Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 26, 2020

Бойкот у Давосі. Янукович опинився в міжнародній ізоляції

Автор:

|

Лютий 02, 2012

|

Рубрика:

Бойкот у Давосі. Янукович опинився в міжнародній ізоляції

Президента України дружно й заслужено бойкотували на 42-му Всесвітньому економічному форумі, який пройшов у швейцарському Давосі.

Їхав ізгоєм

Віктор Федорович таки ризикнув узяти участь у Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ), навіть попри прийняту 26 січня Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ) украй критичну резолюцію щодо України. Це — перший міжнародний документ, що погрожує їй санкціями за погіршення ситуації з демократією. Дослівно ж у ньому заявлено: «Парламентська асамблея висловлює занепокоєння карним переслідуванням, розпочатим за статтями 364 (зловживання владою) і 365 (перевищення службових повноважень) Кримінального кодексу України проти низки колишніх членів уряду, включаючи колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, колишнього в. о. міністра оборони Валерія Іващенка, колишнього першого заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука та колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко… Тому ПАРЄ закликає уряд невідкладно внести зміни до цих двох статей Кримінального кодексу згідно зі стандартами Ради Європи та зняти обвинувачення з колишніх членів уряду, висунуті за цими статтями. Асамблея хоче наголосити на тому, що оцінка політичних рішень і їхніх наслідків є прероґативою парламентів і, зрештою, виборців, а не судів».

Асамблея вважає, що виконання її рекомендацій, особливо пов’язаних із карним переслідуванням колишніх членів уряду, стане сиґналом про відданість української влади нормам і цінностям Європи. І навпаки: якщо їх не буде виконано протягом розумного часу, це викличе серйозні запитання щодо відданості влади принципам демократії та верховенства права, що спричинить належну реакцію з боку ПАРЄ. Тому Асамблея закликає Моніторинґовий комітет уважно стежити за ситуацією та пропонувати будь-які подальші дії з боку Асамблеї, з огляду на ситуацію, включаючи застосування санкцій, якщо вимоги ПАРЄ не буде виконано.

Колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк так прокоментував цей документ: «Не пригадаю такої критичної резолюції ПАРЄ. Не пригадаю резолюції ПАРЄ, у якій би вживалося слово «санкції». Тому нинішня резолюція є серйозним попередженням українській владі. Асамблея чітко заявила: якщо її вимог не буде виконано, то розглядатиметься питання про санкції… Аж до крайньої — виключення з Ради Європи».

Персона нон-ґрата

А в Давосі Януковичу недвозначно продемонстрували, що резолюції ПАРЄ — не просто формальність, а директива, якої дотримуються. Бо контактувати там із ним наважилося лише двоє зі 40 лідерів держав і урядів, що брали участь у ВЕФ: його азербайджанський і польський колеґи за посадою Ільхам Алієв та Броніслав Коморовський. Та й ті радше б цього не робили. Бо перший так і не підписав там анонсованої напередодні угоди про щорічні поставки в Україну до 15 млрд куб. м газу. А другий, як зауважив київський журнал «Контракти», «зустрівся з Віктором Федоровичем на швейцарській землі… демонстративно неформально, так би мовити, пробігаючи неподалік». Що ж, ця стриманість президента країни, яка проголосила себе «адвокатом України в Євросоюзі (ЄС)», — більш ніж промовиста. Чи уявляє собі читач, щоби, приміром, його адвокат спілкувався з ним демонстративно холодно?..

Тож Василь Ємельянов, оглядач журналу «Коментарі», як у воду дивився, прогнозуючи: «У Давосі президенту дадуть зрозуміти: до жовтневих виборів він частково — людина, якій не подадуть руки». А якщо ж у цих виборах не візьме участі вже звільнена на той час пані Тимошенко, то й після них. Олександр Сушко, експерт із міжнародних питань, теж попереджав: «Навряд чи під час форуму українській делеґації вдасться провести плідні перемовини з багатьма закордонними партнерами, бо Україна має чималі проблеми з репутацією».

Натомість керівник протоколу президента Юрій Ладний і президентський радник Ганна Герман робили недолугі спроби переконати всіх у протилежному. Перший — стверджуючи: «Інших зустрічей, окрім як із президентами Польщі й Азербайджану, не планували. Ні про яку ізоляцію не йдеться, це — неправильне трактування». Друга — пояснюючи: «Давос — не те місце, де буває багато двосторонніх зустрічей. Це — така «тусовка», де люди спілкуються між собою на ланчах, у кулуарах, обмінюються думками. А що двосторонніх зустрічей було мало, то ми їх і не планували, сам формат форуму не передбачає цього».

Намагалися домогтися

Але, якщо вірити неназваному київською інформаґенцією «ЛІГАБізнесІнформ» джерелу в Єврокомісії, ці чиновники лукавили. Адже ще 23 січня інформатор повідомив: «Протягом останнього місяця українські дипломати намагалися домогтися від Брюсселя згоди на такі зустрічі, проте без успіху». За його словами, лідери країн — членів ЄС, не сумніваючись щодо того, що резолюція ПАРЄ стосовно України буде критичною, домовилися утриматися від офіційних контактів із Віктором Януковичем. «Таке рішення було ухвалене у зв’язку з невдоволенням подіями в Україні, у тому числі ситуацією навколо Юлії Тимошенко», — уточнило джерело.

Та й читачі тижневика «Міст», мабуть, не забули, як 2007 року пан Янукович у ранзі прем’єр-міністра зустрічався зі своїми тодішніми британським і шведським колеґами та директором Світової організації торгівлі. А ще 2005-го Інна Богословська, соратниця Віктора Федоровича по Партії реґіонів (ПР), запевняла: «Давос — це тоді, коли бізнес запрошує владу як гостей прийти на тусовку, а не коли влада замовляє тусовку для бізнесу».

Однак цьогоріч у Швейцарії, навпаки, Фонд Віктора Пінчука, бізнесмена й зятя президента Леоніда Кучми, і його партнер — міжнародна інвестиційно-консалтинґова компанія EastOne Options For The Future запросили учасників ВЕФ на Українську ланч-конференцію. При цьому ще й обіцяли: «Янукович виголосить промову про своє бачення майбутнього України в контексті європейського та ґлобального розвитку».

Чи то з метою переконати учасників Всесвітнього форуму в безхмарному майбутньому України, чи то, радше, за звичкою ні в чому собі не відмовляти навіть під час усесвітньої економічної кризи, Віктор Федорович оселився на віллі «Сурлей» за 50 км від Давоса, проживання в якій коштує 1 077 USD на добу. Тільки ось про те, що Україну вже перетворено на поліційну державу, де влада неабияк постаралася, щоб убезпечитися за свої діяння від народного гніву, свідчило аж семеро охоронців. Бодігарди невідступно супроводжували президента Януковича, попри те, що довкола не бракувало швейцарських правоохоронців. «Притому, що селище Давос під час форуму є найбільш охоронюваним місцем на планеті», — зауважив Сергій Лещенко, оглядач інтернет-видання «Українська правда».

Блеф розвінчано

Прикметно й те, що дискутувати з Януковичем на ланч-конференції в Давосі погодилися лише міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, чия дружина Анна-Марія Коараццо-Більдт прихопила туди футболку зі зображенням Тимошенко, і міністр у європейських справах Туреччини Егемен Багіш. Відтак Сергій Лещенко констатував: «Ізоляція, у яку потрапив президент, схожа на події 2002 року, тільки Леоніду Кучмі, щоби перетворитися на небажаного в Європі гостя, знадобилося вісім років, а Янукович покрив більшу частину цієї відстані протягом двох».

Аби посприяти інвестиціям в Україну, президент спробував вразити присутніх на ланч-конференції успіхами в економіці. Але Ірина Герасимова, журналіст київського телевізійного «5 каналу», зауважила, що й «цього разу промова Януковича була така ж знайома, як борщ із салом, які подають уже вісім разів поспіль» на Українській ланч-конференції.

Тож не дивно, що, за словами Герасимової, більшість учасників заходу, «наївшись борщу, покинула залу», так і не виступивши на ньому. І хоч пан Янукович запевняв: «Торік країна наростила експорт на 34 %, дефіцит бюджету скоротився з 5,5 % до 3,5 % і ще знизиться цього року до 2,5 %.

Поліпшується інвестиційний клімат, умови для інвесторів», усі ці вражаючі цифри було знівельовано єдиним виступом на ланч-конференції, який почув, перш ніж ганебно з неї втекти, український президент. І заперечив йому модератор зустрічі й особистий друг організатора заходу Віктора Пінчука — екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський: «Україна втратила минулий рік. І зараз перед нею стоїть питання, де вона опиниться через 10—20 років. На вашу інтеґрацію в ЄС серйозно впливає справа Юлії Тимошенко. І поступок у євроінтеґрації ні вам, ні Туреччині ніхто не зробить».

У відповідь Янукович укотре пообіцяв випустити Тимошенко: «Це питання — суперечливе, я тут згоден із вами. У політико-юридичній площині нам треба вдосконалювати наше законодавство. Статті 364, 365 (Кримінального кодексу) мають більше відповідати європейським стандартам, і цей момент настане, коли такі злочини будуть розглядатися в політичній площині». А по закінченні ланчу ще й конкретизував: «Відповідь на це питання мають дати народні депутати в парламенті».

Але вже 30 січня Михайло Чечетов, перший заступник голови фракції ПР у Верховній Раді України (ВРУ) в інтерв’ю німецькому радіо Deutsche Welle чітко дав зрозуміти, що Віктор Янукович блефує. Бо запевнив, що його фракція не переглядатиме тих статей, а президент не впливає на ВРУ. Хоч резолюція ПАРЄ засвідчила: у це не вірить ніхто.

А доки пан Янукович вдаватиме «доброго слідчого», який нічого не може вдіяти зі своїм нібито антиподом — парламентською фракцією ПР, він пожинатиме плоди свого лукавства, змальовані на ланчі міністром закордонних справ Швеції: «Не привабите інвесторів, якщо не будете мати верховенства права. Не можете мати верховенство права для бізнесу й водночас не мати його для решти суспільства. Останнім часом усі бачили деґрадацію стандартів у правовій системі України. У резолюції ПАРЄ чітко висловлено позицію, що договір про асоціацію з ЄС залежить від того, як довго Юлія Тимошенко перебуватиме у в’язниці. Україна безнадійно застрягла в євроінтеґрації. Права громадян у вашій країні не дотримуються, закони не працюють».

P. S. 27 січня голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін запевняв, що Віктор Янукович поїхав у Давос за інвестиціями. По завершенні його візиту туди Владислав Каськів, керівник Національної аґенції з іноземних інвестицій, зізнався: знайти їх там не вдалося.

Ігор Голод

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply