Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 27, 2020

Як на українських та європейських митницях проростає корупція

Автор:

|

Березень 20, 2019

|

Рубрика:

Як на українських та європейських митницях проростає корупція

Нещодавно на хабарах попались аж троє співробітників митниці: в Одесі митник і підприємець за 700 USD прискорювали повернення заарештованих товарів, які вилучили під час митних перевірок їхні колеги. У Києві митник і брокер за 200 USD пришвидшували оформлення євроблях. На Закарпатті за 1,2 тис. USD митник обіцяв оформити фіктивний перетин євробляхи, мабуть, заднім числом. Бо пільговий період вже сплив.
Але найстрашніше в цьому всьому, що співробітники митної служби є так би мовити обличчям держави, бо одними з перших зустрічають іноземців на кордоні. І ця ганьба стає вже не внутрішньою проблемою країни, а погрожує міжнародним скандалом.
Олексій Неуров — громадянин Литви, але їздить до України щороку. «Проблеми зі шлунком, я їздив до Моршина. Цього разу була туристична поїздка, просто шлунок підлікувати», — каже він. Чоловік розповідає, о разом із родиною вже поверталися додому з відпочинку і серед усіх пунктів пропуску обрали саме Грушів — Будомєж, бо там менші черги. Поки чекали, до них підійшов митник і попередив: машину розбиратимуть для обшуку. «Якщо ми поїдемо в бокс, то, напевно, можуть знайти наркотики. Я кажу: у мене немає наркотиків. «Або заплати або ми знайдемо у тебе в машині наркотики», — переповідає Олексій розмову з митником.
Свою історію він виклав у Facebook. Його відео набрало десятки тисяч переглядів. Та головне, виявилося, що його випадок — не виняток, а неписане правило. «Хабар випрошують, рекетом чи ще чимось — ти зараз чи не в тюрму сядеш за наркотики, якщо не даси нам гроші. це взагалі свавілля, це переходить усі межі. Кордони фізичні люди пройти не можуть, а кордони моральні переходять», — каже чоловік.
Олексій написав заяву до Національного антикорупційного бюро України. Каже, що вдячний простим українцям, вони просили вибачення за дії митників. Більше того, український адвокат сам зголосився йому допомогти безкоштовно. Але поки що — в розслідуванні тиша, а на кордоні все як завжди.
Наразі тиша у нас, однак схожа ситуація сталася вже в українця на словацькій митниці. «Й от коли я перетинав словацький кордон, дав весь пакет документів, повний абсолютно і словак так потряс паспорт і каже: а традиція? Кажу: яка традиція? Він каже: ну, на кавічку. Я кажу: ніякі кавічки. І після того в мене почалася набагато довша процедура оформлення», — розповів журналіст Віталій Глагола.
Та спрацювала журналістська звичка. Віталій почав знімати все, що відбувається. Документи митник одразу відклав убік. За словами журналіста, ті люди, які були поза ним у черзі, різко стали перед. Віталій поспілкувався людьми в черзі, котрі виявились менш принциповими. І зрозумів, що справді без хабара тут не проходять. «Були люди, які не дали. Стояла «шкода». Простояли, ну, я не знаю, дуже довго вони простояли тут: у них почалися проблеми з документами. Загалом вони стояли-стояли і врешті-решт дали і поїхали», — розповіли люди в черзі.
Віталій не дав і за 20 хвилин вчинив скандал, що його не оформлюють та вигукнув на всю митницю. Далі опублікував усе відзняте на митниці, утім такої миттєвої реакції словацької влади не очікував. На кордоні розпочали термінову перевірку. «Що стосується відео. Ми маємо чітку думку — корупція неприйнятна. Службовця вже ідентифікували. Там працює інспекція. Хочемо додати, якщо ви маєте інформацією про корупційні дії, не вагайтеся повідомляти про це», — розповіла Іванна Скоканова, речниця Фінансової інспекції Словацької Республіки.
Справа набула такого резонансу, що Петр Кажімир, міністр фінансів Словаччини, після зустрічі з керівництвом митниці заявив: хабарник має бути покараний за всією суворістю закону і звільнений. «Міністр також викликав на килим керівника митниці. Звільнили й начальника пункту пропуску, його заступника, всіх керівників змін, цього працівника на залізничну станцію взагалі перевели», — розповів журналіст Глагола.
Щоправда, словаки трохи помстились українцям. Згідно з регламентом у них немає певного часу, за який вони повинні перевірити документи. Тож українці проходили кордон, м’яко кажучи, не швидко. Після інциденту з словаками угорці самі у себе провели перевірку на митниці. І затримали 16 митників, котрих підозрюють у хабарництві.
А що в Україні. Після розголосу керівник Львівської митниці твердить: на ситуацію відреагували, зараз триває перевірка. Спілкуватися на камеру не хоче, надіслали листа, в якому повідомили, що справу розслідує національна поліція. «До Яворівського районного відділу надійшло повідомлення від Державної фіскальної служби Львівщині про можливі факти незаконних дій посадових осіб Львівської митниці. Цю подію було внесено в журнал Єдиного обліку. Проводиться перевірка», — йдеться в повідомленні.
А поки йде перевірка, люди розповідають: «Дуже митники себе по-хамські ведуть. З нашого боку, на жаль, все як було, так і залишилось. — На каву просять? — Так».

Ірина Курило, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply