Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

Через смерть ватажка ДНР Кремль не виконуватиме мінські домовленості

Автор:

|

Вересень 06, 2018

|

Рубрика:

Через смерть ватажка ДНР Кремль не виконуватиме мінські домовленості

Похорон Захарченка

У самісінькому центрі окупованого Донецька 31 серпня близько 17:30 прогримів потужний вибух, у результаті якого майже повністю було зруйноване кафе з промовистою назвою «Сепар». Ще символічніше те, що жертвою замаху став головний сепар — Олександр Захарченко, ватажок терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР). У результаті вибуху отримав поранення ще й Олександр Тимофєєв (псевдо «Ташкент»), «міністр доходів і зборів» ДНР.

Захарченко був «під ковпаком» ще з початку літа
Про ймовірне відсторонення Захарченка від влади заговорили ще на початку літа ц. р. Тоді журналісти звернули увагу на те, що лідер ДНР несподівано для всіх рівно на десять днів цілком зник із інформаційного простору. Він навіть не взяв участь у традиційній поїздці делегацій донбаський терористів до анексованого Криму. В Ялті лідери бойовиків щороку зустрічаються з російськими кураторами на фестивалі «Велике російське слово». Замість Захарченка туди поїхав Денис Пушилін, так званий голова «ради депутатів ДНР» і представник «республіки» на перемовинах у Мінську (Білорусь).
«Останнім часом поширюються чутки, що Захарченка куратори от-от знімуть зі своєї посади, а разом із ним полетить голова і його найближчого соратника «Ташкента», — написав у Facebook відомий донецький журналіст Денис Казанський. Цікаво, що ці чутки підтверджували і по той бік лінії фронту. «Є підстави вважати, що «велика зачистка» в «республіці» — не за горами. «Відставка» може чекати Тимофєєва, головного «подразника» в ДНР і багато кого в Москві, і навіть самого Захарченка. Атмосфера дуже підвішена та нервова», — заявив Олександр Жучковський, «російський доброволець» у ДНР.
Варіантів відсторонення Захарченка від влади було кілька. Перший — гра в «демократію». На осінь ц. р. на окупованій території Донецької області були призначені «вибори», за результатами яких Захарченка просто «легітимно» не переобрали б. Вибори, щоправда, скасували, але залишався варіант відходу «за станом здоров’я» чи «за власним бажанням». Однак у Кремлі обрали найрадикальніший сценарій — убивство.

Москва в усьому звинувачує Київ
За давнім злодійським принципом Москва в усьому звинуватила Київ. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ) майже одразу заявили, що «київська партія війни реалізує терористичний сценарій, посилюючи і без того складну обстановку в реґіоні». Марія Захарова, представник МЗС РФ, заявила, що Україна не виконала обіцянки про мир, і «мабуть, вирішила перейти до кривавої бійні». А Путін зронив, що «тим, хто обрав шлях терору та насильства, не вдасться поставити народ Донбасу на коліна».
Російська інформаційна аґенція «Вести.ру» також наполягає на причетності Києва. «Незважаючи на те, що всі обставини вбивства Захарченка з’ясовані ще не до кінця, замовників і виконавців злочину нескладно впізнати за почерком», — мовиться у статті. За словами автора публікації, те, що за вбивством Захарченка стоїть Київ, — «очевидно».
Нічого й дивуватися, що практично упродовж години після вибуху в «Сепарі» «контррозвідка ДНР» рапортувала про затримання «групи українських диверсантів», котрі нібито здійснили замах. Натомість представники Служби безпеки України (СБУ) це категорично заперечують. Олена Гітлянська, речник СБУ, заявила, що загибель Захарченка пов’язана з боротьбою між польовими командирами ДНР. А Ігор Гуськов, керівник апарату глави СБУ, додав, що вбивство пов’язане з боротьбою за перерозподіл бізнесу, «віджатого» у 2014-2018 рр. Також він не виключив участі російських спецслужб.
«У Москві були невдоволені Захарченком та іншими лідерами бойовиків. У руках «ненаситної» пари Захарченко-Тимофєєв були сконцентровані майже всі прибуткові бізнеси «республіки». Під контролем «Ташкента» перебував видобуток коксівного вугілля та антрацитів, а також їхнє транспортування до РФ — як російська сировина це вугілля потім поверталося в Україну», — пише російське видання «Новая газета».

Що буде з врегулюванням донбаського конфлікту?
Фізична ліквідація «президента ДНР» вигідна Кремлю з пропаґандистської та політичної точок зору. «Гадаю, Росія просто використовуватиме всю цю історію з єдиною метою — розгортання пропаґандистської кампанії проти України, звинувачуючи її безпідставно у цьому вбивстві і, таким чином, відтягуючи на максимально довгий період будь-які конкретні кроки до врегулювання конфлікту. Якщо аналізувати ті заяви, які лунали з Кремля після вбивства ватажка ДНР, стає очевидно, що все це дуже гармонійно лягає в цю логіку. Після знищення Захарченка Лавров поспішив заявити, що тепер про перемовини в «нормандському форматі» не може бути й мови. Але це не означає, що формат вичерпався. Це означає, що РФ знайшла дуже зручний для себе привід казати: «За таких обставин ми нічого робити не будемо».
Власне, саме це — ключова мета всієї цієї спецоперації російських спецслужб. Тобто РФ конче був потрібен привід, аби не слухати Київ і сказати: «Який порядок денний? Які перемовини? Якщо вони вбивають мирних жителів Донбасу», — пише у своєму блозі на УНІАН Володимир Огризко, керівник Центру дослідження Росії й екс-міністр закордонних справ України.
А от Віталій Сизов, член «Кальміуської групи» й аналітик «Донецького інституту інформації» в ефірі «Радіо Донбасс.Реалії» звернув увагу на те, що знищення Захарченка збіглося за часом з активізацією в Україні представників так званого миротворчого крила, зокрема Віктора Медведчука: «Можливо, і в Україні, і в РФ є сили, які мають бачення врегулювання конфлікту. Це рівняння з багатьма невідомими, і сьогодні вони вибудовують свої моделі».
На бурхливу діяльність Медведчука звертає увагу на своєму блозі на «Обозревателі» й журналіст та політичний діяч Андрій Піонтковський. На його думку, вбивство ватажка ДНР не позначиться на політичному розвитку конфлікту на Донбасі, бо стратегія Кремля щодо України залишилася незмінною. Політолог вважає, що Путін хоче отримати повний контроль над Україною: «Це контроль над Україною, підпорядкування цієї держави або в крайньому випадку, якщо не вдасться перше — просто її розчленування. Щоб здійснити цю незмінну мету, Кремль робить ставку на вибори в Україні. Він хоче забрати все, а не якийсь клаптик «Новоросії». Звідсіля й збільшення політичної активності Медведчука в Україні. Взагалі існування такого діяча, близького до української влади, який навіть виконує якісь її завдання, — дивовижний факт на п’ятий рік війни в Україні».
Павло Канигін, кореспондент «Нової газети», хоч і не виключає повністю економічного підґрунтя вибуху в «Сепарі», також звертає увагу на політичну складову: «Захарченко хоч був фігурою, яка не приймала доленосних рішень, але був символом сепаратизму. Й оскільки мінські угоди остаточно зупинилися, і РФ продовжує відчувати тиск із боку Заходу з цього приводу, Москві хочеться це питання остаточно вирішити. І видалення Захарченка може стати поштовхом на шляху до нових домовленостей».
Тож не виключено, що украй одіозний «символ сепаратизму» Захарченко перестав влаштовувати своїх кураторів у Кремлі, які вирішили замінити його на людину, з якою за певних умов здатен вести перемовини офіційний Київ. «Ще одна версія причин вбивства ватажка бойовиків — Захарченко став зайвим, він не входив у подальші плани Кремля», — пише газета «День».
Спадкоємцем загиблого проголосили Дмитра Трапезнікова, «голову ради міністрів ДНР», колишнього менеджера футбольного клубу «Шахтар». «Важливішим, ніж сам факт загибелі Захарченка, наприклад, є питання про те, чи стане знову після його зникнення «господарем» Донбасу український мільярдер Рінат Ахметов? Якщо раптом знову Ахметов, то відбудеться це в рамках передачі ДНР під контроль України. Адже є чутки, що Кремль такий варіант розглядає, і щось подібне міг обговорювати нещодавно з Анґелою Меркель Путін», — стверджує в блозі на «Німецькій хвилі» Іван Преображенський, експерт із Центральної та Східної Європи.
Як бачимо, думок щодо подальшого розвитку подій на Донбасі багато. Думається, не буде помилкою стверджувати, що ліквідація Захарченка в будь-якому разі вплине на ситуацію. Єдине питання: яким чином?

Ігор Берчак

Гоп-ля
Захарченко на момент вбивства був громадянином РФ, адже Слідчий комітет (СК) РФ порушив справу за фактом вбивства Захарченка за 361-ю статтею Карного кодексу РФ. «Ця стаття називається «Акт міжнародного терроризму» і передбачає покарання за «вчинення поза межами території Росії вибуху, підпалу або інших дій, що піддають небезпеці життя, здоров’я, свободу або недоторканість громадян Російської Федерації», — пояснив п. Казанський. Він нагадав, що за офіційною версією Захарченко був громадянином України, через що застосування до нього цієї статті було неможливим. «Однак, як ми бачимо, СК офіційно заявив про порушення справи. Це може означати тільки одне — Захарченко на момент загибелі був громадянином РФ і діяв в інтересах Росії. Ось так нехитро й попалися окупанти — така у нас «громадянська війна», — написав блогер у Facebook.

Мовою чисел
Озвучено статистику втрат російсько-окупаційних військ за вісім місяців ц. р. на Сході України. Її у Facebook опублікував офіцер ЗСУ Анатолій Штефан «Штірліц». Січень: 47 — «200» (ліквідовних — Ред.), 74 — «300» (поранених — Ред.); лютий: 66 — «200», 71 — «300»; березень: 42 — «200», 79 — «300»; квітень: 117 — «200», 190 — «300»; травень: 110 — «200», 149 — «300», червень: 86 — «200», 47 — «300», липень: 31 — «200», 68 — «300»; серпень: 68 — «200», 116 — «300». Всього: 567 — «200», 894 — «300». За словами Анатолія Штефана, ця цифра може відрізнятися в більшу сторону в зв’язку з постійним приховуванням ватажками бойовиків та російськими військовими втрат. «Куратори з РФ наказують систематично занижувати офіційну кількість загиблих та поранених у зв’язку з низьким так званим призовом на «військову службу за контрактом» та небажанням в останній час захищати так звані кордони «республіки», — додав він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply