Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Бідні українці їдять небезпечні для здоров’я продукти

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

Бідні українці їдять небезпечні  для здоров’я продукти

Аби прогодувати двох своїх синів, харків’янці Марії Падалко потрібно 3 тис. грн на місяць. Це — рівно половина її місячного доходу. Але навіть така сума не дає сім’ї Падалко змоги їсти якісні продукти. «Рибу купуємо тільки морожену, із м’яса — частіше курку, бо вона дешевша, із молочної продукції — лише масло й молоко. Сир — рідкісний гість на нашому столі», — розповідає Марія. За мірками Харкова, 3 тис. грн — це великі гроші. Середня заробітна плата багатьох жителів першої столиці України навряд чи перевищує цей рівень. Це означає, що їхній раціон — іще скромніший. Причому так живуть не лише харкiв’яни, а більшість українців.

Не по кишені

За даними Держкомстату України за 2011 рік, середньостатистичний громадянин витрачав на харчування 53 % своїх доходів. Для порівняння, у країнах Європейського Союзу (ЄС) їжа забирає не більш як 20 % місячного заробітку. «Що більший відсоток, який іде на харчі, то бідніша держава. Зверніть увагу: у соціально розвинених країнах, як, наприклад, у Великій Британії, на харчування йде не більше ніж 10 % доходів сім’ї, а в Німеччині — 12 %, у США — усього 7 %»,— зазначає Марія Лисенко, член громадської організації «Здоров’я».

В останньому рейтинґу якості харчових продуктів, який недавно склав The Economist Intelligence Unit, Україна посіла 44-те

місце, випередивши, зокрема, Таїланд, Болгарію, Перу, Казахстан, Азербайджан, Таджики­стан. Наступними в списку йшли Ефіопія та Конґо — країни з дуже низьким рівнем життя. Дослідники вивчали витрати на споживання їжі, порівняно з іншими витратами громадян різних країн, а також пропозицію їжі в місцях постачання та дотримання харчових стандартів.

«Пересічний українець у день з ’їдає близько 40 г білка, а потрібно вдвічі більше. У раціоні наших громадян бракує сиру, молока та риби. Більш-менш нормально йдуть справи з овочами, але це — тому, що цей вид продуктів відносно дешевий в Україні», — каже дієтолог Ганна Ковальчук. За її словами, часто незбалансована дієта є основною причиною багатьох захворювань. «Ризик смертності серед тих, хто вживає нездорову їжу, мало корисних продуктів, майже вдвічі вищий, ніж у тих, хто стежить за своїм харчуванням», — переконана п. Ковальчук.

Аналогічні дані наводить Каролінський інститут у Стокгольмі — працівники цієї установи, провівши дослідження, дійшли висновку, що ті, хто не дотримувався засад правильного харчування, мали на 21 % вищий ризик смертності від різних захворювань і на 27 % вищий ризик смертності від серцево-судинних захворювань.

Істина — у їжі

На окрему увагу заслуговує якість продуктів харчування. «В Україні діють радянські стандарти, і вони самі по собі — непогані. Але українські виробники знаходять прогалини в законодавстві, а система контролю в нас є недосконала», — зазначає п. Лисенко. Посилаючись на дані Держспоживінспекції, вона стверджує, що в Україні, наприклад, близько 97 % ковбасних виробів містить синтетичні речовини та різні барвники. Те ж стосується й інших продуктів.

«Виробники щедро додають хімію у свою продукцію. Як ви гадаєте, що потрібно додати в молоко, щоби воно місяць не скисало? А в ковбасі та сосисках, думаєте, — м’ясо? Там — перетерті шкіра й кістки тварин», — упевнена Тетяна Г., начальник відділу з контролю за якістю продуктів торгової мережі. Більшість добавок, які входять до складу продуктів в Україні, використовують і в ЄС. Щоправда, там закон зобов’язує виробника писати на упаковці всі хімічні елементи, які додаються в продукт, зі зазначенням Е-кодів. В Україні виробники лукавлять: наприклад, якщо в продукті міститься глутамінат натрію (Е-621), на етикетці пишуть «підсилювач смаку». Крім цього, виробники часто вводять покупця в оману, замінюючи інґредієнти на дешевші й далеко не завжди безпечні для здоров’я.

Так, за даними Держспоживстандарту, найбільше фальсифікату виявляють у м’ясній і молочній продукції. У молоці, вершковому маслі, твердому сирі та сметані часто знаходять рослинні жири, яких там не повинно бути, у ковбасах і сосисках — сою, барвники й консерванти. Загалом за 2011 рік фахівцями Держспоживстандарту було перевірено 200 т молочних продуктів. У підсумку 35 % товару було забраковано та знято з реалізації. На м’ясному ринку фальсифікату теж не менше. Із перевірених торік 400 т м’ясопродуктів було забраковано 36 %. Основні нарікання: більше, ніж зазначено в складі, вологи в ковбасі, наявність крохмалю, невідповідності з мікробіології.

Рука держави

Змінити ситуацію має законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з безпеки харчових продуктів», який зараз перебуває в стінах Верховної Ради. Він пропонує посилити вимоги до якості та безпеки харчових продуктів, а також відповідальність виробника за порушення законодавства про безпеку харчових продуктів. Зокрема, планується створити єдиний орган із контролю над безпекою харчових продуктів (зараз цим завідують п’ять різних інстанцій). Зазначимо, що нині підприємство-виробник має отримувати санітарно-гігієнічні висновки, протоколи відповідності й інші документи в більш ніж десяти інстанціях. Єдиний контролюючий орган отримає право в будь-який час і на будь-якому етапі виробництва без попередження взяти контроль­ні зразки продукції та самостійно їх перевірити.

Також у законопроекті йдеться про те, що виробництво й збут небезпечних для здоров’я людей харчових продуктів буде каратися накладанням штрафу на посадових осіб розміром від 75 до 90 неоподатковуваних мінімумів (1 200—1 500 грн). У серйозніших випадках, якщо, наприклад, було завдано відчутної шкоди здоров’ю, недбайливому виробнику загрожує термін ув’язнення від двох до п’яти років, у разі смерті потерпілого — тюрма на п’ять-десять років. Утім, поки що прийняття цього законопроекту постійно переноситься. На ринку кажуть, що це відбувається не без лобістських зусиль деяких виробників, яким не вигідний жорсткий контроль за якістю їхньої продукції.

За матеріалами ТСН

Ярослава Добросинець

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply