Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 19, 2019

В українців, котрі незаконно накопичили статки, є підстави непокоїтись

Автор:

|

Листопад 09, 2017

|

Рубрика:

В українців, котрі незаконно накопичили статки, є підстави непокоїтись

Владислав Каськів

Одразу двоє втікачів від українського правосуддя знову стали «героями тижня».

Країна змінюється?
Сергій Тихий, оглядач державної агенції Укрінформ, запевнив в опублікованій у ній 1 листопада статті: «Події двох днів свідчать, що Україна змінюється. Може, не так швидко, зате це — очевидний факт». Журналіст відреагував таким чином на повернення в Україну втікача з неї Владислава Каськіва, колишнього керівника Державної агенції з інвестицій, підозрюваного в підробці документів і розкраданні державних 7,5 млн грн. На цю суму він уклав фіктивний договір із фірмою «Глорія» про надання нею рекламних послуг. Але найгучнішим його проектом на цій посаді стало укладання угоди на будівництво терміналу скрапленого газу вартістю понад 1 млрд USD із підставною особою — лижним інструктором-іспанцем.
1 листопада Юрій Луценко, генеральний прокурор України, запевнив, що п. Каськів був екстрадований із Панами, оскільки він дав згоду на спрощену процедуру видачі. І хоч, за словами чиновника, «юридично Каськів не визнав свою провину, але його перші свідчення фактично свідчать про це».
Повернення Владислава Каськіва став доволі резонансною подією, оскільки це перший випадок затримання чиновника часів правління в Україні Януковича й передачі його Україні. Бо в Панамі йому не лише відмовили в дозволі на проживання — там його затримав Інтерпол під час невдалої спроби перебратися в Коста-Рику.
Але після прибуття в Україну п. Каськіву вдалося доволі швидко звільнитися зі залу суду, який його відпустив з-під варти під заставу в 160 тис. грн, бо він надав довідку про відшкодування завданих державі збитків і наявність п’ятьох неповнолітніх дітей. У Генеральній прокуратурі України (ГПУ) підтвердили, що, за даними казначейства, п. Каськів уже перерахував майже 7,5 млн грн завданих державі збитків.

Виплатив лише третину
Однак Андрій Новак, голова Комітету економістів України, заявив із цього приводу: «Екс-керівник Держінвестпроекту скористався недосконалістю українського законодавства, яке передбачає прив’язку завданої матеріальної шкоди до національної грошової одиниці. У результаті компенсував державі лише третину реальних збитків. Коли національна грошова одиниця знецінюється, у нас все одно не відбувається індексації з урахуванням цієї девальвації, тобто все одно суми збитків залишаються в гривні. І той, хто порушив закон і має відшкодувати збитки, перебуває у вигіднішій позиції, бо в еквіваленті твердих валют через певний час ця гривнева сума вже має зовсім іншу цінність. Це зараз і відбулося у випадку з п. Каськівим, враховуючи те, що за останні три з половиною роки сталася надзвичайно глибока девальвація гривні з курсу вісім гривень за долар до сьогоднішніх 27 грн за 1 USD. Це означає, що завдавши свого часу збитків державі на 7,5 млн грн, він ці гроші конвертував у тверді валюти, а зараз перевівши їх назад у гривні, щоб повернути збитки, фактично виплатив лише третину цих коштів, а дві третини залишились у нього».
Щоправда, генпрокурор висловив припущення: «Не виключаю, що ми передамо матеріали для ознайомлення та передамо справу в стадію досудового слідства впродовж найближчих двох-трьох тижнів. Жодних піврічних термінів досудового розслідування не треба. Досудове слідство фактично завершене. Термін до початку судового процесу обчислюється не місяцями, а тижнями».

«Домовився з керівниками»
Натомість політичний експерт Сергій Биков припускає, що Каськів домовився з керівниками держави. Аналітик уточнив: «Є низка домовленостей із вищим керівництвом Української держави з приводу того, яким чином були виведені кошти з бюджету, як вони перерозподілялися, за якими схемами це відбувалося. Це могло стати причиною його повернення. Це не обов’язково має бути оформлено як юридична угода зі слідством. Він може нічого не говорити на фактичних допитах. Але надати необхідну інформацію під час неформальних розмов. Не зі співробітниками ГПУ чи Національному антикорупційному бюро України (НАБУ). З тими людьми, з ким могли вестися кулуарні перемовини з приводу викриття цих схем, аби запобігти чи мати можливість знову їх реалізувати, але вже не на користь тих людей, із якими співпрацював п. Каськів».
А політолог Володимир Фесенко вважає: «Якщо Каськів розпочне деякі речі розповідати, то може створити певні проблеми для деяких людей, або тих, хто працював із Януковичем, або за бізнесом. Ось тут можуть бути проблеми, але необов’язково катастрофічні. Не думаю, що Каськів отримає якісь дуже великі проблеми. Швидше за все, справа Каськіва може затягнутися і, можливо, навіть до кількох років. Отримає в результаті вирок і можливо досить м’який. Але все залежить від того, коли і в яких умовах буде фінальна стадія єдиного процесу. Тому це справа не близька й є для нього ризики покарання».

«Гаманець» Кучми
Тим часом із Російської Федерації (РФ) надійшов прикрий сигнал для тих українців-крутеликів, котрі вважають її «запасним аеродромом» у разі відкриття стосовно них карих справ на Батьківщині — у Москві затримали втікача до неї з Києва Ігоря Бакая, колишнього керівника Державного управління справами та екс-голову компанії «Нафтогаз України». Там його звинуватили в шахрайстві — він позичав кошти і не віддав їх. Відтак, на нього написали скарги десятеро людей. Сукупна сума претензій до нього від кредиторів становить майже 30 млн USD. У РФ ця подія пройшла тихо й непомітно. Жодне центральне медіа про це не написало.
Ігор Бакай для української новітньої історії — персона багато в чому легендарна. Він належав до покоління перших українських скоробагатьків, котрі нагарбали мільйони доларів у буремні 1990-ті. І, як більшість йому подібних, зробив собі статок на торгівлі російськими енергоресурсами та націоналізації збитків.
Сам олігарх свого часу запустив в Україні економічну схему «газ в обмін на товари». 1994 року внаслідок економічної кризи українські борги за газ перед Туркменістаном складали майже 800 млн USD. Туркмени постачання припинили.
Після президентських виборів 1994 року, які виграв Леонід Кучма, Бакай втратив політичну підтримку. На початку свого президентства Кучма навіть створив урядову комісію з розслідування його діяльності, знайшли й зловживання. Здавалося б, ера посередників у постачанні газу мала би закінчитися, але все склалося навпаки. Їх просто стало більше.
Восени 1995 року віце-прем’єром України призначили Павла Лазаренка, котрий вирішив поділити Україну між трьома газовими трейдерами — «Єдиними енергетичними системами України» Юлії Тимошенко, новою компанією Ігоря Бакая «Інтергаз» та українським представництвом російської «Ітери». Таким чином скоробагатько зміг знайти спільну мову з новою владою, а 1996-го навіть став народним депутатом.
Після цього він перебрався поближче до Кучми, очоливши скандальне Державне управління справами. На відомих «плівках Мельниченка»було зафіксовано й кілька дуже цікавих розмов президента і його компаньйона.
Найцікавіша з цих бесід стосувалася фінансування Бакаєм президентської кампанії п. Кучми 1999 року. Леонід Данилович нагадував Бакаю, що той обіцяв викласти 250 млн USD на кампанію, натомість «обмежився» 48 млн грн 10 млн USD.
Після Помаранчевої революції слідчі українських правоохоронних органів відкрили сім карних справ про зловживання службовим становищем та розтрату державних грошей Ігорем Бакаєм. І суми в цих звинуваченнях фігурували не нижче від 1 млн грн. Опальний «завгосп Кучми» мав би «сісти» швидко і надовго, але напередодні Нового, 2004 року втік у РФ. Ще за півроку отримав там громадянство, й усі спроби українських силовиків добитись його екстрадиції стали марними. Єдиним ефектом від того, що Україна оголосила Бакая в міжнародний розшук, була його фактична заблокованість у Росії та неспроможність подорожувати світом. Правда, він спокійно обжився в РФ: завів собі великий будинок і літав чартерами через усю країну, просто аби порибалити. Тепер усе змінилося.
Таким чином, ні Панама, ні Росія шахраїв уже не рятують. Хіба що українська влада — якщо з нею домовитися.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...