Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 2, 2020

Окупанти готуються до фізичного винищення кримських татар

Автор:

|

Жовтень 02, 2014

|

Рубрика:

Окупанти готуються до фізичного винищення кримських татар

Мустафа Джемільов

Поки Крим залишається окупованою територією, вирішувати проблему кримських татар, на яких усе частіше чинить тиск місцева влада, неможливо. Таку думку висловив Мустафа Джемільов, лідер кримськотатарського народу. «Ми звертаємося до всіх міжнародних інстанцій, підтримуємо відносини з посольствами. Але не думаю, що це дасть якийсь ефект, оскільки ми маємо справу з державою, яка не дотримується ні моральних, ні етичних, ні правових норм», — зазначив він.

«Чорні» списки
За підрахунками п. Джемільова, останнім часом на території анексованого Російською Федерацією (РФ) півострова силовики провели 30-40 обшуків у будинках кримськотатарських активістів, членів Меджлісу, у мечетях, медресе й бібліотеках у пошуках зброї, наркотиків і так званої забороненої літератури.
«Особливо «полюють» на мої книги. Силовики, в основному, і самі не розрізняють, яка саме література є забороненою, але використовують цей привід, аби проводити обшук», — повідомив народний депутат України.
Мустафа Джемільов заявив, що в так званій кримській самообороні вже склали списки представників місцевих меджлісів кримських татар, котрих «хочуть ліквідувати». «Такі списки є щодо Бахчисарайського та Судакського меджлісів. Люди або повинні зникнути, або їх ліквідують», — сказав він.
При цьому п. Джемільов зазначив, що кримські татари складатимуть у відповідь свої списки представників «самооборони», але дотримуватимуться принципу ненасильства, притаманного для національного руху корінного народу Криму.
Натомість, Сергій Аксьонов, «виконувач обов’язків глави» Криму, стверджує, що такої організації, як Меджліс кримськотатарського народу, не існує. «З точки зору юридичної, для мене такої організації не існує. Який меджліс? Організація не була зареєстрована належним чином. Її немає», — стверджує представник окупантів. Залишилося лише сказати: «Такого народу, як кримські татари, ніколи не існувало».
Між тим, лідер кримської «влади» вже поділив житло кримських татар у Криму на «три категорії» та зібрався зносити частину будівель. «Моя позиція – така: є будинки, котрі вже були побудовані років десять тому й на які вже оформили комунальні книжки, де платять за електроенергію, за воду, за світло. Сенсу зносити їх немає, ми розуміємо, що в людей це була, можливо, єдина власність. Друга категорія — це ті, які почали будувати, але їх не добудували без дозвільних документів на самозахоплених територіях. І третя категорія – ці сараї на полях. Тут однозначно потрібно зачистити всю ситуацію», — повідомив п. Аксьонов, додавши, що кримська «влада» запропонує виселенцям житло в інших місцях, але не уточнив, де саме.
Своєму «шефові» вторує й Наталя Поклонська, «прокурор» тимчасового окупованого Криму, яка теж хоче заборонити Меджліс. Вона погрожує судити та депортувати з півострова всіх, хто не визнає анексії Криму Росією. «Усі дії, спрямовані на невизнання входження Криму до складу Росії, будуть переслідуватися за законом. Крім того, людям, котрі розпалюють міжнаціональну ворожнечу на території Республіки Крим, загрожує депортація», — заявила вона.
Із протестом виступило Міністерство закордонних справ (МЗС) України: життю кримських татар та українців, котрі в Криму виступають проти анексії півострова, загрожує розправа з боку чинної влади. Про це заявив Євген Перебийніс, спікер МЗС України. «Над кримськими татарами нависла реальна небезпека. Це ж стосується й українців, не згодних з окупацією Автономної Республіки Крим і міста Севастополя», — сказав він.
Чиновник повідомив про факти складання списків членів Меджлісу кримськотатарського народу, яких чинна кримська влада хоче ліквідувати. Крім того, він нагадав про перелік забороненої літератури в Криму, обшуки у школах, житлових будинках, Меджлісі та про те, що татарам заборонено проводити мітинґи.
Також п. Перебийніс звернув увагу на повідомлення «прокурора» Поклонської. «Усі ці факти підтверджують ненависть і шовіністичну політику, яку Росія зпровадить проти кримськотатарського народу від самого початку збройної окупації й анексії Криму», — наголосив Євген Перебийніс.

Почали з телебачення
Новий виток переслідування кримських татар розпочався зі засобів масової інформації. «Роскомнагляд» звинуватив працівників кримськотатарського телеканалу АТР у екстремізмі за те, що вони нібито формують «антиросійську громадську думку» та «розпалюють недовіру до влади». Про це повідомив Шевкет Наматуллаєв, журналіст телеканалу.
«На адресу керівництва телеканалу надійшов лист із Центру з протидії екстремізму, у якому сказано, що управління «Роскомнагляду» у Криму та Севастополі проінформувало міністерство внутрішніх справ РФ про те, що АТР «наполегливо закладає думку про можливі репресії за національною та релігійною ознакою, сприяє формуванню антиросійської громадської думки, навмисне розпалює серед кримських татар недовіру до влади та її дій, побічно становить загрозу екстремістської діяльності», — зазначив журналіст. На цій підставі у АТР вимагають надати всі правовстановлюючі документи та список осіб, офіційно працевлаштованих на телеканалі.
І знову посилилися репресії проти членів Меджлісу кримськотатарського народу. Так, Гаяну Юксель просто зняли з потяга у Джанкої й три години утримували на вокзалі, перш ніж дозволити поїхати додому в Сімферополь. «Я їхала не з Криму, а поверталася з Києва в Сімферополь. У Київ їздила провідати свого чоловіка, котрому, як усі знають, вже раніше заборонили в’їзд на півострів. Я поверталася севастопольським потягом, і в російському пункті прикордонного контролю у мене забрали паспорт, а потім повернули. Я до цього поставилася нормально, тому що аналогічна ситуація була при виїзді з півострова», — розповіла жінка. Але буквально за п’ять хвилин, каже вона, той же працівник, що перевіряв у неї паспорт, знову попросив його показати. І після цього Гаяні повідомили, що вона має вийти з потяга. «Я спробувала дізнатися, на якій підставі, але мені сказали, що пояснять все пізніше, і пообіцяли потім посадити на наступний», — продовжила розповідь член Меджлісу.
За її словами, пояснень довелося чекати упродовж трьох годин. «Наприкінці третьої години один із співробітників провів зі мною, так би мовити, бесіду. Він почав випитувати в мене паспортні дані, спитав про мету візиту до Києва, місце роботи тощо. Я все розповіла, у тому числі те, що їздила до чоловіка, котрого не бачила цілий місяць», — зазначила п. Юксель. Нагадаємо, що громадському діячеві, раднику керівника Меджлісу кримськотатарського народу Ісмету Юкселю 9 серпня ц. р. заборонили в’їзд до Криму, коли він разом із родиною повертався з відпустки з Туреччини.
Після цього Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, разом із лідерами кримських татар на всесвітній конференції з питань корінних народів звинуватив Росію в аґресії та нетерпимості до всіх, хто не визнає анексії півострова. Конференція відбулася наприкінці вересня під пильною увагою адміністрації Пан Ґі Муна, Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй (ООН).
Й одразу ж Росія заявила протест проти виступу лідерів кримських татар. Але він відбувся завдяки втручанню Юрія Сергєєва, посла України в ООН. Відтак, на високому рівні говорили про утиски корінного народу окупаційною владою на півострові — про обшуки у будинках та навчальних закладах у Криму, а також «чорні списки» кримських татар.
«Ситуація тотального терору щодо тих, хто не згоден із окупаційним режимом», — так охарактеризував становище на півострові Мустафа Джемільов. Він назвав Меджліс і кримських татар головною силою, яка чинить спротив окупації Криму Росією.
«Життя висуває нові виклики та нові загрози існуванню корінних народів. Анексією просто руйнується світовий правовий устрій, — вважає Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу. – У Криму склалася дуже загрозлива ситуація. Тому ми наголосили на тому, що має бути якомога швидше створена спеціальна місія ООН по Криму. Мають бути знайдені правові механізми, щоби ця місія постійно перебувала на Кримському півострові».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply