Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Міністра і силовика підозрюють у незаконному збагаченні

Автор:

|

Вересень 19, 2018

|

Рубрика:

Міністра і силовика підозрюють у незаконному збагаченні

Володимир Омелян

Останніми днями Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) не сходить із перших шпальт українських мас-медіа. Під прицілом Аґенції опинилися відразу два державні службовці найвищого рівня. Міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну вже повідомили про підозру в незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації, а першому заступнику голови Служби безпеки України (СБУ) Павлу Демчині підготували (але ще не вручили) аналогічне повідомлення, цього разу лише за статтею «незаконне збагачення».

Історія міністра


За даними слідства, проведеного НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), п. Омелян, котрий із 2000 року і дотепер перебуває на державній службі, «у період з 01.01.2000 по 26.04.2018 отримав 2,17 млн грн офіційного доходу, тоді як його витрати склали лише в період із 2008 року по 26.04.2015 щонайменше 3,45 млн грн».
Детективи НАБУ з’ясували, що 2015-го, перебуваючи на посаді заступника міністра інфраструктури, Володимир Омелян набув у власність активи, законність підстав отримання яких не підтверджено доказами і вартість яких значно перевищує його законні доходи. Йдеться про новий позашляховик BMW X5 2015 року випуску та готівку в сумі 90 тис. USD та 25 тис. EUR. Загальна вартість таких активів на той час становила 4 230 500 грн.
Крім цього, слідство встановило факти внесення міністром інфраструктури недостовірних відомостей до е-декларацій. Так, за 2015 рік вартість незадекларованих ним активів, які перебувають у власності чи користуванні, а також видатків становила щонайменше 3 млн грн, 2016-го — понад 8 млн грн. Зокрема, не відображені в е-декларації за 2015 рік видатки на оренду будинку, в якому фактично проживав міністр і члени його родини. Через рік п. Омелян не задекларував факт постійного користування 2016 року іншим заміським будинком і земельною ділянкою. Також міністр вніс недостовірні відомості про вартість автомобіля Volvo S80 2007 року випуску, придбаного 2016-го. У прес-службі НАБУ наголосили, що розслідування цих фактів детективи здійснюють із травня 2017 року.
14 вересня Солом’янський райсуд Києва обрав міністру Омеляну запобіжний захід у вигляді особистої поруки. Поручителями виступили міністр молоді та спорту Ігор Жданов і народний депутат Федір Бендюженко.

Історія генерала

Але на цьому сенсації від НАБУ не скінчилися. Наступного дня прес-служба Аґенції повідомила, що детективи підготували повідомлення про підозру Павлу Демчині у вчиненні карного правопорушення за статтею «незаконне збагачення» через невідповідність офіційного доходу підозрюваного та його сім’ї з витратами на купівлю активів.
Так, слідство встановило, що з 26 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року генерал набув у спільну власність активи та здійснив витрати на суму щонайменше 6,4 млн грн. Йдеться, зокрема, про нові автомобілі Land Rover, Range Rover Sport, Mercedes-Benz V250, земельні ділянки в передмісті Києва (кожна площею 0,1 га), а також квартиру біля зазначених земельних ділянок.
Водночас зазначено, що офіційний дохід першого заступника голови СБУ та членів його родини в період з 25 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року становив 2,6 млн грн, у т. ч. з урахуванням продажу попередньо придбаного автомобіля Jeep Grand Cherokeе 4WD. «Отже, за версією слідства, високопосадовець, не маючи попередньо отриманих доходів, які б дозволяли йому в подальшому заощадити грошові кошти для набуття активів у значному розмірі, придбав і забезпечив реєстрацію на членів своєї сім’ї активів на загальну суму щонайменше 3,76 млн грн, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами», — пояснили у НАБУ.
Повідомляється, що під час розслідування детективи також проаналізували прибутки та видатки генерала СБУ за весь час його трудової діяльності, щоб визначити, чи мав він і члени його родини можливості накопичити заощадження. Слідство встановило, що Павло Демчина (він із 1993 року і дотепер проходить службу в СБУ) із 1 січня 1999-го по 25 квітня 2015 року отримав разом із особою, з якою має спільний із 2011 року побут, сукупний дохід близько 2,8 млн грн. Натомість витрати у цей період становили щонайменше 4,83 млн грн, з яких 4,1 млн грн витрачено на придбання рухомого майна. Йдеться, зокрема, про нові автомобілі Toyota Venza, Toyota Siena, Porche Cayenne, Toyota Highlander, Jeep Grand Cherokeе 4WD, Volkswagen Multivan і Mazda CX-5. «Отже, станом на 26.04.2015 ні у вказаного високопосадовця, ні в особи, з котрою вони проживали однією сім’єю із сумісними малолітніми дітьми, не було офіційних доходів, які б дозволили їм заощадити грошові кошти для подальшого набуття активів у значному розмірі», — підсумували в НАБУ.

Версії підозрюваних
Певна річ, обидва фігуранти стали дибки. Володимир Омелян порівняв відкрите проти нього карне провадження з боротьбою «з бабцями в підземних переходах». Міністр заявив, що готовий «відзвітувати за кожен цент, за кожну копійку». «Я особисто боровся за НАБУ, за незалежність САП, за те, щоби було належне фінансування і було неупереджене ставлення до людей. Те, що відбувається зараз, — полювання. Це мені нагадує боротьбу з бабцями в підземних переходах. Тому що коли розкрадаються мільярди, десятки мільярдів, а роблять усе, щоб спаплюжити репутацію міністра та показати, що він не гідний своєї посади, а прийдуть інші, котрі швидко наведуть лад, — я вважаю, це дорога в нікуди. Насамперед, для НАБУ», — заявив п. Омелян.
Він вважає оголошення йому підозри політично вмотивованим. У Facebook міністр зазначив, що за «дивним збігом обставин, справу порушили одразу після мого візиту під суд над Мартиненком». Нагадаємо, що колишнього нардепа Миколу Мартиненка (котрий, як і Омелян, є членом «Народного фронту») підозрюють у розтраті 17 млн USD.
Своєю чергою, п. Демчина спрямував до ГПУ заяву про вчинення карних правопорушень детективом НАБУ, котрий склав щодо нього підозру в незаконному збагаченні. Також у заяві описується протиправний план НАБУ, метою якого нібито був шантаж співробітника Національного банку України (НБУ). «В сейфі одного зі співробітників НАБУ був вилучений конверт, в якому знаходився план компрометації співробітника НБУ. Згідно з ним, представники НАБУ мали створити умови для знайомства зі зазначеною посадовою особою шляхом штучного створення аварії за його участю і подальшим запрошенням до закладу громадського харчування для вживання алкогольних напоїв нібито для врегулювання питань компенсації за шкоду. Після вживання алкоголю співробітники НАБУ планували спровокувати співробітника НБУ до вступу в інтимні стосунки зі заздалегідь обраною особою та здійснити відеофіксацію позашлюбних статевих зв’язків, йдеться в документі», — повідомила подробиці у Facebook Олена Гітлянська, речник СБУ. За словами Павла Демчини, цю інформацію він дізнався під час розслідування протиправних дій НАБУ. Саме це нібито й стало причиною підготовки Аґенцією підозри про його незаконне збагачення.

Ігор Берчак

До теми
Людмила Денисова, Уповноважена Верховної ради України з прав людини, будучи народним депутатом, у декларації за 2015 рік не задекларувала 23,8 млн грн доходу від фінансової компанії. Про це повідомляє Національна аґенція з питань запобігання корупції (НАЗК). Крім того, п. Денисова недостовірно вказала тоді розмір своїх внесків до статутних капіталів чотирьох товариств, який відрізняється від реального на суму 5,5 млн грн. «Інформація щодо внесків так само недостовірно відображена в деклараціях посадовця за 2016 та 2017 рр.», — уточнили в НАЗК.

Мовою чисел
Станом на серпень ц. р детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП розслідують 644 карні провадження. Про підозру у вчиненні кримінальних корупційних правопорушень повідомлено 161 особі. Впродовж серпня статус підозрюваних отримала низка суддів, спіймані на корупції: один із суддів Господарського суду Івано-Франківської області, котрий, за даними слідства, отримав неправомірну вигоду в розмірі 5 тис. EUR в обмін на обіцянку не змінювати арбітражного керуючого у господарській справі про банкрутство підприємства; в. о. голови одного з судів Вінниччини, який, як встановило слідство, отримав 20 тис. грн неправомірної вигоди за прийняття суддівського рішення про закриття адміністративного провадження; суддя одного із районних судів Луганської області, який, за версією слідства, отримав неправомірну вигоду в розмірі 10 тис. грн за непритягнення до адміністративної відповідальності; суддя одного із райсудів Київської області, котрий, на думку детективів, отримав неправомірну вигоду за непритягнення до адміністративної відповідальності; суддя Апеляційного суду Черкаської області, затриманий одразу після отримання неправомірної вигоди в розмірі 30 тис. грн.
Крім цього, у серпні повідомлено про завершення досудового розслідування та відкрито матеріали для ознайомлення: вісьмом підозрюваним у заволодінні 259,2 млн грн, призначених для реалізації низки національних проектів; голові однієї з сільських рад Києво-Святошинського району Київської області, підозрюваному в отриманні 90 тис. USD неправомірної вигоди за затвердження детального плану території садибної житлової забудови площею 90 га у Київській області та вчинення дій задля підписання відповідного рішення сільради; судді Баришівського райсуду Київської області, підозрюваному в отриманні 2,5 тис. USD в обмін на ухвалення рішення у цивільній справі про забезпечення позову. Станом на кінець серпня в судах перебувало 155 справ від НАБУ і САП. Статус обвинувачених у них мали 244 особи.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply