Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 26, 2020

Падіння футбольного короля

Автор:

|

Червень 04, 2015

|

Рубрика:

Падіння футбольного короля

 

Зепп Блаттер

Звинувачуючи 14 чиновників FIFA, керівництво США, охарактеризував міжнародний футбол у термінах, які зазвичай застосовують до мафіозних кланів і наркокартелів.

Розбестили спорт?
27 травня ц. р. поліція швейцарського міста Цюриха заарештувала шістьох провідних посадовців Міжнародної федерації футболу (FIFA) із метою екстрадиції до США, де їм висувають звинувачення в корупції. Зокрема, серед заарештованих опинився Джеффрі Вебб, віце-президент FIFA й голова Конфедерації футболу країн Північної та Центральної Америки й зони Карибського моря.
Швейцарське федеральне бюро юстиції оприлюднило того ж дня заяву, в якій сказано, що влада США підозрює посадовців FIFA в хабарництві на мільйони доларів від початку 1990-х рр., відмиванні грошей, рекеті й шахрайстві. Водночас у межах справи про корупцію у FIFA було проведено обшук у штаб-квартирі Конфедерації футболу країн Північної і Центральної Америки та зони Карибського моря, розташованій у Маямі.
Того ж 27 травня прокуратура США підтвердила всі звинувачення щодо посадовці FIFA. «В обвинувальному висновку викриваються корупційні схеми, що мали системний і глибоко вкорінений характер як за кордоном, так і тут, у Сполучених Штатах. Корупція охопила два покоління футбольних чиновників, котрі, як припускається, зловживали своїми повноваженнями з метою отримання мільйонів доларів у хабарах і відкатах. Ці фізичні особи та організації вдавалися до вимагання грошей при вирішенні питань, хто транслюватиме матчі по телебаченню, де проводитимуться матчі та хто буде керувати інституцією, яка наглядає за організованим футболом у всьому світі», — уточнила Лоретта Лінч, генеральний прокурор США.
В офіційному ж обвинуваченні 14 футбольним функціонерам і топ-менеджерам FIFA з маркетингу зазначено: «Ці люди розбестили спорт, два десятки років здійснюючи тіньові оборудки та займаючись підкупом (указана сума хабарів — 150 млрд USD)».
Відтак, газета The New York Times зауважила: «Звинувативши 14 чиновників FIFA, влада США охарактеризувала міжнародний футбол у термінах, які зазвичай приберігають для кланів мафії та наркокартелів».

Усе тільки починається…
Міністерство юстиції США та прокуратура Східного округу Нью-Йорка заявили, що розслідування щойно починається, і присяглися позбавити FIFA систематичної корупції. Адже, згідно з обвинувальним висновком, незаконні платежі приховувались як вельми витонченими, так і геть нехитрими методами. Наприклад, використовувалися підроблені контракти на консалтингові послуги, фірми-прокладки в офшорах, сейфи.
А журналісти газети The New York Times конкретизували: «Коли FIFA вирішувала, яка країна повинна проводити чемпіонат світу (ЧС) 2006-го, Джек Ворнер, член виконкому від Тринідаду й Тобаго, доручив своєму родичу зайти в номер готелю в Парижі та забрати в чиновника зі заявочного комітету Південної Африки валізу з пачками банкнот».
Причому, за даними журналістів The New York Times, ця справа потрапила до Міністерства юстиції США цілком неочікувано: «Поінформовані джерела стверджують, що розслідування ФБР, яке тривало чотири роки, виросло з розслідування деяких аспектів російської організованої злочинності, котрі з’ясовувала Євразійська спільна робоча група у справах організованої злочинності, яка діє в нью-йоркському відділенні ФБР».
«Здається, прокурори пильно приглядаються до солідніших трофеїв — ЧС із футболу 2018-го в Російській Федерації (РФ) і 2022 року — у Катарі. Хоч у звинуваченнях, висунутих у США, не згадуються ці ЧС, генеральна прокуратура Швейцарії заявила, що раніше ініціювала карне розслідування питання про те, яким чином було обрано ці країни-господарки», — зауважила The New York Times.

Треба покласти край!
Своєю чергою, видання The Times констатувало у своїй редакційній статті: «FIFA перетворила футбол на некрасиву гру. Президент FIFA Зепп Блаттер, котрий стоїть біля керма 17 останніх років, збудував особисту «феодальну вотчину», яка створила погану славу цьому найбільш впливовому та прибутковому виду спорту у світі. Замість знову балотуватися в президенти FIFA, п. Блаттеру слід піти у відставку. Замість аплодисментів, якими його вдостоюють улесливі національні футбольні асоціації, він має бути притягнутий до відповідальності».
На думку журналістів, стрижнем системи Йозефа Блаттера є та обставина, що світовий футбол приносить колосальні прибутки. Тож вони переконані, що FIFA слід переробити ззовні. «Група реформаторів, яка би складалася з найкращих футбольних управлінців, спеціалістів із боротьби з корупцією, представників бізнесу та політиків, повинна спланувати докорінне перетворення керівництва футболом. Вони можуть розраховувати на підтримку 80 % футбольних уболівальників, котрі на нещодавньому опитуванні висловилися за відставку Зеппа Блаттера. Гру закінчено, пане Блаттер. Вам час піти на лаву запасних», — констатує The Times.
Томас Кістнер, німецький спортивний журналіст і автор бестселера «Мафія-FIFA», теж заявив виданню Der Standard, що «системі п. Блаттера треба покласти край, причому не має ніякого значення те, хто це зробить». Основними проблемами FIFA, на його думку, стали «непотизм, зловживання владою та відсутність транспарентності». По суті, стверджує журналіст, FIFA є кланом, на верхівці якого стоїть патріарх, без котрого ніщо не може відбутися.

Не зводять очей із Росії
Своєю чергою, Девід Френсіс, журналіст видання Foreign Policy, майже дослівно повторив формулювання колег із The New York Times: «Здається, представники правоохоронних органів не зводять очей із ЧС-2018 у РФ і 2022 — у Катарі. Рішення про місце проведення обох чемпіонатів було затьмарене звинуваченнями в тому, що чиновники міжнародних футбольних федерацій отримали хабарі від Росії, Катару та їхніх посередників. Швейцарська влада заявила, що триває розслідування карних порушень і відмивання грошей у зв’язку з голосуванням у обох випадках».
Слідство щодо ЧС-2022 проливає світло на щораз «незручніші» відносини між США і Катаром, стверджує журналіст. «Вашинґтон, загалом, заплющував очі на те, що Катар звинувачують у підтримці ХАМАС і ісламістських екстремістів на Близькому Сході. Стратегічні інтереси утримували США від публічних звинувачень Катару в цих зв’язках, а нинішній скандал Америка зможе використати, щоби домогтися поступок від монархії на Аравійському півострові», — зауважив п. Френсіс.
Між тим, російські чиновники поспішили заявити, що «за корупційним скандалом навколо FIFA ховається американська змова» (знову! — Ред.). Зокрема, Кирило Кабанов, член президентської ради РФ із громадянського суспільства, нагадав, що у квітні ц. р. 13 сенаторів попросили Зеппа Блаттера перенести ЧС-2018 року з РФ у іншу країну, пояснивши, що дозвіл для Росії провести ці змагання недоречно підвищує престиж режиму Путіна в момент, коли його слід усіляко засуджувати.

Хвіст вихляє собакою
Тим часом у Німеччині останні події у FIFA спонукали політиків до пошуку засобів виправити ситуацію. Там уже навіть пролунали пропозиції заснувати нову світову футбольну організацію замість FIFA, яка, попри корупційні скандали, не зазнала змін. Зокрема, ліберал Александер Ґраф Ламбсдорфф, віце-президент Європарламенту, закликав найбільші європейські футбольні федерації вийти з FIFA й заснувати нову Світову футбольну асоціацію (WFA).
За словами європарламентарія, уже тривалий час у FIFA «хвіст вихляє собакою», адже незважаючи на те, що найкращий футбол і переважну частину коштів локалізовано в Європі й Америці, більшість голосів мають Африка й Азія.
«Якщо п’ять провідних європейських футбольних націй — Німеччина, Англія, Іспанія, Франція й Італія — проголосять, що готові стати основою нової WFA, то незабаром до них долучаться США, Японія й Австралія. А якщо приєднаються ще й Арґентина та Бразилія, то на FIFA п. Блаттера настане спортивний та економічний крах», — вважає п. Ламбсдорфф. Утім, він також додав, що для кінця ери Йозефа Блаттера та початку реформ у FIFA може вистачити й серйозної погрози заснувати нову асоціацію.
Ідею створення нової організації висловила й Сімоне Петер, один з лідерів німецької Партії зелених. «Якщо FIFA неможливо переставити з голови на ноги, то можна подумати і про заснування нової світової футбольної федерації, яка ставитиме на перше місце спорт… і гарантує, що корупція та відмивання грошей будуть у майбутньому неприйнятні», — заявила вона.
Політик також вимагала оголошення нового конкурсу щодо проведення наступних ЧС. «Вибору країн, у яких порушуються основоположні права людини, не можна більше терпіти», — наголосила п. Петер.
Натомість, корумповані чиновники FIFA не квапляться переносити ЧС із РФ. Утім, слідство щодо них триває.
А 2 червня Зепп Блаттер на екстреній прес-конференції оголосив про те, що залишає посаду президента FIFA.

Ігор Голод

До слова
Український конґресовий комітет Америки (УККА) — організація, що представляє понад 1 млн. американців українського походження, — також звернувся до FIFA з проханням відкликати привілей РФ на проведення ЧС-2018. «Кричуще порушення Путіним міжнародного права, незаконне вторгнення Росії в Україну й окупація Криму та його постійна підтримка проросійських терористів у східній частині української держави порушують базові принципи FIFA і можуть підірвати дух міжнародних спортивних змагань», — заявила Тамара Олексій-Галло, президент УККА. Український конґресовий комітет Америки рішуче закликає FIFA долучитися до голосу міжнародного співтовариства та засудити аґресивні дії РФ в Україні, водночас скасувавши своє рішення дозволити РФ приймати ЧС-2018.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply