Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Чи отримає Київ чергові мільярди USD від МВФ?

Автор:

|

Жовтень 27, 2016

|

Рубрика:

Чи отримає Київ чергові мільярди USD від МВФ?

МВФ

14 вересня Україна мала свято — надійшов давно очікуваний транш від Міжнародного валютного фонду (МВФ) в розмірі 1 млрд USD. Уже наступного дня на берегах Дніпра заговорили про 1,3 млрд — уже четверту частину позики від МВФ, яка, згідно з попереднім графіком, мала б надійти до кінця 2016-го. Але для цього офіційному Києву доведеться добряче попітніти.

Заморожені транші
Нагадаємо, що МВФ схвалив програму співпраці з Україною з використанням механізму розширеного фінансування в березні 2015-го терміном на чотири роки і обсягом фінансування 17,5 млрд USD. Торік Україна отримала за програмою два транші — 5 млрд USD і 1,7 млрд USD. Восени 2015-го Київ мав пройти другий перегляд програми й отримати третій транш у розмірі від 1 млрд до 1,7 млрд USD, проте ситуацію ускладнили проведені в жовтні того року вибори до місцевих рад, а потім серйозні політичні суперечки навколо податкової реформи та формування бюджету на 2016 рік, і співпрацю з МВФ було фактично заморожено.
На початок 2016-го політичне протистояння гілок влади в Україні посилилося. Тоді Крістін Лагард, глава МВФ, закликала українську владу вирішити політичне протистояння та здійснити низку термінових заходів для подолання корупції, проте перемовини з Фондом були відновлені лише наприкінці квітня 2016-го з приходом до влади нового уряду на чолі з Володимиром Гройсманом.
Незважаючи на майже річну паузу між траншами, Україна так і не змогла виконати все, що від неї вимагалося. Так і не прийнята пенсійна реформа, не створена спеціальна антикорупційна прокуратура з контролю за розслідуваннями національного антикорупційного бюро України (НАБУ), парламент не вніс до Господарського та Цивільного кодексів правки щодо сплати боргів за внутрішніми транзакціях і правил арешту коштів на банківських рахунках. Ці вимоги перекочували в новий меморандум співпраці МВФ та України.

Дев’ять вимог
Галина Калачова на сторінках «Економічної правди» проаналізувала дев’ять «маяків», від виконання яких залежатиме продовження співпраці.
1. Коригування параметрів соціальних програм, що стосуються оплати комунальних послуг, аби витрати на субсидії не перевищували закладених у бюджеті показників. Термін виконання — кінець вересня ц. р.
2. Подача законопроекту про обіг земель сільськогосподарського призначення. Термін виконання — кінець жовтня ц. р.
3. Декларування високопоставленими особами активів і доходів за правилами електронного декларування.
Термін — кінець жовтня ц. р.
4. Впровадження тимчасового механізму щоквартального коригування тарифів на газ і тепло, якщо вони будуть відхилятися від рівня покриття собівартості на 10 % і більше. Термін виконання — кінець жовтня ц. р.
5. Затвердження й оприлюднення класифікації держпідприємств, що підлягають або не підлягають приватизації. Термін — кінець жовтня ц. р.
6. Затвердження законодавства, яке дозволить НАБУ застосовувати різні методи розслідування, в т. ч. проводити операції під прикриттям, перехоплювати повідомлення, отримувати доступ до комп’ютерних систем. Термін виконання — кінець листопада ц. р.
7. Затвердження закону про поступову зміну віку виходу на пенсію та скорочення осіб, котрі мають право робити це дочасно, встановлення жорсткіших умов щодо мінімального віку виходу на пенсію, уніфікації пенсійного законодавства, що обумовлене зараз 20 законами. Відділення доплат різним категоріям пенсіонерів від трудових пенсій і переведення їхнього фінансування з Пенсійного фонду до держбюджету. Термін виконання — кінець грудня ц. р.
8. Коригування закону «Про приватизацію». 2016-го Україна взяла на себе зобов’язання продати Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, Хмельницьк- і Тернопільобленерго, а до кінця березня 2017-го — «Центренерго». Коригування закону повинне відбутися до кінця грудня ц. р.
9. Об’єднання митниці та податкової в єдину юридичну особу. Термін виконання — кінець грудня ц. р.

Добрі наміри та непопулярні рішення
Судячи зі заяв урядовців, український Кабмін націлений на повне та своєчасне виконання взятих на себе зобов’язань. Щоправда, за чиновницькою звичкою, про всяк випадок задекларована можливість для манерву. «Іноді трапляються затримки, пов’язані з бюрократичними процедурами узгодження документів. Буває, що обсяг робіт, необхідний для підготовки тієї чи іншої реформи, спочатку оцінюється неправильно», — майже відразу заявили в Міністерстві фінансів.
Нічого страшного в цій заяві немає. Як свідчить досвід, у разі, коли фахівці МВФ бачать, що причина затримки — суто технічна, або концепція реформи потребує доопрацювання, терміни виконання вимог продовжуються. Водночас якщо ж українська сторона свідомо блокує те чи інше рішення — грошей від МВФ не буде.
А причин блокувань може виявитися багато. «Для більшості прописаних у меморандумі зобов’язань характерне одне з двох лих: вони або вимагають непопулярних соціальних рішень, або не збігаються з бізнес-інтересами окремих політиків. У зв’язку з цим виконання левової частки «маяків» у зазначені терміни зараз під загрозою.
Перший найризикованіший «маяк» — приватизація. Впродовж останніх двох років уряд заявляє про намір приватизувати ключові державні активи, однак зробити це ніяк не виходить», — пише «Економічна правда».
Ще скандальніший пакет — соціальний. Усі вимоги МВФ передбачають проведення надзвичайно непопулярних заходів. Мінсоцполітики поки що не планує виносити на розгляд Верховної Ради ініціативу щодо підвищення пенсійного віку: «Меморандум містить «маяк» про необхідність проведення пенсійної реформи, а не про підвищення пенсійного віку. Необхідність балансування пенсійної системи викликана величезними витратами бюджету на покриття дефіциту Пенсійного фонду, цьогоріч — 140 млрд грн. Фахівці МВФ звернули увагу на проблему, але конкретні рішення розробляє уряд, після чого вони будуть подані в парламент».
Позиція Андрія Реви, міністра соціальної політики принципова: «У нас 19,5 млн пенсіонерів, 7,5 млн із котрих не мають мінімальної пенсії. Не тому, що вони її не заробили, а тому, що роками не проводилося осучаснення пенсій — перерахунок за відповідною формулою в прив’язці до зростання розміру зарплати в країні».
За словами міністра, до кінця 2016-го для так званого осучаснення пенсій потрібно близько 11 млрд грн. Питання, звідкіля візьмуться ці гроші, залишається відкритим. У питанні підвищення пенсійного віку позиція уряду поки однозначна: до кінця року жодного підвищення не буде.

Похмурі прогнози
«Відсутність реальних реформ в Україні унеможливить отримання фінансування від МВФ. Результат структурних реформ — це макроекономічна стабілізація, якої вимагає МВФ. Без неї ніхто не буде брати на себе ризики кредитування в умовах високої інфляції та можливої емісії», — заявив «Економічній правді» Роман Шпек, глава Ради незалежної асоціації банків України та старший радник «Альфа-банку». За його прогнозами, МВФ дасть добро на виділення траншу, якщо побачить, що Україна запропонувала такі заходи, які дозволять скоротити впродовж 2017 року витрати на погашення дефіциту Пенсійного фонду.
«Україна не має іншого вибору, окрім як виконати поставлені маяки, якщо вона хоче зберегти співпрацю з МВФ і не допустити погіршення стану економіки, зростання соціальної напруги», — розповідає Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера. Якщо не буде виконана хоча б чверть маяків, складно уявити результат із позитивним рішенням кредитора, додає він. «Україна не зможе виконати всі зобов’язання, але виконання більшої частини їй під силу. Під сумнівом — прийняття закону про ринок землі. Це дуже політично болюче питання», — впевнений експерт.

Ігор Берчак

До теми
Одна з головних вимог міжнародних донорів України — ефективний запуск системи електронного декларування доходів високопосадовцями. 30 жовтня спливає остаточний термін подання електронних декларацій, однак українські посадовці не поспішають звітувати про нажиті статки. Нагадаємо, що свої маєтки мають задекларувати близько 50 тис. посадовців, зокрема, увесь склад Кабінету Міністрів, усі депутати Верховної Ради, генеральний та антикорупційний прокурори, очільник НАБУ, керівники апаратів міністерств та Адміністрації Президента, судді, прокурори, голови обласних і районних державних адміністрацій. Проте станом на 21 жовтня в реєстрі системи електронного декларування було лише 19 тис. декларацій, серед них — тільки 26 звітів, поданих народними депутатами. Високопосадовці активно заявляють про «занадто складний механізм заповнення декларацій», «поширення інформації, що може становити інтерес для кримінальних елементів», зрештою дехто прагне ухвалення «нульового декларування». Фактично, йдеться про легалізацію корупції, коли достатньо просто заявити, наприклад: «Я при зарплаті в 7 тис. грн маю будинок, автомобілі та рахунки в банку на 50 млн USD». Пояснювати походження такої кількості грошей не потрібно, мільйонер із мізерною зарплатою вважається «чистим» перед законом, бо нібито почав «із нуля».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply