Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

У приватній власності перебуває 150 км українського кордону

Автор:

|

Жовтень 19, 2017

|

Рубрика:

У приватній власності перебуває 150 км українського кордону

Українські прикордонники не можуть якісно контролювати ділянку кордону між Україною й Угорщиною та Словаччиною, адже 150-кілометрова прикордонна зона на Закарпатті перебуває у приватній власності. Таку заяву в ефірі телеканалу «112» зробив Анатолій Матіос, головний військовий прокурор України. «Приватний кордон. Прямим словом — приватний. Фактично 150 км — це земельні ділянки, якими по 2 га сільські та селищні ради наділили місцевих жителів. Після цього вони були акумульовані в окремо взятих руках, була вибудувана комунікація, і там кластери взагалі «гуляйпільських» часів, коли барон, як кажуть у циганів, керує осередком цих людей, котрі, даруйте, не хочу нікого образити, екзальтовано дивляться на руку, «дающу їм», — сказав він.
За словами прокурора, історія з «приватним кордоном» триває вже десять років. «Не може проїхати прикордонний наряд, тому що з вишок приватного кордону починається засліплення світлом, або й стрільба зі зареєстрованої зброї», — заявив він. Як стверджує п. Матіос, про це він має намір доповісти генеральному прокурору Юрію Луценку: «Наполягаю, я буду доповідати йому цю ситуацію. Вважаю, що так не може бути, так не може продовжуватися».

Битва за гектари
Державна прикордонна служба України (ДПСУ) у відповідь на слова головного військового прокурора заявила, що намагається повернути в державну власність зазначені території. «На сьогоднішній день співробітники ДПСУ у взаємодії з прокуратурою Закарпатської області вже повернули в державну власність 34 земельні ділянки загальною площею понад 132 га», — йдеться в повідомленні на сайті ДПСУ. Крім цього, Мукачівський прикордонний загін спільно з військовою прокуратурою Ужгородського гарнізону подав позов до суду щодо оскарження незаконних рішень про передачу в довгострокову оренду ще майже 90 га земель, розташованих у безпосередній близькості до кордону. Наразі ці справи призначені до судового розгляду. Щоправда, як повідомили сайту mukachevo.net на правах анонімності офіцери місцевого прикордонного загону, справи про повернення ділянок у державну власність «грузнуть» у судах.
Існування проблеми підтвердив і Олег Слободян, речник ДПСУ. «Ще в 1990-х рр. та й на початку 2000-х, місцеві органи влади, не лише на Закарпатті, а й в Західній і Східній Україні, продавали дуже багато земель оборонного призначення у приватну власність. Проблематика є, але вона не зосереджена безпосередньо на кордоні. Кордон — не приватизований, не у приватній власності. Відстань між кордоном і ділянками там — кілька десятків метрів, але цього недостатньо, щоб нести службу, тому що багато ділянок огороджені», — розповів п. Слободян «Громадському радіо». За його словами, земельні ділянки вздовж лінії державного кордону опинилися в приватній власності не лише на Закарпатті на кордоні з Угорщиною та Словаччиною, а й у Львівській (кордон із Польщею), Сумській, Чернігівській і Харківській областях (кордон із Росією).
Варто зазначити, що насправді розпродаж прикордонних земель тривав і після перемоги Революції гідності. «У грудні 2014-го та в березні 2015 року 134 га землі на кордоні у вигляді ділянок роздали окремим людям, а потім ці ділянки скупив один місцевий мешканець. Дивно, але цю землю легко узаконили в обласній Держземагенції. Чиновники агенції кажуть, що діяли законно, мовляв, земля була нічийна. Натомість прикордонники наголошують, що вказані земельні ділянки, відповідно до закону України «Про землі оборони» належать виключно державі і не можуть перебувати у приватній власності», — пише сайт prozak.info.

Атилла та «новий Янукович»
Резонансну тему досліджували журналісти «24 каналу», котрі запросили для огляду проблемних ділянок кордону військового прокурора з Ужгородського гарнізону. На приватних ділянках кордону знімальна група разом із представником військової прокуратури побачила цікаву картину: оглядові вишки, огорожі з колючого дроту, щось на кшталт пропускних пунктів, на лінії імпровізованого «кордону» — буди з собаками, які відразу реагують на «чужих». А ще на «фермах» були працівники, котрі представилися «свинопасами». Хоча власне свиней журналісти там не побачили. Натомість знайшли місця, де можна легко перетнути українсько-угорський кордон.
Розслідування завершилося прибуттям прикордонного наряду, який, не відреагувавши на «свинопасів» та їхню присутність у прикордонній зоні, затримав знімальну групу. Причиною затримання та складання адміністративного протоколу стала відсутність у журналістів дозвільних документів на перебування у прикордонній зоні.
Як зазначили у своїх матеріалах журналісти «24 каналу», прикордонну смугу контролює такий собі Атилла Горват на прізвисько «Докі». Але, як виявилося, «Докі» — це лише керівник нижчої ланки «приватних прикордонників», особа, котра контролює роботу «свинопасів» і канали переміщення контрабанди. Щодо того, що саме переміщують через приватні ділянки кордону, то список вражає: цигарки, наркотики та наркотична сировина, а також «живий товар», нелегали.
Тим часом сайт antikor.com.ua опублікував відкритого листа закарпатських прикордонників до Президента України. В ньому стверджується, що справжнім власником приватного кордону є Олександр Назаренко, син голови ДПСУ, котрого вони назвали «новим Сашою Януковичем». Офіцери просять главу держави зупинити свавілля на кордоні й очистити їхні ряди від контрабандистів.

Явір, бук і цигарки
Зазначимо, що проблема полягає не лише в неможливості співробітників ДПСУ якісно контролювати кордон і не в контрабанді (в основному, цигарок та алкоголю). Значно більше коштів приносить деревина. Рік тому Юрій Луценко, генеральний прокурор України, котрий прибув на Закарпаття, аби представити нового прокурора, облетів на гвинтокрилі Тячівський і Рахівський райони й зробив із десяток світлин незаконних вирубок дерев. На своїй сторінці у Facebook п. Луценко назвав усе це «етноцидом», і в обласній прокуратурі присоромив місцевих силовиків «за лисі гори».
Справу відразу ж передали з районної прокуратури до військової та Служби безпеки України, адже ліс вирубали вздовж лінії державного кордону з Європейським Союзом (Словаччиною). Загальна протяжність рубок — 30 км. Приблизні обсяги — понад 6 тис. куб. м лісу, а це дефіцитні в Європі явір, бук та ясен. Відтак, приблизні обсяги збитків складають 1 млн USD. Юрій Луценко відлетів до Києва, а карна справа, як це часто буває в Україні, «заглохла». Досі немає інформації ні про підозрюваних, ні про конфіскації для компенсації завданих державі збитків.
Хоча й у інший спосіб можна непогано заробити. Основний товар — цигарки, причому, як не дивно, білоруські, в основному, марки «Фест» виробництва фабрики «Гроднотабак», які завозять в Україну без сплати акцизів. За оцінками Європейської комісії, країни Євросоюзу щорічно втрачають близько 10 млрд EUR податкових надходжень через контрабанду цигарок. «Сто тисяч (пачок — Ред.) цигарок у Білорусі коштують 30 тис. EUR, у Польщі — вже 100 тис. EUR, доїде до Німеччини — 250 тис. EUR, а якщо доїде до Великої Британії, вартість товару зросте до півмільйона євро», — заявляв свого часу Остін Роун, експерт Європейської організації протидії шахрайству.

Ігор Берчак

До теми
Триває розслідування масштабних зловживань під час будівництва проекту «Стіна» на кордоні з Росією. «Впродовж 2016-2017 рр. унаслідок протиправної діяльності службових осіб ДПСУ та суб’єктів господарської діяльності приватного сектору економіки під час виконання робіт із інженерно-технічного облаштування україно-російського держаного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим (проект «Стіна»), шляхом придбання на користь державного органу товарів, робіт і послуг, здійснено розтрату та привласнення бюджетних коштів в сумі понад 100 млн грн», — повідомила прес-служба Генеральної прокуратури України.
Показовий приклад подав Назар Холодницький, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП): «Наприклад, будівництво рокадної дороги шириною 3 м — щоб техніка могла безперешкодно у два боки їздити. Акти виконаних робіт підписані, що там 3 м. А фактично дорога в одному місці була завширшки 2 м, в іншому — 1,8 м, ще в одному 2,2 м. Тобто, техніка не зможе роз’їхатися у випадку надзвичайної ситуації».
На початку серпня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) під процесуальним керівництвом прокурорів САП затримали шістьох осіб у рамках розслідування цієї карної справи. Серед затриманих — службові особи ДПСУ та власники підприємств-підрядників. Для з’ясування обставин вчинення злочину детективи НАБУ та прокурори САП провели слідчі дії в Києві, Київській області, Чернігові та Харкові.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply