Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 18, 2020

Чи повстануть ФІФА й УЄФА проти Росії?

Автор:

|

Травень 22, 2014

|

Рубрика:

Чи повстануть ФІФА й УЄФА проти Росії?

ФК «Таврія»

За рік після остаточного розпаду СРСР Україні належало не тільки перебудувати кордон, армію, соціальні та політичні інститути, а й створити національний футбольний чемпіонат. Футбольний клуб «Таврія» 1992 року увійшов у історію, ставши першим чемпіоном футбольного чемпіонату незалежної України. Ця перемога може виявитися першим і останнім тріумфом кримського клубу в чемпіонаті України.

16 березня ц. р. «Таврія» програвала «Динамо» в черговому турі Прем’єр-ліґи України з футболу. Паралельно з програшем «Таврії» в Києві програвали й проукраїнські настрої на референдумі в Криму. Після цього Російський футбольний союз (РФС) оголосив про свій намір ввести два основних кримських клуби до свого складу.
На кону стоять дві коронні коштовності кримського футболу, що зараз беруть участь в українській Прем’єр-лізі, — «Таврія» й «Севастополь», який не так давно отримав підвищення в класі з Першої ліґи. Обидва клуби перебувають десь нарівні з українськими клубами з материкової частини країни.
Незважаючи на поважну історію клубу, виступи «Таврії» в останніх сезонах викликають побоювання в уболівальників, щораз менше їх підтримує клуб на місцевому стадіоні «Локомотив», який вміщує до 20 тис. глядачів. Крім ігрових проблем клуб має серйозні фінансові негаразди, які могли би знищити його й без референдуму.
Головний фінансовий покровитель «Таврії» — титановий магнат Дмитро Фірташ, чиє сходження на вершину українського бізнесу було тісно пов’язане з Януковичем. Нещодавно олігарх був заарештований у Австрії за підозрою в хабарництві. Утім, завдяки рекордній для австрійського правосуддя заставі мільярдерові вдалося вийти на волю, хоч і з обмеженнями. Сам п. Фірташ стверджує, що звинувачення проти нього — політично мотивовані. Проте судові розгляди поклали край його фінансуванню «Таврії».
Інший кримський клуб перебуває в куди кращому становищі, ніж сусід із Сімферополя. «Севастополь» був заснований лише 2002 року. Він успішно пройшов третю ліґу України й 2007-го досяг уже другої. У сезоні 2010/11 клубу майже вдалося втриматися в Прем’єр-лізі, зараз же він закріпився в середині турнірної таблиці й показує непоганий футбол. Успіх «Севастополя», як і падіння «Таврії», можна пояснити наявністю покровителів, тісно пов’язаних із Януковичем. Так, мільярдер Вадим Новінський, уродженець Росії, заробив свої статки на металургії. Янукович нагородив його українським громадянством ще до перемоги в Севастополі на довиборах, потім був вступ бізнесмена до Партії реґіонів.
Але якщо ключові футбольні олігархи опинялися в таборі Януковича, то футбольні вболівальники по всій Україні були залучені в протистояння на Майдані й активно декларували свою проукраїнську політичну позицію в ході подальшої кримської кризи.
У Києві «ультрас» охороняли демонстрантів, захищаючи їх від проурядових провокаторів-«тітушок». Фанати «Динамо» виступили з пропозицією запровадження перемир’я між різними ворожими угрупованнями ультра різних, часто антагоністичних, клубів України. Цю ініціативу підтримали й ультрас «Таврії» та «Севастополя». Дії фанатів кримських клубів спростовують загальну російську думку про політичні погляди людей «етнічно російського Криму». Та якщо Кримський півострів стає територією Росії, було би дивним для «Таврії та «Севастополя» залишатися під крилом Футбольної федерації України (ФФУ).
Але будь-яке перемикання між національними асоціаціями — важко здійсненне. УЄФА й ФІФА займають досить жорстку позицію щодо різних питань, причому іноді футбольні органи ігнорують визнані норми права. Коли політика порушує нормальне функціонування футболу, влада цього виду спорту часом діє дуже строго: Югославія була усунута від участі в турнірі Євро-1992 після громадянської війни в ній. Але в інших ситуаціях ФІФА й УЄФА схильні до політичних перетворень, наприклад, у ситуації зі Західною та Східною Німеччинами.
Анексія Криму ставить перед ФІФА й УЄФА правові та процедурні бар’єри. Стаття 84 Статуту ФІФА каже, що за «виняткових обставин» футбольні клуби можуть змінювати приналежність до однієї асоціації ФІФА на іншу. Проте, «у будь-якому разі дозвіл має бути дано членами відповідної конфедерації й особисто ФІФА».
РФС зіштовхнеться з протистоянням ФФУ, яка майже напевно чинитиме опір трансферу кримських клубів до сусідів. Інакше фанати футбольних клубів, громадські діячі та просто більшість населення України можуть стерти з лиця землі всіх членів ФФУ, котрим доведеться готувати терміновий трансфер у сусідній футбольний союз не тільки «Таврії» та «Севастополя», а й для себе та членів своїх сімей. Однак українська федерація непохитна у своїй рішучості підтримувати єдність власної ліґи.
Від початку кримської кризи члени ФФУ намагалися дати зрозуміти, що вони – за територіальну цілісність України й українського футболу. Спортивний юрист Маркіян Ключковський припустив, що ФІФА може сказати останнє слово та запропонувати вихід із глухого кута, поставивши крапку в цьому питанні: «ФІФА має повноваження ухвалювати будь-яке рішення на свій розсуд. Теоретично вони можуть вирішити все й без дозволу ФФУ». Проте ФІФА й УЄФА навряд чи будуть діяти рішуче.
Представники кримсько-українських клубів висловили через офіційні заяви свої наміри щодо приєднання клубів до складу РФС. «Ми робимо все від нас залежне», — зазначив Олександр Красильников, президент «Севастополя». Але, тут же додав він, «усе залежатиме від дій УЄФА та ФІФА». Олександр Бойцан, генеральний директор «Таврії», зайняв більш дипломатичну лінію, знову наголосивши на необхідності знайти правильний правовий консенсус.
Два основних випадки, що стосуються переформатування спортивних ліґ, пов’язані з розпадом Югославії та СРСР. Однак це — непрямі прецеденти. У випадку з Югославією й СРСР важливо розуміти, що обидві країни припинили своє існування, а Україна — є і буде. Нові федерації футболу виникли в країнах, які були складовими Югославії та СРСР, переформатування ліґ було логічним.
Свіжий приклад – Косово. Ця країна зіграла свій перший міжнародно визнаний матч у березні ц. р. Незалежність Косово визнали багато країн світу вже давно, але дозвіл новій державі виступати повноправним членом ФІФА й УЄФА дали лише зовсім недавно.
ФІФА й УЄФА, мабуть, підтримають прагнення «Таврії» та «Севастополя» тільки в тому разі, якщо референдум у Криму буде вважатися законним. Та Київ і його західні союзники навряд чи це визнають. Росія ж за свої дії з окупації Криму наштовхнеться на кілька футбольних санкцій.
Два американських сенатори клопотали перед Зеппом Блаттером, президентом ФІФА, щоби той відібрав у Росії право виступати на ЧС-2014 у Бразилії. Міністр охорони здоров’я Великої Британії закликав забрати в Росії право на проведення ЧС-2018 із футболу. У Британії вважають, що тільки так прості громадяни Росії зрозуміють, чому дії її влади — помилкові.
Якщо ж «Таврія» та «Севастополь» самовільно покинуть ФФУ й перейдуть під протекцію РФС, то на російські клуби й асоціації чекає суворе покарання, фактично російський футбол буде відрізаний від усіх змагань. Але чи не страшно УЄФА та ФІФА протистояти Росії?
УЄФА має чималий спонсорський контракт для Ліґи чемпіонів від російської державної енергетичної компанії «Газпром». Чи зможе УЄФА відмовитися від мішка грошей «Газпрому»? Чи зможуть санкції ФІФА й УЄФА вплинути на рішення РФС після того, як санкціям США та ЄС не вдалося напоумити Росію змінити курс?

running-city.com

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply