Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 19, 2021

Перекладач прем’єр-міністра України був шпигуном?

Автор:

|

Грудень 28, 2017

|

Рубрика:

Перекладач прем’єр-міністра України був шпигуном?

Станіслав Єжов у залі суду

У Службі безпеки України (СБУ) стверджують, що викрила агента російських спецслужб у секретаріаті Кабінету Міністрів (КМУ).

«Під ковпаком»
Прес-центр СБУ запевнив 20 грудня, що його працівники «викрили чиновника секретаріату КМУ в діяльності в інтересах спецслужб Росії», а також конкретизував: «Правоохоронці встановили, що чиновника завербували російські спецслужби під час довготривалого закордонного відрядження. Оперативники СБУ задокументували, що посадовець збирав за завданням російських кураторів за допомогою спеціального обладнання інформацію про діяльність урядових структур».
У цьому ж повідомленні стверджували: «Отримані дані зловмисник передавав кураторам через електронні канали зв’язку. Агента російських спецслужб затримали на робочому місці за сприяння керівництва українського уряду. Чиновник мав доступ до достатньо вузької інсайдерської інформації КМУ, користувався повагою, дуже відповідально, старанно та творчо працював на російські спецслужби».
Олексій Петров, керівник департаменту контррозвідки СБУ, розповів кореспондентові телеканалу «Прямий», знімальна група якого фіксувала затримання, що чиновник секретаріату уряду «працював як справжній шпигун» — «достатньо ініціативно, передавав інформацію, викрадав документи, підслуховував новини, вивідував інформацію серед колег і справно передавав її російським спецслужбам, своїм кураторам, на яких він працював», відтак, резюмував: «Справжній щур в окулярах».
Відтак, слідчі оголосили затриманому, що йому інкримінують державну зраду, за яку Карний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від 12 до 15 років із конфіскацією майна або без такої. А Віталій Маяков, заступник начальника головного слідчого управління СБУ, уточнив: «Затриманий інформував спеціальні служби Російської Федерації (РФ) про зарубіжні поїздки та перемовини прем’єр-міністра Гройсмана. Ця форма державної зради, на відміну від шпигунства, не передбачає, щоб інформація, що передається іноземним спецслужбам, обов’язково становила державну таємницю».
Журналісти дізналися від неназваного ними джерела в СБУ, що затримано Станіслава Єжова, заступника керівника протоколу Володимира Гройсмана, з яким він працював ще у Верховній Раді (ВРУ), а в КМУ, зокрема, відповідав за переклад зустрічей із іноземними делегаціями. Раніше ж працював у Посольстві України в США та в адміністрації президента України.
Вадим Денисенко, представник уряду у ВРУ, запевнив того ж дня: «Про те, що ця людина може займатися протиправною діяльністю, було відомо доволі давно, і його робота останнім часом була, що називається, «під ковпаком».
А Микола Княжицький, народний депутат України, процитував із декларації затриманого, що його дружина — громадянка РФ, а головне джерело її прибутків — «Сбербанк Росії», відтак дивувався: «Й як він потрапив на таку посаду? Питання риторичне. Це як анекдот про Штірліца, котрого запідозрили у шпигунстві тоді, коли він у ресторані п’яний замовив горілку з квашеною капустою і заспівав «Калинку».

Не мав доступу
В інтернет-виданні «Українська правда» дізналися з неназваних «власних джерел» таке: «СБУ кілька місяців «вела» Єжова за згодою прем’єра для документування його контактів із російськими спецслужбами. Гройсману навіть давали слухати розмови перекладача з російським куратором. Його затримали після того, як у СБУ з’явилася інформація, що він може втекти».
Своєю чергою, Українська служба Бі-бі-сі повідомила з посиланням на джерело в уряді, що, зокрема, п. Єжов був перекладачем розмов п. Гройсмана з британським прем’єром Терезою Мей і віце-президентом США Джо Байденом. А Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ, запевнив: «Гройсман був поінформований керівництвом контррозвідки і СБУ про те, що в його оточенні є людина, яка жене інформацію на Росію. З цією метою чоловіка спеціально дезінформовували та перехоплювали його повідомлення, які він робив до РФ. Фактично, всі перемовини Гройсмана, в яких брав участь Єжов, він оформлював у вигляді доповідних записок і передавав у РФ».
«Не менше двох років Єжов працював на російські спецслужби. А був завербований під час своєї роботи у Посольстві України в Вашинґтоні кілька років тому. У нього дружина росіянка, можливо, його залякували питаннями, пов’язаними з рідними його дружини, може, його якось могли скомпрометувати перед його сім’єю чи державною службою. Але це все буде відомо під час слідства», розповів п. Геращенко.
Однак Богдан Яременко, колишній генеральний консул України в Стамбулі й Единбурзі, котрий у 2004-2006 рр. працював начальником протоколу прем’єра, запевнив, що п. Єжов не мав доступу до державної таємниці, і, відповідно, не міг передавати Федеральній службі безпеки (ФСБ) РФ жодної важливої інформації. «В період, коли я очолював службу протоколу прем’єр-міністра, мої заступники не мали доступу до державної таємниці. Звісно, і міжнародне листування, і графіки роботи глави уряду, і програми візитів — документи чутливі, але нетаємні», — пояснив дипломат.
Також він зауважив: «Заяви СБУ натякають, що Єжов був креативний і вигадливий шпигун — шукав і знаходив інформацію. Ну, що ж — або хтось із його керівників матиме проблеми, якщо ознайомлював його з таємними документами без дозволів та потреби, або те, що збирав Єжов, були кабмінівські плітки і замальовки на тему «що бачу — про те й співаю». Інформація про перемовини і зустрічі прем’єра цікавіші, але якби хтось тільки знав, які вони здебільшого формальні та пусті».
«Однак підозру викликає публічне затримання шпигуна й оприлюднення низки фактів про співпрацю Єжова з ФСБ. По іміджу України це ударить, бо усі іноземці, хто спілкувалися з Гройсманом через перекладача завтра почнуть йорзати, пригадуючи, що вони там напатякали, і що про них знають росіяни? Ну, і найближчим часом усі добре думатимуть, що казати українцям, а що ні», — зауважив п. Яременко.

Дивний «агент»
Тим часом у волонтерській міжнародній розвідувальній спільноті Inform Napalm розповіли, що п. Єжов ще під час своєї роботи в Посольстві України у США розповідав представникам американського істеблішменту російські міфи та дискредитував новообрану українську владу. Та й свою позицію щодо неї не приховував, оскільки робив відповідні дописи у соціальних мережах.
А інтернет-видання «Апостроф» повідомило з посиланням на «джерело, близьке до української влади»: «Затримання Станіслава Єжова, звинуваченого в роботі на спецслужби РФ, викликає дуже багато запитань, оскільки обсяг його доступу до секретів був неймовірно низьким. Усі, хто знає Єжова особисто, знають його як наївну людину з дитячим характером. Він дуже часто йшов назустріч і допомагав у вирішенні тих чи інших питань. І це все виглядає як затримання найменш винного, з якого хочуть зробити офірного цапа».
У цього ж «джерела» є кілька версій затримання п. Єжова: «По-перше, нашим силовикам треба було показати ефективність роботи, адже зараз же нікого не ловлять. Всі ж бачать, що росіяни багато де керують, але нікого не можуть спіймати. Ось і знайшли наївну людину, знаючи, що вона негативно ставиться як до Петра Порошенка, так і до Майдану. Всі це приховують, а він завжди відкрито висловлював своє ставлення. Ось і принесли сакральну жертву».
«Джерело» також не виключає, що скандал із п. Єжовим можуть використовувати і для того, щоб скомпрометувати п. Гройсмана. За його словами, «спецслужби зумисне копають під Гройсмана, а за всім цим стоїть керівник контррозвідки Петров», «людина, котра має стосунок до нафтогазового сектору і пов’язана з Андрієм Коболєвим» (главою компанії «Нафтогаз України». — Ред.), відтак хоче скомпрометувати Гройсмана перед Президентом і розчистити п. Коболєву шлях до прем’єрського крісла».
Станіслав Речинський, екс-радник міністра внутрішніх справ, також дійшов висновку, що звинувачення п. Єжова у співпраці з російськими спецслужбами — повна нісенітниця, оскільки той ніколи не приховував своїх проросійських поглядів і колеги навіть нарекли його «агентом ФСБ». «Радше, хтось розповів постфактум, що у Єжова в той час, коли він працював у Посольстві України в США були контакти з кимось із військового аташату РФ у США. І знову ж таки, якщо про ці контакти хтось знав, то навряд чи це були вербувальні взаємини. Буде дуже смішно, якщо з’ясується, що Єжов — агент нашої служби зовнішньої розвідки», — вважає він.
А от Микола Маломуж, екс-керівник тієї самої Служби зовнішньої розвідки Уважив, зауважив: «Характер роботи Єжова передбачав доступ до інформації високого рівня, вона важлива. Але все ж мала відкритіший характер, тому як його не могли допустити до державної таємниці? Він міг приносити певну шкоду державі, але це не та інформація, яка могла завдати великої шкоди».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply