться до 20 % із 1 січня 2016 року. Податок на фізичних осіб і прибутки підприємств буде на рівні 18 %. В наступні роки він буде знижуватися. Таким чином міністр обіцяє зробити оподаткування зарплат українців найнижчим у Європі.
Своєю чергою, Жером Ваше, представник МВФ в Україні, заявив, що Фонд очікує на схвалення депутатською більшістю проекту державного бюджету на 2016 рік, який відповідатиме параметрам програми співпраці між Україною та МВФ.
Нагадаємо, що у разі зупинення програми співпраці між МВФ та Україною автоматично будуть зупинені всі програми кредитування з міжнародними фінансовими організаціями — Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, урядів країн Європейського Союзу та США.
Однак Рада директорів МВФ затвердила реформу, що дозволяє кредитувати навіть країни, які допустили дефолт. Про це повідомив Джеррі Райс, головний представник Фонду. Нові правила набули чинності з 8 грудня ц. р.
Зміни, зокрема, поширюються на заборгованість перед офіційним кредитором, яка не була врегульована в рамках Паризького клубу. Передбачається, що Рада директорів буде проводити оцінку відповідності кожного окремого випадку наступним критеріям: термінова допомога з боку Фонду є принципово важливою, і країна-боржник слідує всім вимогам програми МВФ; позичальник робить сумлінні спроби досягти угоди з кредитором у рамках параметрів, встановлених програмою Фонду; рішення надати фінансування не спричинить небажані негативні наслідки для можливостей МВФ мобілізувати кошти від офіційних кредиторів.
У той же час, Фонд буде продовжувати стимулювати сторони до якнайшвидшого досягнення угоди. Крім того, можуть бути надзвичайні ситуації, коли надзвичайні умови не дозволяють боржникові вести добросовісні перемовини з врегулювання офіційного боргу. У цьому випадку Фонд може надати країні-члену фінансування в рамках механізму прискореного кредитування. Зміни вже вступили в силу і будуть застосовні до всіх майбутніх витрат, в т. ч. до існуючих угод щодо вже наявної та майбутньої простроченої заборгованості.
Проти ухвалення цього рішення, звісно, голосувала Російська Федерація (РФ). На щастя, безуспішно. Адже нові правила означають, що МВФ продовжить фінансування України навіть у тому випадку, якщо Київ прострочить платежі по боргах перед Москвою.
Путін уже доручив Антону Сілуанову, міністру фінансів РФ, подати до суду на Україну у зв’язку з неповерненням кредиту в 3 млрд USD. Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр РФ, підтвердив, що Москва звернеться до суду і буде домагатися дефолту за всіма зобов’язаннями Києва. За його словами, Росія не змириться з неповерненням Україною боргу. «Вони — шахраї, бо відмовляються повертати гроші», — скиглив глава російського уряду.
Як писав «Міст», упродовж цієї осені Україна узгодила реструктуризацію своїх зобов’язань, включно зі списанням їхньої частини, із більшістю зі своїх приватних кредиторів, крім РФ. Москва вимагає повного повернення 3 млрд USD, наданих Києву у грудні 2013-го за результатами підкилимних домовленостей Януковича з Путіним. Граничний термін виплати цього боргу спливає 21 грудня ц. р.
Ще у середині листопада ц. р. Путін оголосив пропозицію відкласти виплату цього боргу на наступні три роки по одному мільярду, але без списання його частини. Україна ж заявляє, що офіційно цю пропозицію не отримала й досі. Росія вважає, що цей борг є суверенним боргом Української держави. Україна наполягає, що це — приватний борг колишньої української влади й відтак має бути реструктурований на загальних підставах.
Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, заявив, що коли РФ позиватиметься проти України до суду у питанні державного боргу, то Київ готовий судитися. «Ми — у всеозброєнні», — заявив він. Глава уряду нагадав, що Україна запропонувала всім міжнародним кредиторам провести реструктуризацію боргу. «Всі адекватні міжнародні кредитори прийняли пропозицію України. Наша пропозиція тим, які не прийняли наш план щодо реструктуризації, залишається на столі, — сказав він. — Росія не може мати і не матиме інших умов реструктуризації, ніж ті, які отримали інші кредитори».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply