Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 21, 2019

Авторитетна оцінка збитків України від війни

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

Авторитетна оцінка збитків України від війни

Андерс Аслунд

9 червня ц. р. вашинґтонський «мозковий центр» Atlantic Council опублікував дослідження про оцінку збитків України в результаті російської аґресії. Це, мабуть, найсерйозніша оцінка такого роду з початку російської аґресії в лютому 2014 року. Головні тези дослідження Андерса Аслунда «Ціна Кремлівської аґресії в Україні: матеріальний вимір» — такі:
* після окупації Криму Україна втратила 1,4 млн га землі (їх використовували в сільському господарстві), які оцінюють у понад 1,8 млрд USD;
* українські банки втратили активи, що залишилися в їхніх банківських відділеннях у Криму, на загальну суму від 1,7-1,9 млрд USD;
* Російська Федерація (РФ) конфіскувала «Крименерго», в результаті Україна втратила 1 млрд USD;
* втрати України в результаті руйнування інфраструктури на Донбасі склали 9,5 млрд USD;
* понад те, Україна втратила багато великих підприємств в Криму та на Донбасі (в дослідженні Аслунда подається список);
* розпад торгово-економічних відносин України та РФ (як наслідок путінської аґресії і в результаті прямих дій путінського режиму з метою «покарати» Україну) призвела до скорочення українського експорту не менш, ніж на 14 млрд USD.
Найпростіше й узагальнене визначення збитків, яких зазнала Україна, полягає в множенні частки її втраченого валового внутрішнього продукту (ВВП) за чотири роки з початку окупації. Донбас 2013-го давав 10 % ВВП України, Крим — 3,7 % ВВП (і цей сегмент ВВП був Україною втрачений). У Міжнародному валютному фонді (МВФ) оцінили ВВП України в докризовий 2013 рік на рівні 179,6 млрд USD. Таким чином (за допомогою чотирьох правил арифметики), загальні втрати ВВП України за чотири роки, лише в результаті аґресії путінського режиму в Криму та на Донбасі, склали 13,7 % від цієї суми (близько 180 млрд USD), помножені на чотири, або 98,4 млрд USD.
І нарешті, кілька фраз, які варто подати повністю: «Українські компанії та фізичні особи, які втратили свої активи в результаті російської аґресії, повинні подавати позови до міжнародних судів; їм варто об’єднуватися в групи та подавати спільні позови, щоб зменшити частку витрат на судові процеси», — запропонував Алан Райлі, старший науковий співробітник Eurasia Center у складі Atlantic Council. «Ми можемо закликати та сприяти тому, щоб фізичні й юридичні особи вимагали від Кремля компенсацій», — зазначив Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а зараз — директор Eurasia Center.
На початку вересня 2015 року я розробив власний метод оцінки збитків України в результаті аґресії РФ. Основний принцип дуже простий:
* ВВП України 2013-го (перед початком «подій») був приблизно 180 млрд USD за поточним курсом гривні (дані МВФ і Світового банку), що береться за базу;
* обчислюється різниця між цим показником і ВВП України 2014-го (розрахованого тим же методом і тими ж структурами). Обчислюється та ж різниця (тим же методом) за 2015 рік (попередня оцінка). Ці два показники сумуються. В результаті отримуємо збиток України, який путінський режим повинен їй компенсувати.
Я послав електронною поштою цю пропозицію приблизно 50-м читачам моєї книги Conflict with Russia, більшу частину яких становили етнічні українці. Жодної відповіді не отримав. Вочевидь, моя пропозиція була визнана «несвоєчасною».
Ще за рік я послав свою пропозицію на один серйозний антипутінський сайт. Цього разу запропонував полічити збиток за три роки — з 2014-го по 2016-й. І знову виявилося, що моя пропозиція «несвоєчасна».
Либонь, зараз, після публікації дослідження Atlantic Council, такого штибу пропозиції стали «своєчасними». Можна (і навіть треба) провести розрахунок заново, за п’ять років, з 2014-го по 2018-й.
Згідно даними статистичного сайту tradingeconomics.com (а точніше tradingeconomics.com/ukraine/gdp), ВВП України 2013 року (перерахунок гривні в долари США за поточним курсом (дані МВФ і Світового банку) склав приблизно 183 млрд USD — це і є базовий рівень. 2014-го він упав до 133,5 млрд USD (той же метод розрахунку); падіння склало майже 50 млрд USD.
2015 року ВВП України додатково впав до 91 млрд USD; падіння від величини базового рівня склало 92 млрд USD. 2016-го ВВП України практично не змінився і склав 93 млрд USD; падіння від величини базового рівня (збитки України в результаті російської аґресії) склало 90 млрд USD. 2017 року (дані статистичної служби України) ВВП країни трішки виріс, приблизно до 100 млрд USD; падіння від базового рівня (збитки України) склало 83 млрд USD.
2018 року, за попередньою оцінкою, ВВП України в найкращому випадку не перевищить 110 млрд USD, а збитки «скоротяться» до 73 млрд USD. У результаті сукупний збиток України від путінської аґресії за 2014-2018 роки складе приблизно 388 млрд USD. Ось із цієї суми і треба виходити.
Будь-якому серйозному економісту очевидно, що в результаті путінської аґресії в Криму і на Донбасі ґрунтовно дестабілізується економіка всієї України. Достатньо сказати, що між четвертим кварталом 2013-го і першим кварталом 2016 року ВВП України, згідно з даними української статистичної служби, знизився в незмінних цінах майже на 20 %. З другого кварталу 2016-го розпочалося боязке, невпевнене відновлення економіки. Але навіть до середині 2018 року вдалося «відіграти» заледве чверть падіння (знову ж таки в незмінних цінах).
Іншим важливим показником дестабілізації є курс гривні до долара, який упав з восьми 2013-го до 32-х у лютому 2015 року (момент Дебальцівської битви), а потім насилу піднявся, на цей момент, до 25-26.
Найголовніше ж — «Нафтогаз України», на виконання рішень Стокгольмського арбітражу про борг «Газпрому» Україні в 2,5 млрд USD приступив у травні ц. р. до арешту майна «Газпрому» в Нідерландах, Швейцарії та деінде. Водночас до подібних акцій щодо майна кількох російських олігархів вдалася місцева влада у Великій Британії, США, Швейцарії. Схоже, настав час Україні відшкодувати збитки, а путінському режиму — загнутися.

Олександр Німець, Каспаров.ru

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...