Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Антиколектори обіцяють вирішення кредитних проблем

Автор:

|

Червень 14, 2012

|

Рубрика:

Антиколектори обіцяють вирішення кредитних проблем

«Доброго дня, Ларисо! Ми знаємо, що у вас проблеми з погашенням кредиту перед банком. Ми можемо допомогти», — такий дзвінок розбудив киянку Ларису Кравченко одного суботнього ранку. Співрозмовник назвався Вадимом, працівником антиколекторної компанії. За 3 тис. грн він обіцяв Ларисі допомогти отримати розстрочку за кредитом.

У середині 2008 року Лариса Кравченко взяла в банку кредит на купівлю новенького Hyundai Gets. Тоді вона сподівалася погасити заборгованість перед банком за три роки. Однак криза внесла свої корективи в плани дівчини, і виплата кредиту розтягнулася на набагато довший термін, ніж вона очікувала. Із кожним роком розраховуватися за боргами ставало все складніше. Пропозиція антиколекторної компанії видалася їй дуже привабливою.

Фінансова криза посприяла появі на ринку абсолютно нового виду професії — антиколекторів. Саме вони обіцяють захистити інтереси українців від суворих правил банків, допомогти вирішити питання зі страховою компанією й захистити від наполегливості колекторів. Як пояснюють рекрутери, цей вид діяльності був породжений дуже високим попитом на такі послуги. Криза, зниження зарплат, знецінення гривні, безробіття, інфляція — усе це перетворило кредити на непосильну для багатьох українців ношу. Зараз, за різними оцінками, на частку проблемних кредитів припадає 300 млрд грн.

Щоправда, професія «антиколектор» іще не значиться в класифікаторі Міністерства праці та соціальної політики. Зазвичай так називають себе юристи, які позиціонуються як рятівники боржників. Зараз у багатьох юридичних фірмах пропонують таку послугу. Дуже часто в антиколектори йдуть фахівці з господарського, цивільного, сімейного права. Крім того, у деяких містах є навіть Асоціації антиколекторів, які обіцяють українцям безкоштовну допомогу. До речі, журналіст ТСН спробував зв’язатися з такими асоціаціями. Однак у двох із трьох у розпал робочого дня за вказаним телефоном слухавки ніхто не взяв, а третя, як з’ясувалося, уже перекваліфікувалася на юридичну компанію, і тепер усі послуги в неї платні. Цікаво, що антиколектори — це винахід винятково пострадянських країн. У Європейському Союзі про такий термін навіть не чули.

Найчастіше антиколектори пропонують позичальникові такі послуги, як консультації, мінімізація штрафів за протерміновані платежі, організація розстрочки, кредитні канікули, недопущення підвищення кредитних ставок, вимоги додаткової застави. Іноді серед послуг зустрічаються такі пропозиції, як оскарження договору позики в суді та вибивання виплат зі страхових компаній.

Умовно всіх антиколекторів можна поділити на дві групи: ті, хто бере гроші, незалежно від результату, і ті, хто приймає оплату тільки після успішного вирішення питання клієнта. Останніх — набагато менше. Більшість практикує комбінований підхід. «Ми беремо гроші за консультації та підготовку документації. Інший гонорар — уже за результатами справи», — розповіли в одній з антиколекторських компаній. Разова консультація коштує 100—300 грн, складання претензії, запиту, позов­ної заяви, клопотання — за один документ 100­—500 грн, представлення інтересів у суді (одне засідання) ще 100—300 грн. У підсумку тільки підготовчі роботи можуть коштувати клієнтові десь 1,5 тис. грн. Отримання розстрочки, канікул витягне з гаманця ще до 10 тис. грн.

Ларисі Кравченко розстрочка за автокредитом, як і обіцяв їй антиколектор, обійшлася в 3 тис. грн, але при цьому вона віддала ще близько 2 тис. за оформлення різних документів і консультації. «Маючи борг перед банком розміром 30 тис. грн, я віддала за послуги антиколектора близько 5 тис. грн.

Це — досить багато, але гроші витрачались якось непомітно. Спочатку я заплатила за підготовку документів, потім — за засідання суду, далі з’ясувалося, що немає всіх документів і потрібно починати все заново. Так велика сума й набігла», — розповідає Лариса.

«Це — так звана покрокова оплата. Юристи часто користуються такою схемою, щоби викачати з клієнта якнайбільше грошей. Людину спочатку орієнтують на основну суму, зазвичай не дуже велику, і лише побіжно згадують про супутні витрати. Але в результаті ці супутні витрати можуть стати такими ж, як основ­на сума», — коментує випадок Лариси Кравченко Олександр Піддубний, практикуючий юрист із Києва.

Утім, Ларисі пощастило — розстрочку вона отримала. Подеколи ж клієнти ризикують і зовсім «залишитися ні з чим». «Свої договори банки старанно вивіряють. У них є для цього цілі відділи кваліфікованих юристів. Оскаржити борг — фактично нереально. Я, приміром, не знаю жодного випадку, щоб антиколекторові вдавалося, наприклад, зупинити процедуру стягнення застави», — каже юрист Микола Калмиков, працівник одного з українських банків.

Юристи визнають — за антиколекторською діяльністю часто може ховатися звичайне шахрайство й бажання просто нажитися на фінансових проблемах українців. «За своїм автокредитом, який узяла в банку 2007 року, я мала виплачувати 400 USD щомісяця. 2008-го банк підвищив мені на 1,5 % відсоткову ставку за кредитом і переглянув оплату за новим курсом гривні. Я звернулася в юридичну компанію, яка надавала антиколекторські послуги. Консультація коштувала 300 грн. Мені приділили півгодини й дали пораду подати позов до банку та не платити зовсім. Я послухалася, і почалися проблеми: зіпсувала стосунки з кредитором, отримала статус ненадійного позичальника, мені цілодобово почали надзвонювати колектори з погрозами. У підсумку я програла судову справу й була змушена оплатити витрати антиколекторів, судові витрати, і за мною так само залишився борг за кредитом», — розказує Катерина Голодницька, веб-дизайнер. Як пізніше їй пояснили в банку, у неї була можливість без антиколекторів отримати відтермінування за платежами й навіть вирішити питання про переведення доларового кредиту в гривневий за доволі лояльним курсом. А для цього не треба було сваритися з банком.

Утім, далеко не всі юридичні антиколекторські компанії є шахраями. «Є реальні випадки, коли юристи «вибивають» певні бонуси для своїх клієнтів. Наприклад, якісна підготовка документів для отримання розстрочки та супровід справи в суді, грамотна консультація, оскарження кредиту, якщо він був виданий на вкрадений паспорт тощо. А ось такі пропозиції, як визнання кредитного договору недійсним або, наприклад, «вибивання» з банку компенсації за моральні збитки — це обіцянки з галузі фантастики. Реалізувати це просто неможливо», — переконаний п. Піддубний. Також, на його думку, антиколектори можуть допомогти позичальникові, якщо банк перевищив свої повноваження: наприклад, різко збільшив відсоткову ставку або підвищив суму штрафу в кілька разів.

Банківські юристи взагалі не радять звертатися до антиколекторів. «Завжди, перед тим як платити консультантам, варто спробувати домовитися з банком. Банкіри йдуть назустріч клієнтам частіше, ніж здається», — каже п. Калмиков. Але, якщо необхідність звернення до антиколекторів справді назріла, експерти радять найперше перевірити репутацію компанії, у яку ви вирішили звернутися.

 Світлана Єрьоміна, ТСН

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply