Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

Чи буде в Україні європейська практика оренди житла?

Автор:

|

Травень 01, 2014

|

Рубрика:

Чи буде в Україні європейська практика оренди житла?

Графік цін на оренду житла в Україні

Київська революція та подальші політичні зміни в Україні дали українській державі шанс уже в найближчому майбутньому стати повноцінною європейською країною. Однак спершу потрібно привести у відповідність зі загальноприйнятими в Європі нормами всі сфери життя. У тому числі, пов’язані з орендою житла. Адже очікуваний, за деякими прогнозами, уже цієї осені сплеск ділової активності може привабити до столиці бізнес-гостей, налаштованих на оренду не надто дорогого та якісного житла. А із цим, на жаль, у Києві поки що — великі проблеми.

Вартість київської ставки оренди до початку економічної кризи вважалася однією з найвищих у Європі. Причому невиправдано високою, тому що рівень комфорту пропонованого житла тут є значно нижчий. З урахуванням коливання курсу гривні, а також зниження орендної ставки до 20 %, можемо говорити про те, що українці дещо наблизилися до європейських цін (але не якості!)
Вартість оренди квартири навіть у найдорожчих столицях Європи, таких як Лондон чи Відень, рідко перевищує третину доходу орендаря, тоді як у Києві ця сума становить у середньому 3/4 середньоринкової зарплати.
У Європі звична практика — здавати помешкання вже з якісними меблями, побутовою технікою та набором усього необхідного для життя — постільною білизною, посудом тощо. В Україні такий підхід тільки впроваджується.
Великої ваги жителі європейських мегаполісів надають часові, що витрачається на дорогу до ділового центру міста. Громадський транспорт там працює набагато краще за український. Саме тому, винайнявши квартиру в передмісті значно дешевше, орендар може витрачати на дорогу до роботи не більше за годину. З іншого боку, у Києві добиратися зі спального району в центр міста в годину пік ви можете набагато довше, хоч територіально орендована квартира належатиме до району з гарною інфраструктурою й коштуватиме відповідно.
Підхід до оцінки орендної ставки житла в Україні — дуже індивідуальний. Він передбачає оцінку об’єкта за низкою основних характеристик, як-от дільниця, кількість кімнат і площа, стан квартири, наявність і якість ремонту, меблів і побутової техніки, поверх, тип і стан будинку, під’їзду тощо.
Що ж до оплати комунальних послуг, то тут може бути два варіанти: включення їх у вартість оренди або оплата додатково за рахунком. Другий варіант кращий у тому разі, коли в помешканні встановлено лічильники та сума платежів залежить від фактичного використання ресурсів. А ось утримання прибудинкової території й оплата консьєржа однозначно повинні входити до вартості оренди, оскільки ці параметри є базовими характеристиками при її розрахунку.
Слід також пам’ятати, що якщо квартира здається офіційно, то власник повинен сплачувати податок розміром 15 % від прибутку. Причому європейці не тільки укладають офіційні договори оренди, а й цілком офіційно платять податки. Українські ж орендодавці, хоч і укладають договори з орендарями, прибутки від оренди воліють не афішувати. Виняток становлять хіба що «професійні орендодавці», котрі здають одразу кілька квартир.
І хоча із жовтня 2013-го мінімальна ставка оренди 1 кв. м житлової площі в Києві зафіксована на рівні 7,53 грн, орендодавці не поспішають платити навіть цей мінімальний податок. При тому, що, згідно з цією ставкою, вартість оренди однокімнатної квартири в Києві може становити мінімум 271 грн на місяць, а податок 15 % із неї — 40 грн 65 коп.
У Європі всі умови оренди житла жорстко прописуються в угоді, і навіть за забитий без згоди господаря цвях на вас чекають матеріальні санкції. Тим більше що фактично в кожній країні орендар сплачує обов’язкову заставу сумою від однієї до трьох місячних орендних ставок. Повертається ця сума при розрахунку після закінчення терміну оренди, якщо господар вважає, що квартира залишається в належному вигляді.
Із іншого боку, орендар у країнах Європи повністю захищений законом: орендодавець не може підняти орендну ставку, та й виселити орендаря – проблематично. Наприклад, у Німеччині на пошук нового житла орендарю надається від трьох до дев’яти місяців.
При цьому вартість оренди розраховується не довільно, а за чітко визначеною схемою. Таких схем у світі є дві — європейська й американська. Що це за схеми, і чи вдасться застосувати якусь із них в Україні?
Згідно з європейською схемою, кількість квадратних метрів пропонованої до оренди квартири потрібно помножити на ставку оренди, яка складає близько 5-10 EUR, залежно від міста й реґіону. Тут слід враховувати, що вартість оренди в центральних районах європейських столиць може бути вища на кілька євро за 1 кв. м.
До прикладу, якщо взяти мінімальну європейську ставку 5 EUR для Києва й розрахувати за нею вартість оренди помешкання площею 36 кв. м , вийде, що європейська вартість «одинички» в Києві становить близько 180 EUR.
Американська схема пропонує вважати ставкою оренди 0,6-0,85 % від ринкової вартості житла. Не слід забувати, однак, що на американському континенті квартири зазвичай здають без меблів. Для Києва плата за однокімнатну квартиру вартістю близько 55 тис. USD стартуватиме з 330 USD.
Як бачимо, вартість оренди житла в українській столиці перебуває приблизно на тому ж рівні, що й у Європі та США. Відмінність полягає лише в тому, що там вона розраховується з номінальної ставки, а в Україні може довільно зростати разом зі збільшенням доходів населення. Саме тому ринок оренди й потребує уніфікації та чітких, прозорих правил. Щоправда, у такому разі прибутковість оренди обіцяє істотно знизитися.

Анна Степанова, domik.ua

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply