Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Усьоме українці співали, танцювали та пили пиво на «Союзівці»

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Усьоме українці співали, танцювали та пили пиво  на «Союзівці»

Виступи відомих хорів «Думка» та «Прометей», заслужених артисток України Руслани Лижичко й Ірини Лончини, школи танцю імені Роми Прийми-Богачевської, інших артистів стали основою п’яти великих концертів на Шостому фестивалі української культури, що відбувся 13—15 липня ц. р. на оселі Українського народного союзу (УНС) «Союзівка» в Кергонксоні (штат Нью-Йорк). Організатором свята виступила Українська народна фундація під патронатом посольства України в США, а спонсорами — Федеральна кредитова ко­оператива «Самопоміч» із Нью-Йорка й авіакомпанія «Аеросвіт».

На ярмарковій площі Богданна Пужик організувала великий продаж книжок, музичних записів і виробів народного мистецтва, працювали ресторан, кав’ярні та бари. У липневу спеку багатьох гостей вабила до себе блакить води басейну. До того ж то була нагода зустріти давніх приятелів і знайти нових.

13 липня на початку першого концерту гостей привітала Рома Лісович, скарбник УНС. Вона й на інших масових зустрічах розповідала про лихо, яке сталося зі «Союзівкою»: неочікуваний вилив пального призвів до забруднення довкілля й оселя відпочинку мусить заплатити чимале грошове відшкодування, тому пожертви української спільноти набувають неабиякого значення для її порятунку. Окрасою першого концерту став виступ Руслани Лижичко.

Три з п’яти концертів вели Лариса Баюс і Андрій Добрянський. До речі, Лариса вивчала основи театрального мистецтва, кінематографії й телебачення в Київському університеті імені Тараса Шевченка, вона зіграла багато ролей. А Андрій Добрянcький був не тільки ведучим цих концертів, а ще й виступив разом із братами Ярком і Юрієм з піснями, які пасували до настрою присутніх і викликали гучні оплески.

14 липня, опівдні, у концертній залі «Веселка» виступив чоловічий хор «Прометей» із Філадельфії під проводом Романа Кучарського з музичним супроводом Ірини Пелех-Зварич. Восени цей колектив відзначить своє 50-річчя. 30 співаків хору вже багато разів співали в Америці й Україні.

Трохи пізніше на голов­ній сцені відбулося відкриття фестивалю. Були присутні Юрій Сергєєв, постійний представник України в ООН, який виступив із вітанням; Сергій Погорельцев, Генеральний консул України в Нью-Йорку, із дружиною Світланою. Урочистою промовою свято відкрив Стефан Качарай, президент УНС. Українські американські ветерани винесли на сцену прапори. Святослава Качарай, солістка хору «Думка», заспівала національні гімни США, Канади й України.

Розпочався концерт. Родинний вокально-інструментальний ансамбль «Коріння» у складі Роксоляни, Зої, Стефана й Зоряна Щепків, Марії Плешкевич і Аліни Кузьми представив вишукану добірку переважно грайливих українських пісень. Грали виконавці на традиційних українських інструментах.

Танцюристи школи імені Роми Прийми-Богачевської вийшли на сцену в чарівних строях із танцями, в основному, із Карпатського реґіону. Новиною був запальний танець «Марамуреш», який поставив Роман Левкович. Марамуреш — це румунська назва реґіону Румунії Мараморщини, де проживає понад 34 тис. українців. Школа танцю діє вже понад 30 років, зберігаючи після відходу своєї засновниці всі її настанови й лекції танцю. Керує закладом дочка засновниці Аня Богачевська-Лонкевич за допомогою хореографів Орландо й Лариси Паганів.

Віртуозно грали на скрипці та гітарі, співали й танцювали Валерій Жмудь і Сергій Побединський. Крім українських запальних пісень, їм удається також циганський репертуар. Обидва мають численні відзнаки за виконавську майстерність.

Зачарувала учасників свята й Ірина Лончина, вродлива молода гостя з Івано-Франківська, яка свій спів супроводжувала граційним танцем. А коли вона вийшла з мікрофоном до зали та запропонувала заспівати відомі пісні разом із нею, танці поширилися. На цьому й інших концертах прозвучали слова подяки Несторові Паславському, управителеві «Союзівки», і його співпрацівникам за добре приготовану до свята оселю.

Після обідньої перерви розпочався великий вечірній концерт. Цього разу глядачі вщерть заповнили залу, а також розмістилися на травнику імпровізованого амфітеатру біля басейну. Скарбник Рома Лісович була задоволена: витрати на проведення свята повернулися до каси вже після полуденного концерту.

Знову промовляв Стефан Качарай, який представив гостю з Вашинґтона Оресту Старак, першого секретаря культурно-інформаційної секції посольства України. Вона привітала учасників свята й зачитала лист-вітання від Олександра Моцика, посла України. Були представлені інші видатні особи — гості фестивалю.

Кілька годин тривало свято талантів. Знову виступили учасники денного концерту. На сцену ще раз вийшов хор «Прометей». Зворушив присутніх виступ відомого народного співака Пітера Ярова, який підкликав до себе присутніх дітей, спілкувався й співав разом з ними. В1960-х рр. Пітер Яров зі своїм гуртом увійшов у кожну американську домівку з піснями, які закликали до гуманізму, любові та миру. І досі він бере активну участь у благодійних акціях в Україні. Його виступ особливо зворушив гостей старшого віку.

Усі чекали виходу Рус­лани Лижичко, пере­можниці фестивалю «Єв­робачення», яка вже вчетверте приїжджає на фестивальну «Союзівку». Її голос, унікальний стиль виконання й особиста привабливість разом із карпатськими піснями принесли їй популярність у багатьох країнах світу. На «Союзівці» Руслана співала й танцювала під енерґійний супровід танцюристок зі школи імені Роми Прийми-Богачевської. Пізно ввечері закінчився концерт загальним піднесенням усіх присутніх, що юрмилися перед сценою, на якій їх заворожувала своїм співом Руслана.

Опівдні наступного дня, 15 липня, у залі «Веселка» відбувся завершальний концерт фестивалю — виступ славетного хору «Думка» під керівництвом Василя Гречинського при музичному супроводі Наталі Ващенко. Хор представила Рома Лісович. Вів концерт Павло Літепло. Лунали пісні на музику Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Василя Гречинського й інших авторів. Кілька композицій на прохання зали було частково виконано повторно. Солістами були Святослава Качарай, Ігор Стасюк, Микола Луцак, Олесь Сич, Роман Літепло, Орест Кекіш, Олег Кукін, Володимир Добак. Коли Рома Лісович вручила Василеві Гречинському квіти й подякувала хорові, ззовні почулися перші гуркоти грому — після триденної сонячної погоди починалася буря, час було їхати додому. Гості залишали оселю в пречудовому гуморі.

ФотоЛева Хмельковського

Ларіон Костенко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply