Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 21, 2019

Синові міністра пред’явили обвинувачення в розтраті державних коштів

Автор:

|

Листопад 09, 2017

|

Рубрика:

Синові міністра пред’явили обвинувачення в розтраті державних коштів

Олександр Аваков у залі Солом’янського суду Києва

Доки українці вшановували річницю проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, політики займалися своєю улюбленою справою — творили черговий скандал. Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) затримали Олександра Авакова, сина очільника Міністерства внутрішніх справ (МВС), за підозрою в змові з метою розтрати державних коштів під час закупівлі наплічників для спецпідрозділів МВС у зоні проведення антитерористичної операції (АТО). Санкція статті передбачає від семи до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. 1 листопада Солом’янський суд у Києві обрав Авакову-молодшому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання з носінням електронного браслета. Під підозрою — ще двоє: колишній заступник міністра Сергій Чеботарь і бізнесмен із Харкова Володимир Литвин, приятель Олександра Авакова.

Кіно про 14 млн
У лютому 2016-го програма «Схеми» оприлюднила запис, зроблений прихованою камерою, імовірно, в грудні 2015 року в кабінеті Сергія Чеботаря, тодішнього заступника міністра внутрішніх справ України. На відео чоловік, схожий на п. Чеботаря, домовляється про закупівлю партії наплічників із людиною, яку автори розслідування ідентифікували як сина Арсена Авакова. Журналісти зазначали, що приховану камеру в межах розслідування іншої справи встановили представники Служби безпеки України (СБУ) та військової прокуратури. Щоправда, не пояснили, яким чином запис опинився в розпорядженні редакції.
Генеральна прокуратура України (ГПУ), яку тоді очолював Віктор Шокін, майже одразу порушила карну справу, оскільки вартість закупленого спорядження нібито майже в шість разів перевищувала ринкову. За приблизними оцінками, за 6 тис. наплічників МВС переплатило близько 14 млн грн. При цьому рюкзаки пошила фірма харківського бізнесмена Володимира Литвина.
ГПУ шукати винних не поспішала, тож через рік справа була передана для розслідування в НАБУ. З того часу про наплічники всі забули.

«Якщо мама вагітна, має бути і татусь»
Щоправда, в лютому ц. р. Артем Ситник, директор НАБУ, заявляв, що розслідування перебуває вже нібито на завершальній стадії, але жодних деталей про справу не подав. Як розповіли джерела «Української правди» в НАБУ та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП), перша підозра в цій справі лягла на стіл антикорупційного прокурора Назара Холодницького ще в січні ц. р. Але тоді детективи НАБУ зібрали докази лише проти одного підозрюваного — на той час вже колишнього заступника міністра Чеботаря.
«Холодницький їм пояснив, що якщо мама вагітна, має бути і татусь. Якщо в діях п. Чеботаря є склад злочину, то мають бути і ті, хто отримав вигоду з того тендеру по рюкзаках. Покажіть їх, знайдіть і приносьте підозри на всю групу», — розповів співрозмовник «Української правди». Ці розмови з різною періодичністю тривали ледь не весь 2017 рік — НАБУ вимагало підписати підозри, керівник САП вимагав усіх фігурантів і «залізних» доказів.

Версій багато — правди не знає ніхто
Що ж сталося такого надзвичайного, що НАБУ і САП таки зважилися висунути офіційні обвинувачення сину міністра Авакова? Чому саме тепер? Версій багато.
Найпопулярніша (не обов’язково правильна) — особистий конфлікт Президента і міністра внутрішніх справ. Найгучніше про «помсту Порошенка» заявив у своїй статті на інтернет-ресурсі «Еспресо» Микола Княжицький, народний депутат України з неформальної групи Авакова у франції «Народний фронт». Він стверджує, що нібито Петро Порошенко «натиснув на НАБУ», бо глава МВС відмовився виконати вимогу глави держави та розігнати рештки наметового містечка прихильників «Руху нових сил» Михайла Саакашвілі під Верховною Радою (ВРУ).
Арсен Аваков нібито заявив п. Порошенку, що, «вибираючи між кривавою бійкою на вулиці та напівпорожніми наметами, вибрав останнє». Цю версія радо підхопив і сам екс-президент Грузії. «У тебе є бізнес у Липецьку, мене в Росії не чекають, але в Європі не приймуть. Тому я не буду цього робити», — процитував п. Саакашвілі слова глави МВС. Щоправда, який чином колишній глава Одеської обласної державної адміністрації міг підслухати розмову глави держави та силового міністра — зовсім незрозуміло, тож цим заявам мало хто вірить.
Тим часом співрозмовники в найближчому оточенні самого Арсена Авакова не дуже вірять, що Президент на когось міг прямо тиснути. Мовляв, він хоч і має напружені стосунки з міністром, але перед річницею Революції гідності жодного посилення напруги не хоче. Тим більше вона йому не потрібна у ВРУ, де коаліція і так дихає на ладан.
Назар Холодницький наявність політичного підтексту в цій справі категорично відкидає. «Жодного політичного підтексту не може бути. Слідчі дії було сплановано. Їх провели тоді, коли узгодили всі деталі цієї операції», — зазначив він, додавши, що слідство може завершитися впродовж двох місяців.
Інша точка зору в МВС, чия прес-служба розповсюдила заяву, в якій звинуватила НАБУ у веденні «політичної, а не юридичної діяльності»: «Щодо міністра, членів його родини та найближчих колег поширюється недостовірна інформація, спрямована на дискредитацію Арсена Авакова як політика та нівелювання заходів, що вживаються МВС для осучаснення й оздоровлення правоохоронної та судової систем і захисту держави від російської гібридної аґресії. Цілком очевидно, що за цим стоять певні зовнішні та внутрішні сили, наміром яких є реставрація старої корумпованої системи «кришування» і «договірняків».
Натомість дехто каже, що грузинський слід у цій справі таки можна відшукатися. Мовляв, справу проти Авакова-молодшого всіляко підганяв Ґізо Уґлава, перший заступник керівника НАБУ, один із давніх друзів п. Саакашвілі. Останній у такий спосіб нібито хоче помститися п. Авакову за позбавлення громадянства та депортацію кількох соратників екс-президента Грузії з України.

Багато галасу даремно?
Тим часом сам міністр внутрішніх справ зберігає олімпійський спокій. Як розповідають наближені до нього джерела, Арсен Аваков просто впевнений, що «справа наплічників» закінчиться пшиком. По-перше, підозра базується на відео, але «там неозброєним оком видно монтаж». «А оригіналу не існує. Його просто немає. СБУшники, коли відео вилізло в Інтернеті, перелякались і знищили як оригінал відео, так і камеру, на яку його записали. А без початкового зображення довести, що на змонтованому відео правда, а що монтаж — неможливо», — пояснила «Українській правді» позицію п. Авакова людина з його оточення.
По-друге, всі наплічники за контрактом начебто виготовлені й усі до одного поставлені в МВС: «НАБУшники кажуть, що рюкзаки не 60-літрові, а 40-літрові. Але вони обрахували лише головний відсік. А там є ще три великі кишені — все збігається. Потім кажуть, що нитки не ті, потім, що виробник не такий. Та вони ж самі замовили спортивні костюми в того ж п. Литвина».
Тому справа може справді розвалитися. Інша річ, що на тлі постійних скандалів нова невдача НАБУ та САП, на які свого часу покладалося стільки надій у царині боротьби з корупцією, ще більше розчарують українське суспільство. Не додасть це позитиву і на міжнародній арені, адже головна претензія західних урядів і Міжнародного валютного фонду до офіційного Києва — відсутність системних результатів у подоланні корупції. 7 листопада на Авакова-молодшого одягли електронний браслет.

Ігор Берчак

До теми
Олександр Онищенко, народний депутат України, котрий зараз переховується від правоохоронних органів, подав документи на оформлення громадянства Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). Як розповів «Німецькій хвилі» Ганс Бескен, бургомістр селища Герцлаке, в якому оселився політик-втікач, він особисто сприяє п. Онищенку в якнайшвидшому оформленні документів. За словами посадовця, українець пообіцяв вкласти гроші в організацію в Герцлаке міжнародних змагань із кінного спорту на найвищому рівні. Варто нагадати, що Олександр Онищенко був головою Федерації кінного спорту України, а 2012 року особисто виступав за збірну України на Олімпіаді в Лондоні (Велика Британія). Про проблеми зі законом новоспеченого односельця в Україні сільський голова чув, однак «не береться давати цьому оцінку». При цьому бургомістр упевнений, що справу незабаром буде успішно вирішено, оскільки українець володіє на території громади великим маєтком і стайнею для тренування спортивних коней, а влітку зареєстрував у Герцлаке офіційне місце проживання. «З огляду на тривалий легальний статус перебування у ФРН і відсутність у цій країні карних справ проти Олександра Онищенка, він, вочевидь, відповідає критеріям на отримання громадянства», — наголосив бургомістр.
Як писав «Міст», Олександр Онищенко втік із України торік, коли з нього зняли депутатську недоторканість. НАБУ звинувачує депутата у розкраданні природного газу, видобутого в рамках спільної діяльності підконтрольних йому компаній із «Укргазвидобуванням». У результаті дій депутата, заявляють у НАБУ, державі було завдано збитків на суму близько 3 млрд грн. Сам утікач запевняє, що карне переслідування відбувається з політичних мотивів — нібито за вказівкою Президента Порошенка.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...