Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Дилеми багатовекторності

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

Дилеми  багатовекторності

Президент Янукович запропонував Верховній Раді України (ВРУ) ратифікувати угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) у рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Про це повідомила Дарка Чепак (на фото), прес-секретар глави держави. На сайті парламенту зареєстровано внесений президентом законопроект № 0266 «Про ратифікацію договору про зону вільної торгівлі», текст якого наразі відсутній. На запитання, чи має бути цей договір ратифікований на позачерговій чи вже на наступній сесії ВРУ восени, п. Чепак відповіла, що із цим питанням визначатиметься сама ВРУ.

Як писав «Міст», 18 жовтня 2011 року в Санкт-Петербурзі керівники урядів країн СНД, у тому числі прем’єр-міністр України Микола Азаров, підписали договір про ЗВТ у ме­жах Співдружності. Згоди щодо цього документа було досягнуто раніше того ж дня, на зустрічі голів урядів СНД. Тоді договір підписали Російська Федерація (РФ), Україна, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Таджикистан, Молдова та Киргизстан. Утрималися від підписання документа Азербайджан, Туркменістан і Узбекистан. Разом із тим, було заявлено, що ці країни планують приєднатися до ЗВТ.

Ще 15 травня ц. р. у Москві Віктор Янукович заявив, що українська держава має намір найближчим часом ратифікувати угоду про створення ЗВТ у рамках СНД, проте в України виникли зауваження до угоди, які полягають у нерівності умов, що стосуються введення торговельних обмежень країнами Митного союзу й іншими членами СНД. 17 травня ц. р. Валерій Хорошковський, перший віце-прем’єр України, заявив, що договір про створення ЗВТ із країнами СНД усе ще проходить через внутрішньовідомчі процедури. 12 липня ц. р.

Росія висловила сподівання на якнайшвидшу ратифікацію Україною угоди про ЗВТ із СНД. Що ж до позиції Європи, то Жозе Мануель Пінту Тейшейра, голова представництва Європейського Союзу (ЄС) в Україні, у лютому ц. р.

заявляв, що існування ЗВТ із СНД і рівночасно з ЄС — річ неможлива.

Натомість Броніслав Коморовський, президент Республіки Польща (РП), назвав підтримку європейської інтеґрації України одним із пріоритетних напрямів зовнішньої політики Польщі. «Ще один із викликів — це активна політика на користь добросусідства. Тобто розумна підтримка України на її шляху на Захід», — заявив п. Коморовський 24 липня ц. р. на щорічній конференції з польськими послами. При цьому, за його словами, ця дорога сповнена труднощів, перешкод і протиріч. «Але якщо так оцінити ситуацію, то з нашого боку має бути залізна рішучість, залізна воля й бажання довести цю стратеґічну мету до цілковитого успіху в майбутньому», — заявив глава РП.

Серед інших основних викликів у польській зовнішній політиці Броні­слав Коморовський виокремив зміцнення позицій РП у період кризи в ЄС, більш прагматичний підхід у відносинах із РФ і посилення співпраці зі США. Президент Коморовський також зустрівся з Кетрін Ештон, високим представником ЄС з іноземних справ і політики безпеки. Головною темою їхньої розмови були перспективи спільної політики безпеки й оборони та політики сусідства Євросоюзу, зокрема ЄС і України. Броніслав Коморовський і Кетрін Ештон обговорили також перспективи підписання й ратифікації угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

 Євген Клен

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply