Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Жуки-короїди спричинили потепління

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

Жуки-короїди спричинили потепління

Однією з причин несподіваного потепління в західних районах Канади на початку ХХІ ст. виявилася небувале нашестя жуків-короїдів, які знищили велетенські лісові масиви в цій частині Північної Америки. Вважається, що викиди вуглекислоти й інших парникових газів, а також вирубка лісів і інші види людської діяльності є основними рушійними чинниками зміни клімату. Зокрема, підвищення середньої температури на 1 градус Цельсія в західних і північних районах Канади пов’язували саме з «внеском» людини в цей процес.

Група екологів під керівництвом Голлі Манесс із Університету Каліфорнії в Берклі (США) з’ясувала, що це – далеко не так, вивчивши супутникові знімки канадських лісів за кілька попередніх сезонів. Як зазначають дослідники, в останні десятиліття ліси у Британській Колумбії й інших провінціях на заході Канади зазнають масованих атак із боку короїдів Dendroctonus ponderosae. За нормальних обставин ці жуки відіграють роль санітарів лісу, знищуючи слабкі та хворі дерева. Однак минулими роками їхня популяція надмірно розрослася через м’які зими та сухі літні місяці, і в підсумку короїди почали знищувати й здорові ділянки лісу.
Д-р Манесс і її колеги оцінили наслідки «нападів» короїдів на лісові масиви Канади за допомогою знімків, отриманих за допомогою кліматичного супутника MODIS з 2000-го по 2010 рік. Зокрема, учені відстежували середні температури дня та ночі над окремими відтинками лісів, вимірювали кількість пари, яку флора виділяла в атмосферу, а також аналізували інші показники. Потім автори статті порівняли отримані дані з тим, наскільки постраждали ліси від життєдіяльності короїдів.
Виявилося, що найвищі температури в денний час доби спостерігалися в тих ділянках лісу, де майже всі дерева були знищені колоніями Dendroctonus ponderosae. Як стверджують екологи, цей феномен можна пояснити тим, що ліси «охолоджують» ґрунт, виділяючи в атмосферу молекули води й інші леткі речовини, які поглинають частину сонячної енергії та не дають землі прогрітися. Мертві дерева, знищені короїдом, не виділяють випарів у атмосферу, через що денна температура підвищується. За підрахунками Голлі Манесс і її колег, поширення короїдів у лісах на заході Канади спричинило зниження викидів пари на 19 %, що, своєю чергою, посилило нагрів ґрунту на 8 %. А це й викликало підвищення середньорічної температури на один градус за Цельсієм.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...