Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Банківський сектор ОАЕ може зміцнити українські банки?

Автор:

|

Березень 21, 2013

|

Рубрика:

Банківський сектор ОАЕ може зміцнити українські банки?

За даними фінансових звітів за 2012 рік стало зрозуміло, що зараз відбувається значне покращення банківської системи в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ). Негативний вплив кризи 2008-2009 рр. поступово відступає, якість активів поступово поліпшується. Це відкриває українським банкам реальні можливості для проведення 2013 року невідкладних перемовин із метою здійснення фінансових позик.

Чому погляд було зосереджено на банківському секторі ОАЕ? Україна в пошуках фінансових ресурсів, надзвичайно необхідних для виконання 2013-го боргових зобов’язань перед міжнародними фінансовими установами, може дивитися в кількох напрямках: або знову на Міжнародних валютний фонд (велика ймовірність — вигідні умови), на Європейський інвестиційний банк (низька вірогідність — вигідні умови), на російські банки (низька вірогідність — невигідні умови) або на фінансові ресурси країн Близького Сходу та Китаю (висока вірогідність — багато питань унаслідок відсутності достатнього досвіду співпраці).
Близький Схід і Китай — цікаві та важливі напрямки для пошуку банками України нових кредитних ресурсів. Особливий інтерес може становити банківський сектор ОАЕ. Для цього є очевидні підстави:
* місцеві банки ОАЕ починають діяти більш надійним способом зростання, застосовуючи жорсткіші критерії кредитування;
* очевидно, що уроки минулого були ними враховані, завчені, і тому помилки в кредитуванні навряд чи повторяться в середньотерміновій перспективі;
* багато що буде залежати від того, як складатимуться справи на ринку нерухомості ОАЕ протягом 2014-2015 рр., який також відчутно похитнувся в часи кризи 2008-го;
* 2013 року планується зменшення кредитних боргів, що дасть перепочинок великим компаніям у Дубаї та дозволить продовжити відновлення своїх активів.

Аналіз процесів у банківській сфері ОАЕ
Найбільший банк у Дубаї — Emirates NBD — продемонстрував результати, що перевершують прогнозовані очікування 2012 року, унаслідок чого його акції зросли січні-лютому 2013-го на одну третину. У цей період також було зафіксовано отримання банком, а довготермінові перспективи ціни акцій банку є позитивними. Виходячи зі стратегії управління банком незначного прибутку, який концентрує велику увагу на роздрібному бізнесі, є підстави говорити про подальше покращення ситуації. Злиття Emirates Bank із Національним банком Дубаї (NBD) 2007 року виявилося виправданим, а також своєчасним, оскільки більші банки легше перенесли наслідки глобальної фінансово-економічної кризи.

Досягнення Emirates NBD
Emirates NBD зараз є найбільшим роздрібним банком у ОАЕ, із філіями по всій країні, і він став провідним постачальником фінансів приватному сектору та кредитування малого й середнього бізнесу. Незважаючи на те, що Національний банк Абу-Дабі є більшим за обсягом активів, його розвиток значною мірою залежить від розвитку державного сектору.
Emirates NBD є звичайним банком, що пропонує овердрафти й інші стандартні послуги, але останніми роками він показав значну присутність у ісламській банковій системі, володіючи приблизно п’ятою частиною від загального обсягу депозитів. Крім того, цей банк посідає друге місце після банку Dubai Islamic у питаннях надання фінансових послуг у ОАЕ.
Emirates NBD досягнув 3 % зростання у своєму щорічному чистому прибутку 2012 року, хоча багато аналітиків очікувало, що прибутки скоротяться у зв’язку з кінцевою вартістю поглинання внаслідок злиття з NBD:
* знецінення активів, пов’язане з боргами від кризи нерухомості, скоротилося, а найгірші показники вже позаду;
* кредити збільшилися на 7 %, а депозити – на 11 %;
* непроцентні доходи зросли до 25 %, оскільки банк успішно продає більше послуг своїм вкладникам.
Останні фінансові результати «Машріка Банку», другого за величиною в Дубаї, були схожими з Emirates NBD. Прибутки значно збільшилися 2012 року, і керівництво прогнозує 10-15 % зростання прибутку цьогоріч.

Поліпшення економічного клімату
Плаваючий реекспорт обнадіює банки ОАЕ, оскільки вони, як і раніше, беруть активну участь у фінансуванні торгівлі, особливо імпорту й експортних кредитів. Аналітики звертають увагу на те, що запроваджені міжнародною спільнотою санкції на торгівлю з Іраном негативно позначилися 2012 року на розвитку банківської системи ОАЕ. Єдине, що компенсувало дубайським банкам втрати на ринку Ірану, стало пожвавлення реекспорту до Саудівської Аравії й Іраку, яке покрило «іранський» дефіцит.
Розвиток внутрішнього ринку ОАЕ також буде стимулювати 2013-го розвиток банківської системи країни. Очікується, що цьогоріч на реалізацію різних національних проектів дубайські банки зможуть виділити близько 159 млрд USD. Гроші будуть спрямовані, зокрема, на проекти у сфері енергетики, опріснення води, нафтохімії. Розширення другої черги комплексу алюмінієвого заводу «Емаль» в Індустріальній зоні Халіфа буде генерувати прибутковий бізнес для банків у Еміратах.
«Емаль» є спільним підприємством Dubai Aluminium і компанії Mubadala, що інвестується з Абу-Дабі. Після завершення будівництва 2014 року завод буде найбільшим промисловим підприємством у ОАЕ поза межами сектору нафти й газу.

Питання регулювання
Крім транснаціональних банків, що діють у Дубайському міжнародному фінансовому центрі, усі фінустанови Дубаї регулюються Центральним банком ОАЕ, який виступає як кредитор останньої інстанції. Центральний банк ОАЕ не зобов’язаний проводити рекапіталізацію банків, які постраждали від кризи нерухомості 2009 року. Тим не менш, Центробанк вживає попереджувальних заходів, щоб уникнути криз у майбутньому. Зокрема, мінімальний розмір кредиту до вартості застави запроваджується на іпотеку, із верхньою межею 70 % при першій купівлі для місцевих громадян і 60 % – для другого будинку. Для іноземних громадян, які проживають у ОАЕ, ліміт складає 50 і 40 %, відповідно. Через кризу в секторі нерухомості деякі іноземні інвестори покинули ОАЕ й не виконали своїх фінансових зобов’язань, унаслідок чого виник чималий тягар для банків.
2014-го й 2015 року повинні бути погашені реструктуровані кредити розміром 8,4 і 7,9 млрд USD, відповідно. Під час кризи нерухомості основним пріоритетом було забезпечення виплат за кредитними зобов’язаннями, і тому інвестори отримали свої виплати оперативно. Це дало змогу таким дубайським компаніям, як Nakheel, зберегти доступ до ринків капіталу. Однак це було зроблено за рахунок як місцевих, так і міжнародних банків, які були змушені реструктурувати понад 22 млрд USD у вигляді позик під невеликі відсотки, зокрема під 2 %. Банки були незадоволені такими вимогами, але пішли на це, розуміючи важливість уникнення банкрутства провідних компаній Дубаї.
Якщо у банків проситимуть нове фінансування для погашення основної частини існуючої заборгованості, то малоймовірно, що вони будуть готові запропонувати такі щедрі умови, як ті, на які погодилися раніше.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/392

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...