Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

Як звичайні хлопці розвивають заокеанський футбол у Львові

Автор:

|

Серпень 20, 2015

|

Рубрика:

Як звичайні хлопці розвивають заокеанський футбол у Львові

Леви

Три роки тому один львів’янин поїхав на літо до США. Повертаючись додому, він прихопив зі собою м’яч для гри в американський футбол. Показав друзям, покидали м’яч і навіть спробували зіграти. А потім були перегляди матчів, вивчення правил, оголошення про набір в команду, і перша товариська гра. Так народилася перша команда «Леви», за три роки існування якої її учасники зуміли вирости з ентузіастів до гравців Вищої ліґи України.
Аби зрозуміти, що таке американський футбол, варто відкинути будь-які аналогії з футболом європейським. Повний перелік правил цієї гри ледве вміщається на 300 сторінках, а сама гра вважається однією з найскладніших у світі. В Україні американський футбол існує понад 20 років, однак у Львові з’явився всього лише три роки тому. У квітні ц. р. львівська команда відкрила Вищу ліґу американського футболу в Україні, приймаючи київських «Бандитів».
26-річний Дмитро Мірошниченко викладає психологію в Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Він — і гравець, і менеджер команди. Розповідає, що спочатку ігровим скелетом «Левів» стали друзі і друзі друзів. Потім через почали приєднуватися ті, кому було цікаво. «Зараз щонайменше 10-15 осіб щомісяця проситься в команду, однак лише 10 % із них залишаються після перших тренувань, — каже Дмитро. — Це — складна, травматична гра, потрібно бути фізично витривалим».
Тут кожен гравець відповідає лише за свою ігрову зону і не перебирає на себе повноважень колег по команді. Кожна дружина ділиться на команди нападу і захисту — по 11 гравців. Мета команди нападу — пронести якомога далі м’яч і заробити якнайбільше очок. Мета команди захисту — зупинити напад і не дозволити дійти до залікової зони.
Хлопці збираються на стадіоні «Сокіл». Виносять із підсобних приміщень екіпіровку, жартують, хтось розминається. Свисток, гравці гуртуються, тренер вітається, щось пояснює хлопцям і починає тренування. «До Джоша ми були не командою, а стадом, — розповідає Іван, стренг-сейфті «Левів». — Бігли, хто куди хотів, без чіткого розуміння гри. Коли ж до нас приєднався Джош, ми стали справжньою командою, кожен почав розуміти своє завдання».
Джош Лансфорд разом із дружиною переїхав до Львова із Джорджії 2014 року. В Україні 33-річний чоловік викладає англійську мову. Коли переїжджав, не думав, що знову буде тренувати команду з американського футболу, тим більше у Львові. Однак зустрівся з хлопцями, пояснив правила гри, тактичні моменти, заприятелювали. Тоді «Леви» попросили Джоша стати їхнім тренером. Він погодився, при чому безоплатно.
Американець веде тренування лише англійською. Хлопці жартують, що завдяки футболу суттєво підтягнули знання іноземної. Додають, що тренер — добрий, але дуже вимогливий. «Леви» — єдина команда в Україні, яку тренує американець.
Тим часом команда ділиться на дві групи і зараз буде відпрацьовувати розіграш. Праворуч — команда нападу: п’ятеро гравців у лінії, котрі не мають права приймати м’яч, а лише захищають квотербека, квотербек — центрова фігура команди, він вирішує, як розігрувати м’яч — через пас чи передачу. Ліворуч — команда захисту: п’ятеро гравців у лінії, котрі зупиняють лайнменів нападу, по обидва боки від них — корнербеки, позаду — три лайнбеки, і довершують схему — сейфті і стронгсейфті.
Поле для американського футболу розграфлене лініями по п’ять ярдів. Кожні десять ярдів є відмітки, 50 ярдів — середина поля. Гра починається з вибивання м’яча на позначці 30 ярдів для команди захисту. До м’яча підходить кікер і намагається вибити його якомога далі. З іншого боку поля гравець команди нападу ловить м’яч і намагається пронести його вглиб поля. Де його зупинить команда захисту, там і починається гра.
«От бачиш, — коментує Андрій Виспянський, корнербек «Левів», — його зупинив корнербек. Часто в американському футболі квотербек робить трюк, коли нібито передав м’яч одному гравцеві, а насправді непомітно віддав його іншому. Тоді захист біжить за одним, а гравець із м’ячем може добігти до залікової зони і заробити тачдаун».
Тачдаун — головне джерело очок в американському футболі, яке приносить команді одразу шість пунктів. Аби заробити тачдаун команді нападу потрібно пронести м’яч до залікової зони суперника, де розташовані ворота. Оскільки відірватися від захисту — дуже важко, а сам розіграш м’яча триває лише десять секунд, американський футбол звинувачують у слабкій динаміці. Однак його важко звинуватити у слабкій видовищності.
Аби дещо американізувати свою гру, «Леви» запросили до своєї команди групу підтримки, а також почали продавати сосиски під час матчу. Кажуть, побували у них якось американці, і жалілися, мовляв, треба дивитися футбол і щось жувати. Також на усіх іграх працює коментатор, який пояснює правила гри й ігрові моменти.
За «Левів» грають айтішники, студенти, інженери, були навіть працівники міліції та спецслужб. Через таку різношаровість складу хлопцям вдається власними силами втілювати задумане в життя: хтось розробив логотип, чиїсь знайомі створили дизайн джерсі та футболок, інші — замовили друк на горнятках і кепках. Символ команди, звісно, — лев і навіть кричалка є: «Хто ми? Леви!».
«Цього року з дозволу регбійного клубу «Сокіл» ми не платимо за оренду стадіону, але оплачуємо роботу арбітрів. Щомісяця кожен учасник команди платить внесок розміром у 150 грн. Загалом із командою тренується 35 гравців у віці від 16 до 30 років», — розповідає квотербек Андрій.
Екіпіровка — недешеве задоволення. Базовий набір коштуватиме від 2 до 4,5 тис. грн: шолом — 1500 грн, каркас — 800 грн, рукавиці — 300-500 грн, взуття — від 1000-1400 грн. Це те, що повинні мати всі. Також ще є спеціальні бриджі зі захистом, підкаркасники, задня плита, борода для шолома, яка обійдеться не менше 400 грн. Усе замовляють зі Штатів.
А ще хлопці мріють у найближчому майбутньому зіграти на «Арені Львів». Амбітно як для аматорів, бюджет команди яких становить кілька тисяч гривень на місяць, а оренда львівського стадіону на один матч стартує від 200 тис. грн. Однак хлопці не розчаровуються. «Якби хтось мені колись сказав, — додає Андрій, — що я гратиму у Львові в справжній американський футбол, я б не повірив. А тепер — це частина мого життя».

Галина Чоп, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply