Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

Україна — найбільший порушник авторського права

Автор:

|

Травень 16, 2013

|

Рубрика:

Україна — найбільший порушник авторського права

Торговельне представництво США у своєму щорічному спеціальному звіті поставило Україну на перше місце в переліку країн, що не забезпечують ефективної правової охорони інтелектуальної власності. «Це стало кульмінацією багаторічної стурбованості постійними крадіжками інтелектуальної власності, укоріненими порушеннями авторських прав, чому потурає уряд», — заявляють автори доповіді.

Як сказано в документі, незважаючи на вжиті Україною зобов’язання щодо боротьби з поширенням неліцензійного програмного забезпечення й онлайн-піратства, а також щодо контролю за виплатою авторських гонорарів, ситуація надалі погіршується за всіма напрямками. «Я шкодую, що українська влада вперше за 11 останніх років привела країну на перше місце в цьому списку», — сказав Деметріос Марантіс, виконувач обов’язків голови Торгового представництва США.
Таке лідерство може мати неприємні наслідки: якщо ситуація не зміниться, Україна втратить режим сприяння в торгівлі зі США. Серед країн, які потрапили до категорії потенційно небезпечних для правовласників, — Алжир, Арґентина, Венесуела, Індонезія, Індія, Китай, Пакистан, Росія, Таїланд і Чилі.
За словами авторів доповіді, Україна очолила список слушно й ішла до цього не один рік. Так, за даними Торгового представництва США, за обсягом неліцензійного комп’ютерного забезпечення вона перевершує мало не всі країни, що входять до переліку, а поганий приклад громадянам подає влада. «Уряд України визнає, що значна частина програмного забезпечення, яке використовує сам уряд, є неліцензійним», — ідеться у звіті.
Документ зазначає, що український уряд заклав у бюджет на 2013 рік 100 млн грн на легалізацію програмного забезпечення в державних установах, і зауважує: «Однак ці кошти досі не витрачено, і не зрозуміло, на що їх планують витратити».
Як стверджують укладачі доповіді, зараз в Україні немає жодних уповноважених організацій, що обслуговують виробників або захищають права виконавців. «Чинна в країні система збору громадських внесків узаконює незаконне привласнення авторських відрахувань», — підсумовують вони.
Крім того, на думку авторів, Україна стала райською гаванню для інтернет-піратів: «Наприклад, сайт ExtraTorrent.com, який базується в Україні, претендує на звання найбільшої BitTorrent-системи у світі. В Індії цей сайт є 76-м за відвідуваністю, у шести інших країнах, у тому числі Великій Британії й Австралії, він входить до числа 200 найпопулярніших сайтів».
Упродовж місяця з дня публікації звіту Торговельне представництво США має ухвалити рішення про початок розслідування ситуації в Україні — згідно зі статтею 301 американського закону про торгівлю від 1974 року. У 2001-2005 рр. США вже викреслювали Україну зі Загальної системи преференцій, яка передбачає відмову від мит на імпорт багатьох українських товарів. «Ми не можемо сказати, що відбудеться цього разу, але позбавлення преференцій, безумовно, не відкидається», — сказав на брифінгу представник відомства.
Росія, як і Україна, давно фігурує в цьому списку Торгового представництва США, і 2013 рік не став винятком.
Однак цього разу розділ, присвячений Росії, написано в досить стриманих, а подекуди навіть доброзичливих тонах: слова «США вітають», «США заохочують», «покращення» та «прогрес» повторюються по кілька разів майже в кожному абзаці.
«США та Росія розробили план дій щодо захисту прав інтелектуальної власності й правозастосування. Росія також ухвалила закон про створення 2013 року спеціалізованого суду з прав інтелектуальної власності та внесла поправки до свого Кримінального кодексу, що посилюють покарання за інтернет-піратство», — ідеться у звіті Торговельного представництва США.
Бі-Бі-Сі-Україна

Довідка
Торговельне представництво США (USTR) — американська урядова агенція, що займається розробкою торговельного законодавства та координацією зовнішньоторговельної політики. Його щорічний спеціальний звіт містить у собі список країн із найгіршими, на думку американських експертів, умовами для захисту авторських прав. Включення до списку не означає прямих санкцій, але може стати підставою для перегляду міждержавних угод і скасування преференцій у торгівлі. Автори звіту розраховують, що потрапляння до переліку має стимулювати уряди країн активніше боротися з інтернет-піратством.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply