Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 25, 2021

Бульдозер Януковича. Українська влада вдається до фізичного тиску на опозицію

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Бульдозер Януковича. Українська влада вдається  до фізичного тиску на опозицію

Схоже, месидж режиму — «влади не віддамо», а опозиції — «нас задовольняє статус-кво».

Ескалація терору

Влада недвозначно засвідчує, що вкотре сфальсифікує вибори й немилосердно розжене черговий «Майдан» не лише маніпуляціями у Верховній Раді України (ВРУ) під час голосування проекту Закону «Про засади державної мовної політики» й жорстокістю щодо протестувальників. Вона йде ще далі. Так, 16 липня Сергію Власенку, депутатові опозиційної парламентської фракції Блок Юлії Тимошенко- «Батьківщина» й адвокату її лідера, біля входу до харківської лікарні, де лікується його підзахисна, облила обличчя зеленкою дівчина, схожа, за його словами, на Марію Столярову, заступника керівника харківської Жовтневої районної організації «Молодих реґіонів». «Мене врятувало те, що я був у окулярах. Якби не вони, я би зараз стояв перед вами сліпий», — повідомив п. Власенко, уточнивши, що лікар констатував хімічний опік його правого ока.

А щодо Миколи Княжицького, генерального директора єдиного в Україні опозиційно налаштованого щодо влади телеканалу ТВі, порушено податковою міліцією карну справу за нібито незаконне формування податкового кредиту на суму 6 млн грн. Хоч торік податкова перевірка із цього ж питання не виявила жодних порушень закону, а минулого місяця адміністративний суд визнав претензії податківців безпідставними.

Попри це генеральний директор ТВі з дня на день очікує… арешту. Бо податкова міліція вже зверталася в поліклініку, де п. Княжицький стоїть на обліку, аби отримати інформацію про стан його здоров’я. «Таку інформацію, як мені пояснили юристи, слідчі долучають до справи тоді, коли планується затримання особи, — пояснив він. — Аби людина, яку мають затримати чи арештувати, не прикрилася тим, що вона — хвора, а тому не може бути заарештована».

Тож, як бачимо, влада перевела свої стосунки з найактивнішими опозиціонерами в режим «пресування». Хоча трохи дивно, що не поширює його наразі на лідерів Комітету опору диктатурі, у який об’єдналися опозиційні політичні партії «Батьківщина», «Фронт змін», «За Україну!», «Свобода», «Громадянська позиція», Європейська партія України та ще ціла низка інших.

У кожну хату… скраю?

Чи не тому, що не вважає їх за серйозних опонентів? Що ж, пропонуємо читачам самим дійти висновку щодо цього, пригадавши останні акції Комітету опору диктатурі. Спершу депутати-опозиціонери вже вдруге не зуміли перешкодити голосуванню парламентської більшості за проект закону «Про засади державної мовної політики», а розпочаті частиною з них голодування й інші акції протесту із цього приводу біля Українського дому в Києві вже невдовзі згорнули. Усе це вони мотивували потребою займатися виборчою кампанією по всій країні, а відтак порадили перенести протести зі столиці в реґіони: мовляв, «від Українського дому — у кожну українську хату». Та чи не потягло їх від «барикад» у традиційні для українських опозиціонерів «хати скраю»?

Судіть самі, лідер об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк проголосив «безстрокову акцію протесту «Україна проти Януковича». А її метою — відставку президента. Але домогтися цього опозиція сподівається поданням позову проти глави держави до Вищого спеціалізованого суду України зі звинуваченнями в «узурпації влади». Бо, як пояснив п. Яценюк, «Янукович — головна фігура, з якою пов’язані всі проблеми в Україні». Він навіть оголосив про проведення кампанії зі збору підписів під позовом до президента. А представники об’єднаної опозиції в Київській, Львівській, Тернопільській, Луганській і Донецькій областях уже запевнили, що розпочали збір цих підписів.

Однак, по-перше, про те, що геть усі суди в Україні вже давно ні в чому не суперечать владі, знають, здається, навіть немовлята. По-друге, парламентом прийнято настільки комфортні для президента закони, що позов проти нього виглядає цілковитою формальністю.

Шанси — мізерні

Тому адвокат Андрій Сидоренко вважає, що опозиція має геть незнач­ні шанси на задоволення її позову. Бо, за його словами, «юридичних підстав для задоволення судового позову Арсенія Яценюка до президента Віктора Януковича немає». Аналізуючи адміністративний позов, розміщений на сайті партії «Батьківщина», адвокат зауважив: Яценюк обґрунтовує його тим, що рішення Конституційного Суду України (КСУ) від 30.09.2010 року №20рп/2010, «яким, по суті, відновлена Конституція України в редакції 1996 року, є незаконним». Пояснення п. Сидоренка із цього приводу такі: «Як уважає позивач, Віктор Янукович діє протиправно, оскільки керується положеннями Конституції України в редакції 1996 року. Водночас, будь-яке рішення КСУ є остаточним, не підлягає оскарженню та є обов’язковим для виконання для будь-якої особи, у тому числі для Вищого адміністративного суду України».

А тому, стверджує п. Сидоренко, «юридичних підстав для задоволення позову Яценюка не вбачається», «оскільки Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) виходитиме з презумпції правомірності вищеза­значеного рішення КСУ й, відповідно, керуватиметься Конституцією в редакції 1996 року». «У разі прийняття позову до розгляду ВАСУ розгляне його в судовому засіданні та прийме судове рішення по суті позовних вимог, — прогнозує адвокат. — Найімовірнішим результатом у такому разі буде відмова в задоволенні позовних вимог».

Юрист не виключає того, що ВАСУ поверне цей позов без розгляду з формальних причин: «Наприклад, дійде висновку, що такий позов узагалі не належить до його юрисдикції, або встановить, що позов подано з пропущенням терміну для адміністративного оскарження, і не знайде підстав для поновлення такого строку».

Окрім цього, каже п. Си­доренко, ініціатива опозиції щодо збору підписів на підтримку цього позову також не є виправданою: «Процесуальним законодавством України не передбачено такої процедури, як «збір підписів на підтримку позову», тому відповідні документи щодо підтримки позову «підписами» не матимуть юридичного значення. Найімовірніше, суд узагалі не залучить таких документів до справи й, відповідно, не буде їх розглядати. Однак спеціальних вимог щодо доказів, які повинен надати позивач суду при зверненні з подібним позовом, законодавство не містить».

Буде «пшиком»!

Щоправда, Арсеній Яценюк попередив: «Якщо ВАСУ не розглядатиме справи по суті, ми знаємо, яким чином виграти: ми будемо звертатися в Європейський суд із прав людини, ми будемо звертатися в міжнародні інстанції й міжнародні суди». І пообіцяв також, що матеріали, зібрані для Вищого спецсуду, використовуватимуться в подальшому для усунення Віктора Януковича від влади шляхом імпічменту. Бо п. Яценюк упевнений, що, за результатами парламентських виборів 28 жовтня, опозиція отримає більшість у ВРУ, що й дасть їй змогу розпочати процедуру імпічменту. Але при цьому він чи то забув, чи то взагалі не знає, що процедуру імпічменту президенту досі чітко не встановлено в законодавстві України.

Політолог Віктор Небоженко уже зауважив опозиціонерам: «Потрібно, щоби всі ці заяви щодо «України проти Януковича» та судові позови мали не тільки пропаґандистський характер, а й політичний ефект. Якщо Яценюк не покаже, що вони вміють чогось досягати, то краще цього не починати. Формально все (дії опозиції) правильно, але якщо воно буде «пшиком», то це вдарить по опозиції».

Тим часом політолог Вадим Карасьов прогнозує, що проголошена об’єднаною опозицією акція «Україна проти Януковича» не має великих перспектив: «Заява опозиції — це спроба повторити акцію «Україна без Кучми», а копія завжди гірша за ориґінал. Історія один раз розігрується як трагедія, а вдруге — як фарс».

Без Януковича? А з ким?

На думку п. Карасьова, опозиції не потрібно персоніфікувати протест або мету протесту: «Виходить так, Україна — без Януковича, а з ким? Досить уже вождів, як поганих, так і гарних. Потрібно, щоб Україна була без цієї системи, якій уже 20 років і неґативи котрої проявилися саме за правління Януковича. Головне, потрібно після того, як сказали «проти», говорити — «за що». Тоді для протесту відкриється дійсно добра перспектива».

Інакше кажучи, не досить лише звинувачувати. Адже більшість громадян України й сама, без опозиції, має що сказати про владу неґативного. А для того, щоби люди проголосували за опозиціонерів, ті повинні запропонувати альтернативу до нинішньої влади. Але зараз із цим сутужно.

Бо ж серед опозиціонерів чимало знайдеться знайомих облич тих, хто нічогісінько позитивного не зробив тоді, коли вони були при владі. Їх не бракує навіть у порівняно «свіжій» партії чемпіона світу з боксу Віталія Кличка Удар, яка днями оприлюднила попередній список своїх кандидатів у мажоритарних округах.

До слова, із приводу них Анатолій Гриценко, лідер партії «Громадянська позиція», обурювався на електронних шпальтах київського інтернет-видання «Українська правда»: «Іван Плачков, керівник компанії Рината Ахметова (найбагатший громадянин України й депутат Партії реґіонів), — кандидат у депутати від партії УДАР?!». Відтак нагадав, що п. Плачков очолює наглядову раду компанії п. Ахметова «Київенерґо».

Наразі до протестів п. Гриценка щодо пропонування виборцям під егідою опозиції тих же представників влади прислухалися наразі не в партії Удар, а в іншій — «Фронт змін», яка 17 липня запевняла, що виключила зі своїх лав тих 149 депутатів різних рівнів, які надто мляво демонстрували, що справді протистоять режимові. А зокрема, «Фронті змін» указав їм на двері «за неголосування з питання про висловлення недовіри прем’єр-міністру та Кабінету Міністрів, за невиконання рішення партії ініціювати вимогу до парламенту ухвалити Закон «Про порядок імпічменту президенту України» й за відмову підтримати акцію «Україна проти Януковича» у жовтні—грудні 2011 року».

Що ж, лідер «Фронту змін» не лише позбувся баласту, а й кинув виклик партнерам по Об’єднаній опозиції. Якщо вони підтримають його починання, то лише виграють — на виборах. Якщо ж ні, то виборці остаточно зрозуміють, що опозиціонери не так сподіваються зміни влади, як збереження статус-кво — подальшого перебування в стінах парламенту, де їм значно комфортніше, аніж на акціях протесту.

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply